Zavřít reklamu
iWant

Z historie Applu: Jak si Jeff Raskin stěžoval na Steva Jobse

iWant

I Steve Jobs měl – ostatně jako kdokoliv jiný – své mouchy. Stěžovat si na něj ale vyžadovalo notnou dávku odvahy, případně absenci pudu sebezáchovy. Jef Raskin, jeden z tvůrců Macu, se do toho přece jen pustil.

Odlišné představy

Psal se rok 1981 a Jef Raskin, autor projektu Macintosh, odeslal tehdejšímu řediteli společnosti Apple Miku Scottovi detailní seznam stížností na spolupráci se Stevem Jobsem. S odstupem času může tato situace působit jako vystřižená ze seriálu The Big Bang Theory, ve skutečnosti ale nejspíš nešlo o nic lehkého – pro nikoho ze zúčastněných. Ve své poznámce si stěžoval na Jobsovy manažerské nedostatky, neschopnost a neochotu naslouchat a řadu dalších věcí.

Původní Raskinův koncept Macintoshe, na kterém začal pracovat již v roce 1979, se od finálního produktu z roku 1984 značně lišil. Raskin se držel své představy co nejpřenosnějšího počítače, který by se dokázal bez problému přizpůsobit nárokům a požadavkům svého majitele. Mac měl podle Raskinovy vize automaticky rozpoznat, co jeho majitel zrovna dělá, ale podle toho přepínat mezi jednotlivými programy.

Jednou z věcí, kterou Jef Raskin odmítal, byla počítačová myš – nelíbila se mu představa, že uživatelé budou muset své ruce neustále přesouvat z klávesnice na myš a zpět. Odlišná byla i jeho představa o finální ceně Macintoshe – ta měla podle Raskina činit maximálně 500 dolarů, Apple II se ale ve své době prodával za 1298 dolarů a “osekaný” TRS-80 za 599 dolarů.

Souboj titánů

Spor Raskina a Jobse ohledně připravovaného Macu se datuje do září roku 1979. Zatímco Raskin chtěl, aby z dílny Applu vzešel především dostupný počítač, Jobs chtěl vyrobit ten nejlepší počítač na světě a neohlížet se na cenu. “Zabývat se nejprve schopnostmi je nesmysl,” uvedl Raskin ve svém dopise Jobsovi. “Musíme začít jak s nastavením ceny, tak i s nastavením výkonu, a zároveň mít přehled o technologii blízké budoucnosti.”.

Když se Jobs musel začít zabývat jinými projekty, zdálo se, že spor je zameten pod koberec. Steve začal pracovat na projektu Lisa, počítače s vytouženým grafickým rozhraním a myší. Z projektu byl ale na podzim roku 1980 vyhozen pro svůj “rušivý vliv”. V lednu roku 1981 Steve zakotvil v projektu Macintosh, kde chtěl okamžitě převzít vše do vlastních rukou. To se ale nelíbilo Raskinovi, který cítil, že jeho vliv slábne, a odeslal svému tehdejšímu šéfovi Miku Scottovi přehledný seznam Jobsových záporů. Co v něm stálo?

  • Jobs neustále vynechává setkání.
  • Jedná bez rozmyslu a se špatným úsudkem.
  • Nedokáže ocenit druhé.
  • Často reaguje “ad hominem”.
  • Ve snaze o “otcovský” přístup dělá absurdní a zbytečná rozhodnutí.
  • Přerušuje ostatní a nenaslouchá jim.
  • Nedodržuje sliby a neplní závazky.
  • Dělá rozhodnutí “ex cathedra”.
  • Je často nezodpovědný a nerozvážný.
  • Je špatným manažerem softwarových projektů.

Prošetření celé záležitosti ukázalo, že Raskinova kritika nebyla tak úplně od věci. Jobs ale také přicházel s řadou užitečných nápadů, které byly zkrátka jen v rozporu s Raskinovými vizemi. V následujícím roce Jef Raskin řady jablečných zaměstnanců nakonec opustil, CEO Mike Scott dokonce odešel ještě dříve.