Zavřít reklamu

V minulém týdnu se Samung předvedl s novou řadou vlajkových lodí Samsung Galaxy S23. Konkrétně jsme se dočkali trojice nových modelů – Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra – které tak přímo konkurují jablečné řadě iPhone 14 (Pro). Jelikož však dva základní modely příliš změn nepřinesly, pozornost na sebe upoutal zejména model Ultra, který pokročil o několik kroků vpřed. Odlišnosti a novinky ale nyní nechme stranou a pojďme se zaměřit na něco trošku jiného. Řeč je totiž o výkonu zařízení.

V útrobách telefonu Samsung Galaxy S23 Ultra tepe nejnovější mobilní čipset z dílny kalifornské firmy Qualcomm, model Snapdragon 8 Gen 2. Ten konkrétně nabízí 8jádrový procesor v kombinaci s grafickým procesorem Adreno 740. Důležité je také zmínit, že si zakládá na 4nm výrobním procesu. Naopak v útrobách současné vlajky od Applu, iPhonu 14 Pro Max, tepe čipset Apple A16 Bionic. Ten disponuje 6jádrovým CPU (s 2 výkonnými a 4 úspornými jádry), 5jádrovým GPU a 16jádrovým Neural Enginem. Stejně tak je vyráběn s 4nm výrobním procesem.

Galaxy S23 Ultra dohání Apple

Když se podíváme na dostupné benchmarkové testy, zjistíme, že telefon Galaxy S23 Ultra začíná dobíhat jablečnou vlajkovou loď. Tak tomu ale vždy nebylo, ba naopak. Apple měl s ohledem na výkon prakticky vždy navrch, a to především díky podstatně lepší optimalizaci hardwaru a softwaru. Na druhou stranu je nutné zmínit jednu poměrně zásadní skutečnost. Benchmarkové testy napříč platformami nejsou zrovna nejpřesnější a jednoznačně neukazují, kdo je vlastně vítěz. I přesto nám ale nabízí zajímavý náhled na věc.

Pojďme se tedy v rychlosti zaměřit na srovnání Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro Max v nejpopulárnějších benchmarkových testech. V Geekbench 5 vítězí jablečná zástupce, který v testu na jedno jádro získal 1890 bodů a v testu na více jader 5423 bodů, zatímco nejnovější Samsung obdržel 1537 bodů, respektive 4927 bodů. Jinak je tomu ale v případě AnTuTu. Zde si Apple přišel na 955 884 bodů, Samsung na 1 241 531 bodů. Jak už jsme ale zmínili výše, výsledky testů je nutné brát s rezervou. Jedno je ale jisté – Samsung zajímavě dohání (v AnTuTu dokonce předhání, což se týkalo i předchozí generace) svou konkurenci.

1520_794_iPhone_14_Pro_black

Apple očekává značný posun vpřed

Na druhou stranu je ale otázkou, jak dlouho tato situace vydrží. Podle informací z různých zdrojů se totiž Apple chystá na poměrně zásadní změnu, která by jej měla posunout o několik kroků vpřed a doslova mu poskytnout zcela zásadní výhodu. Cupertinský gigant by měl relativně brzy vsadit na přechod na 3nm výrobní proces, čímž si teoreticky zajistí nejen vyšší výkon, ale také nižší spotřebu energie. Hlavní partner TSMC, taiwanský lídr v oblasti vývoje a výroby čipů, již údajně zahájil jejich výrobu. Pokud půjde vše podle plánu, iPhone 15 Pro nabídne zbrusu nový čip s 3nm výrobním procesem. Naopak konkurence se má údajně potácet v problémech, což víceméně hraje do karet Applu. Cupertinský gigant by letos mohl být jediným výrobcem telefonů, kdo nabídne zařízení s 3nm čipsetem. Na to si však budeme muset počkat do září 2023, kdy dochází k tradičnímu odhalení nových smartphonů.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.