Zavřít reklamu

Fenomén NFT v posledních měsících doslova ovládá internet. O co se vlastně jedná a proč má takovou popularitu? Pravděpodobně jste dost možná slyšeli, že se jedná o formu digitálního umění, ve které se točí nemalé peníze, a zároveň se jedná o zajímavou formu investice. Jak to tedy celé vlastně funguje?

NFT neboli non-fungible token (nezaměnitelný token) je tady s námi již od roku 2014, avšak největší popularitu si dokázal získat až v předchozím roce. A jak to tak vypadá, nadšení v blízké době jen tak neopadne. Ve svém jádru je navíc velice podobný kryptoměnám, jelikož v obou případech se jedná o takzvaná digitální aktiva. Nenechte se ale zmást – rozhodně se nejedná o jedno a to samé, avšak naopak mezi oběma můžeme vidět zajímavé rozdíly. NFT totiž reprezentuje unikátní kousek umění, kdy jeho majitel je jediným držitelem práv. Pověstná „eneftéčka“ si navíc můžeme rozdělit do několika typů. Nejedná se totiž jen o digitální obrázky, ale může jít například i o muziku, přičemž někteří lidé dokonce prodávají své nejlepší tweety ze sociální sítě Twitter.

Pro ty, kteří se o svět NFT vůbec nezajímají, mohou výše popsané informace přijít velice matoucí. Proč by totiž někdo platil za obrázek, když si jej jednoduše může stáhnout? Zde narážíme na zajímavou problematiku. Stažením obrázku se z vás totiž nestává jeho majitel, nedrží tak potřebná práva a nemůžete umění například prodat, jelikož zkrátka není vaše.

Jak funguje NFT

Přejděme ale k tomu nejzásadnějšímu – jak vlastně funguje NFT? Jedná se o část takzvaného blockchainu, stejně jako například kryptoměny. V drtivé většině případů jsou nezaměnitelné tokeny zakořeněny v blockchainu Etherea, avšak i ostatní krypto začíná NFT podporovat. Zároveň na podporovaných webech si prakticky každý může zakoupit kousek umění, který se mu nejvíce zamlouvá, nebo může dokonce publikovat své vlastní dílo a případně na něm vydělat. Tímto způsobem můžete prodat prakticky cokoliv. Jak již bylo zmíněno výše, někteří lidé dokonce prodávají své tweety. Skvělým příkladem je šéf Twitteru Jack Dorsey, kterému se podařilo prodat jeho první tweet v podobě NFT za téměř 3 miliony dolarů.

Někteří lidé si ale NFT častokrát pletou s kryptoměnami. Tuto problematiku skvěle opsal portál idropnews.com, který nezaměnitelný token přirovnal k vzácným baseballovým kartičkám. Když v jeden den někomu odevzdáte takovouto kartu v perfektním stavu, nemůžete počítat s tím, že se vám do rukou dostane kartička se stejnou hodnotou. Naopak v případě peněz v jeden den odevzdáte například stokorunu, která se vám v druhý den vrátí. Ačkoliv nejde o jednu a tu samo bankovku, tak i přesto má stejnou hodnotu. Pro odlišení NFT v sobě zároveň mají zakódované malé množství textu a dat, což souvisí s jejich označením nezaměnitelný. Právě tyto rozdílnosti je mohou dělat vzácnými.

Příležitost i risk

Fenomén NFT tak může představovat poměrně zajímavou příležitost k výdělku prakticky pro každého, obzvláště tedy pro umělce, kteří se již uměním zabývají a rádi by své výtvory zpeněžili. V tomto směru je skvělé, že si zároveň můžete přijít na menší provizi při každém prodeji nezaměnitelného tokenu, přičemž jej ani nemusíte prodávat přímo vy. Samozřejmě je ale nutné si plně uvědomovat rizika. Bohužel nikdo vám v tomto případě nedokáže garantovat, že NFT, které zakoupíte například za 50 tisíc korun, se vám podaří za stejnou cenu i prodat.

NFT Blockchain

Podle některých fanoušků se navíc ani neoplatí dané dílo držet po delší dobu, na rozdíl třeba od krypta či akcií. Pokud by se totiž z ničeho nic svět rozhodl, že už o fenomén NFT nemá zájem, zůstali byste s právy na kousek bezcenného digitálního umění. Pravděpodobně největší problém pak může být s dokazováním vlastnictví. Může se totiž stát, že si od někoho zakoupíte NFT, které dané osobě ve skutečnosti ani nikdy nepatřilo. Takto můžete přijít o peníze prakticky za nic. Jelikož jsou nákupy nezaměnitelných tokenů realizovány pomocí kryptoměn, je také dost možné, že takovéhoto člověka už ani nikdy nedokážete vypátrat.

Spolu s NFT tak přichází zajímavá příležitost i poměrně ostrá rizika. Někomu se v tomto novém světě sice může podařit vydělat i miliony dolarů, avšak to neznamená, že se to podaří každého. Před tím, než své peníze do něčeho podobného investujete, si daný krok pořádně promyslete a zvažte všechny plusy a mínusy. Zároveň zde platí nepsané pravidlo, aby lidé neinvestovali peníze do něčeho, čemu plně nerozumí/nedůvěřují.

Témata: ,
.