Zavřít reklamu

O nedostatek hodnocení vzhledu iOS 7 z dlouhodobého hlediska v posledních týdnech není absolutně žádná nouze. Každý radikálnější krok vždy zapříčiní silnou nevoli u mnoha zúčastněných stran, a nejinak je tomu u chystané verze mobilního operačního systému Applu. Někteří „typofilové“ začali na Twitteru šířit své obavy dokonce ještě před zahájením WWDC.

Typographica.org„Štíhlý font zahlédnut na transparentu na WWDC.” Prosím, ne.

Khoi VinhProč vypadá iOS 7 jako regál s make-upem: Mé zamyšlení se nad použitím Helvetica Neue Ultra Light. bit.ly/11dyAoT

Thomas PhinneyiOS 7 preview: otřesné písmo. Slabý kontrast popředí/pozadí a nečitelná štíhlejší Helvetica. Již současné UI postavené na Helvetice je špatně čitelné. Zeštíhlení písma v iOS 7 mě neskutečně vytáčí.

Než začnete souhlasně pokyvovat nad těmito tweety, je třeba uvědomit si několik faktů:

 • do uvolnění finální verze iOS 7 zbývá stále několik týdnů
 • nikdo nemůže soudit efektivitu řezu písma v dynamickém OS z videí a screenshotů
 • nikdo z komentujících keynote neřekl ani slovo ohledně technologií zpracovávající písmo, které se v iOS 7 zjevně změnily

Lidé se již v průběhu WWDC poměrně uklidnili, jelikož inženýři z Applu na svých prezentacích dostatečně vysvětlili, jak iOS 7 s písmem nakládá. Zároveň odkryli další potřebné detaily nové technologie.

Ian Baird, člověk zodpovědný za zpracování textu v mobilních zařízení Applu, ve své přednášce představil něco, co nazval „nejúžasnější funkcí iOS 7“ – Text Kit. Za tímto názvem se skrývá nové API, které bude hrát důležitou roli pro vývojáře, v jejichž aplikacích patří ke stěžejním vizuálním prvkům text. Text Kit byl vytvořen nad Core Textem, výkonným vykreslovacím Unicode jádrem, ale s jehož potenciálem se bohužel těžce nakládá. Vše má nyní zjednodušit Text Kit, který se ve své podstatě chová jako překladač.

Text Kit je moderní a rychlé vykreslovací jádro, jehož správa je integrována v předvolbách User Interface Kit. Tyto předvolby dávají vývojářům plnou moc nad všemi funkcemi v Core Textu, tudíž mohou velice přesně definovat, jak se bude text chovat ve všech prvcích uživatelského rozhraní. Aby bylo tohle vše možné, Apple upravil UITextView, UITextLabel a UILabel. Dobré zprávy: znamená to hladkou integraci animací a textu (podobně jako u UICollectionView a UITableView) poprvé v historii iOS. Špatné zprávy: aplikace úzce svázané s textovým obsahem budou muset být přepsány, aby mohly podporovat všechny tyto šikovné funkce.

iOS-Text-Design-and-Rendering-Architecture
Apple v iOS 7 přepracoval architekturu vykreslovacího jádra, čímž vývojářům dovolil převzít plnou kontrolu nad chováním textu v jejich aplikacích.

Co tedy tyto všechny nové funkce v praxi znamenají? Vývojáři nyní mohou text rozprostřít víc uživatelsky přívětivěji, do více sloupců a s obrázky, které nemusí být umístěny do mřížky. Za názvy „Interactive Text Color”, „Text Folding” a „Custom Truncation” se skrývají další zajímavé funkce. Brzy bude například možno měnit barvu písma, pokud aplikace rozezná přítomnost nějakého specifického dynamického prvku (hashtag, uživatelské jméno, „To se mi líbí”, apod.). Delší texty mohou být smrsknuty do náhledu bez nutnosti omezení na předvolby before/after/middle. Vývojáři jednoduše mohou všechny tyto funkce definovat tam, kde si zamanou. Vývojáři dbající na typografii budou nadšeni s podpory kerningu a ligatur (Apple tyto makra nazývá „font descriptors”).

Customized-Font-Instance
Několik řádků kódu umožní jednoduše změnit vzhled písma

Nejžhavější „fíčurou” v iOS 7 je však Dynamic Type, tedy dynamický řez písma. Co je nám známo, mobilní zařízení Applu budou vůbec první elektronická zařízení s tak velkou pozorností zaměřenou na kvalitu písma, poprvé od dob vynálezu knihtisku. Ano, je to tak. My se totiž bavíme o operačním systému, nikoli o aplikaci nebo layout jobu. Optická úprava byla sice zkoušena ve fotosazbě a desktop publishingu, nicméně nikdy se nejednalo o úplně automatický proces. Některé pokusy se ukázaly být slepou uličkou, například Adobe Multiple Masters. Samozřejmě již dnes existují techniky, jak velikost písma na displeji odstupňovat, nicméně iOS nabízí daleko více.

Dynamic-Type
Dynamický řez písma v iOS 7 (uprostřed)

Díky dynamickému řezu si uživatel může sám zvolit (Nastavení > Obecné > Velikost písma) velikost písma v každé aplikaci, jak je libo. V případě, že ani největší velikost není dostatečně velká, například pro osoby se zhoršeným zrakem, lze ještě zvýšit kontrast (Nastavevní > Obecné > Zpřístupnění).

Až bude iOS 7 na podzim ve finální verzi vypuštěn mezi desítky miliony uživatelů, nenabídne možná tu nejlepší typografii (použití písma Helvetica Neue), nicméně vykreslovací jádro systému a jiné související technologie nabídnou vývojářům možnost vykouzlit krásně čitelný dynamický text na Retina displejích tak, jak jsme jej ještě nikdy neviděli.

Zdroj: Typographica.org

UX Designer • Hruška nebo Jablko, asi je mi obojí souzeno

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Jak je prosím myšlena tato věta? „nenabídne možná tu nejlepší typografii (použití písma Helvetica Neue)“
  Použití Helvetica Neue je ta nejlepší typografie nebo ji má právě iOS 7?
  Děkuji

  Hodně lidí by si přálo namísto Helveticy Neue font Myriad, který je novější a údajně vhodnější pro displeje. Můj názor je ale takový, ačkoli nejsem typograf, díky retina displejům a dynamickému řezu vypadá Helvetica Neue skvěle. Navíc už k Applu tak nějak patří.

  No mně tradičně nějak k Apple sedí spíš starý dobrý font Apple Garamond z minulého milénia, ale přiznávám že je to spíše nostalgií než vhodností pro iOS… Alespoň že tento můj milovaný font jde doinstalovat do aplikace iDraw pro iPad, kde se s ním dá psát.

  Mě osobně se typografie iOS 7 líbí, používám betu hned od jejího vydání po WWDC a s každou další verzí je ten systém dokonalejší… Písmo je velmi dobře čitelné za všech okolností a to že je

  A proč tam tedy nedají písmo které není možná ale určitě lépe čitelné? Chápu to tak, že podle článku budou mít možnost vývojáři ale systém samotný to nepoužívá.

celý text

Čtěte více.