Zavřít reklamu

Jedna z novinek, kterou Apple přivedl spolu s iOS11, je otevřenost čipu NFC (Near Field Communication). Tento čip je tu s námi už od iPhonu 6, avšak až do vydání iOS 11 byl využíván pouze samotným Applem a jeho službou Apple Pay. Nyní k němu dostali přístup i vývojáři třetích stran. Netrvalo dlouho a první z nich již uvádí své aplikace s jeho podporou.

Jde konkrétně o americký Nike. Ten se stal od letošního ročníku, na příštích 8 let hlavním partnerem basketbalové NBA a v rámci svého merchandisingu, uvedl dresy s technologií NikeConnect. Jde vlastně o klasické fanouškovské dresy, které v sobě ukrývají NFC čip. Společně se stejnojmenou aplikací otevírají fanouškovi bonusový obsah. Stačí telefon přiložit k části dresu, kde je NFC ukryto a aplikace během vteřiny otevře exkluzivní obsah, jako jsou bonusová videa hráčů a týmu jehož dres vlastníte, aktuální dění, sestřihy zápasů, statistiky hráče v právě probíhajícím utkání, jak si váš tým dnes vede a také přednostní přístup k exkluzivním produktům Nike a NBA.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=60&v=E60ryjNqkZQ

NFC pravděpodobně získá velké využití. Telefony běžící na systému Android mají tuto funkci již delší dobu, Apple ji nasadil s uvedením iPhonu 6 a Apple Watch. Zmiňovanou funkci NikeConnect si majitelé iPhonů užijí až od verze 7, ale například americká MLB plánuje od roku 2018 využívat vstupenky na bázi NFC a pravděpodobně půjde o největší rozmach této technologie. Využít se jí totiž chystá úctihodných 23 týmů nejprestižnější baseballové ligy světa. Snad se brzy dočkáme této formy vstupenek i u nás. Vzorem by nám mohl být basketbalový tým Miami Heat, který oznámil, že v brzké době ukončí podporu klasických papírových vstupenek a na jeho zápasy se fanoušci dostanou už pouze pomocí elektronického lístku.

.