Zavřít reklamu

Tento týden představil Google zcela nové zařízení Chromecast, které do velké míry připomíná Apple TV, konkrétně funkci AirPlay. Toto příslušenství k televizi je malý dongle s HDMI konektorem, které se zapojí do televize a vyjde na 35 dolarů, téměř třetinu ceny Apple TV. Jak si však stojí proti řešení Applu a jaký je mezi nimi rozdíl?

Chromecast rozhodně není prvním pokusem Googlu o penetraci televizního trhu. O to už se společnost z Mountain View pokusila se svou Google TV, platformou, která měla dle slov Googlu dominovat trhu už v létě 2012. Tak se nestalo a iniciativa pohořela ve velkém. Druhý pokus jde na problém zcela jiným způsobem. Místo aby byl Google závislý na partnerech, vyvinul nenákladné zařízení, které se dá připojit do jakékoliv televize a rozšířit tak její funkce.

Apple TV s AirPlay je na trhu už několik let a uživatelé Applu s ním jsou dobře obeznámeni. AirPlay umožňuje streamovat jakékoliv audio nebo video (podporuje-li to daná aplikace), případně i zrcadlit obraz iOS zařízení nebo Macu. Streamování probíhá přímo mezi zařízeními přes Wi-Fi a jediné možné omezení je rychlost bezdrátové sítě, podpora aplikací, která se však dá kompenzovat alespoň zrcadlením. Krom toho Apple TV umožňuje přístup k obsahu z iTunes a obsahuje i řadu televizních služeb včetně Netflix, Hulu, HBO Go atd.

Chromecast naproti tomu využívá cloudového streamování, kde je zdrojový obsah, ať už video či audio, umístěn na internetu. Na zařízení běží upravená (rozuměj ořezaná) verze operačního systému Chrome OS, která se k internetu připojí pomocí Wi-Fi a poté funguje jako omezená brána ke streamovacím službám. Mobilní zařízení zde pak funguje jako dálkové ovládání. Aby služba fungovala, potřebuje pro běh na televizi s Chromecast dvě věci – jednak musí integrovat API v aplikaci a druhak musí mít webového společníka.

Tímto způsobem může fungovat například YouTube nebo Netflix, kde obraz pošlete z mobilu či tabletu do televize (umí to například i Playstation 3), ale pouze jako příkaz s parametry, podle kterých si Chromecast daný obsah vyhledá a začne ho streamovat z internetu. Google kromě výše jmenovaných služeb uvedl, že brzy přibude podpora pro hudební službu Pandora. Mimo služeb třetích stran dokáže Chromecast zpřístupnit obsah z Google Play a také částečně zrcadlit záložky v prohlížeči Chrome. Opět se zde nejedná přímo o zrcadlení, nýbrž synchronizaci obsahu mezi dvěma prohlížeči, které je aktuálně ve stádiu beta. Tato funkce však má aktuálně problémy s plynulým přehráváním videí, zvlášť obraz se často rozpojuje se zvukem.

Největší výhoda Chromecast je jeho multiplatformnost. Dokáže fungovat s iOS zařízeními i s Androidem, zatímco pro Apple TV je třeba vlastnit zařízení Apple, pokud chcete AirPlay využít (Windows má částečně podporu AirPlay díky iTunes). Cloudové streamování je poměrně chytré řešení, jak obejít nástrahy skutečného streamování mezi dvěma zařízeními, na druhou stranu má i své limity Například využití televize jako druhého displeje není možné.

Chromecast je rozhodně výrazně lepší než cokoliv, co nabídla doposud Google TV, na druhou stranu Google čeká ještě spoustu práce, aby přesvědčil vývojáře i zákazníky, že je jejich zařízení přesně to, co potřebují. Ač za vyšší cenu, Apple TV se zdá stále jako lepší volba díky větší nabídce funkcí i služeb a zákazníci pravděpodobně nebudou využívat obě zařízení, zvlášť když počet HDMI portů v televizích bývá omezený (moje televize má například pouze dva). The Verge mimochodem vytvořilo užitečnou tabulku srovnávající obě zařízení:

.