Zavřít reklamu

Pokud se v jablečném světě alespoň trochu orientujete, tak určitě víte, že s příchodem iOS a iPadOS 13 došlo k mnoha výrazným změnám. Apple se rozhodl své mobilní operační systémy s příchodem těchto verzí jistým způsobem „odemknout“. Díky tomuto odemčení mohou uživatelé například bez problémů stahovat do interního úložiště soubory ze Safari a všeobecně je práce s úložištěm o mnoho otevřenější a jednodušší. Součástí tohoto odemčení je i možnost instalace písem, které lze poté využít v různých aplikacích – například Pages, Mail, atd., včetně aplikací třetí strany.

Instalace písem je ale v iOS a iPadOS 13 svým způsobem jiná. Zatímco na Macu či klasickém počítači byste přešli na stránky, ze kterých byste si písma stáhli, a potom je klasicky nainstalovali, tak v případě iPhonů a iPadů je tento postup kompletně jiný. Pokud si do úložiště z internetu stáhnete nějaké písmo, tak jej nebudete schopni nainstalovat. Písma lze totiž v rámci iOS a iPadOS instalovat pouze prostřednictvím aplikací. Krátce po oficiálním vydání iOS a iPadOS 13 se v App Storu objevilo prvních pár aplikací, díky kterým bylo možné písma instalovat – lze zmínit například Font Diner. Uživatelé si v rámci této aplikace mohli stáhnout jen pár písem, a tak to bohužel zůstalo i nadále. Tuto trhlinu později zaplnila aplikace Adobe Fonts, v rámci které lze stahovat tisíce různých písem (některá jsou zdarma, u jiných musíte být předplatiteli) – je ale nutné vlastnit účet u Adobe. Ne každý se však chce k Adobe registrovat.

fontcase
Zdroj: App Store

Po dobu několika dlouhých měsíců nebyla kromě Adobe Fonts k dispozici snad žádná jiná aplikace, která by byla kvalitním zdrojem písem. Před několika dny se však v App Storu objevila aplikace Fontcase, s jejíž pomocí můžete zdarma a bez registrace písma stahovat. Aplikace Fontcase se od dostupných aplikací liší – nenajdete v ní žádnou galerii písem určených k instalaci, namísto toho si tato písma musíte stáhnout z internetu. To znamená, že Fontcase dokáže instalovat písma přesně takovým způsobem, který jsem uvedl na začátku minulého odstavce. Nutno podotknout, že písma lze v rámci Fontcase instalovat jak z lokálního úložiště, tak například z iCloud Drive, Google Disku, Dropboxu a dalších. Import a následná instalace je naprosto jednoduchá:

 • Nejprve si z internetu stáhněte písma, která chcete na váš iPhone či iPad nainstalovat.
 • Poté v aplikaci Fontcase klepněte vlevo nahoře na Import.
 • Otevře se okno aplikace Soubory, kde písma vyberte a importujte.
 • Po importu se písma objeví na hlavní obrazovce aplikace.
 • Jakmile budete mít v aplikaci všechna písma, tak vpravo nahoře klepněte na Install.
 • Zde klepněte na fialové tlačítko Download Fonts.
 • Zobrazí se notifikace týkající se stahování konfiguračního profilu – klepněte na Povolit.
 • Poté se objeví další notifikace, kde klepněte na tlačítko Zavřít.
 • Nyní je nutné, abyste se přesunuli do Nastavení -> Obecné -> Profily.
 • V této sekci nastavení rozklikněte Fontcase Installation.
 • Poté vpravo nahoře klepněte na Instalovat a zadejte váš kódový zámek.
 • Po zadání kódu klepněte vpravo nahoře na Instalovat.
 • Poté tento krok potvrďte stisknutím Instalovat v dolní části obrazovky.
 • Nakonec stačí klepnout na Hotovo vpravo nahoře.

Tímto způsobem můžete všechna vaše stažená písma začít používat. Nutno podotknout, že pokud budete chtít nainstalovat nová písma, tak je nutné celý tento postup (instalace profilu) zopakovat. Pokud nevíte, odkud lze písma stahovat, tak se s vámi mohu podělat například o stránku dafont.com, anebo 1001freefonts.com. Na úplný závěr zmíním, že písma k instalaci musí být ve formátu OTF.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více