Zavřít reklamu

Platforma Apple TV+ sice na letošních cenách Oscar zaznamenala nečekaný a skutečně obrovský úspěch, kdy V rytmu srdce získalo hned tři sošky včetně té nejprestižnější. Jenže jedna věc je honit si ego super kvalitním a pro mnohé těžko stravitelným obsahem, a druhá pak kašlat na platformu jako takovou. 

O čem že je to řeč? Pokud přijde ve společnosti Apple, ať už na konferencích, v newsroomu v podobě tiskovek atd. hovor na Apple TV+, nešetří se superlativy. Právem? Co se týče obsahu, osobně si myslím, že ten je oproti konkurenci skutečně jiný a opravdu dokáže zaujmout. Kde je tedy problém? Především v tom, že Apple na diváky kašle. Nebo alespoň pokud ne záměrně, minimálně to tak vypadá.

Co to je Apple TV+? 

Není třeba se hádat o tom, jestli je obsah platformy kvalitní. Za vše hovoří nejen Oscary, Emmy, Glóby a další ceny, stejně jako hodnocení jednotlivých počinů na ČSFD. Dokonce si ani nemyslím, že je toho obsahu málo. Pokud do platformy naskočíte teď, poskytne vám už patřičnou dávku zábavy na pěkně dlouhou dobu (ovšem jen s titulky). Proč je tedy o Apple TV+ nezájem ze strany veřejnosti?

Ano, možná nějaké to procento po úspěchu na Oscarech přibylo, jenže stejně tak rychle si jej vezmou zpět noví hráči na trhu, pro nás minimálně v podobě HBO Max a Disney+. Pokud máte peníze, jakože je mají všechny zmíněné platformy, jak se pokusíte zaujmou uživatele, aby si předpláceli zrovna vás? Primárně cenou, která bude po omezenou dobu zvýhodněna. Ok, to už Apple prokoučoval, ale co dál? Jedná se samozřejmě o podsouvání platformy formou reklam.

Viděli jste u nás někde v televizním programu nebo na webu reklamu na Apple TV+? Neviděli. Viděli jste ale ty na HBO Max nebo Disney+? Ano, a prakticky všude. Navíc Disney+, které na český trh teprve přichází, se s tím příliš nemaže. Hned ve svých poměrně epických upoutávkách samozřejmě láká na ty největší hity v čele s Obi-Wanem.

Aplikace je problém 

Apple je jiný a ke své platformě přistupuje jinak. Nechce investovat do reklam? Dobrá, jak jinak se ale dostane jeho platforma k uživatelům? Samozřejmě na základě doporučení od těch, kteří ji už používají. Když se ale podíváte do iOS aplikace Apple TV, doporučili byste ji? Jedná se o poměrně nepřehlednou změť obsahu, ve které může být poměrně těžké se jakkoli zorientovat. Vyladit rozhraní a přidat nové funkce není pro Netflix a spol problém, pro Apple ano. Ten by totiž musel aplikaci aktualizovat se systémem. Pakárna.

Navíc mě zde pořád irituje záložka Obchod. Sakra, když si platím předplatné za službu, proč se mi sem plete nějaký placený obsah, který je určený jen ke koupi nebo vypůjčení? Jenže v případě potřeby se pak může platforma chlubit tím, že vlastně nabízí nejnovějšího Spider-mana, který je jinak exkluzivní pro Disney+, nebo klidně celou sérii Kmotra. Co na tom, že to nemá s Apple TV+ nic společného, a jedná se spíše o konkurenci pro YouTube popřípadě Google TV. 

Stačilo by tak málo, a Apple by se mohl s Apple TV+ vyšvihnout. Jenže viditelně nechce. Viditelně chce být pořád tím alternativcem, který kašle na trendy a jede si tu svou. Upřímně řečeno je to ale na jednu stranu možná i dobře. Proč totiž následovat masy stojící za Netflixem, když zde můžete mít skutečně něco originálního, Apple originálního? 

.