Zavřít reklamu

Automatika nemusí být vždy výhrou. Skvělým příkladem jsou sluchátka AirPods, u kterých Apple nasadil automatickou instalaci updatů, díky čemuž se tak o ně sice jablíčkáři nemusí starat, avšak na druhou stranu ve výsledku ani nemohou ovlivnit to, jak rychle, potažmo kdy bude nový firmware nainstalován. Že se jedná o problém se přitom nyní ukázalo naplno.

Apple k novým verzím firmware pro svá sluchátka obvykle žádné bližší informace nezveřejňuje. U před pár hodinami vydaného firmware pro Beats však udělal výjimku a prozradil, že aktualizace odstraňuje bezpečnostní chybu, která umožňovala teoreticky útočníkovi připojit cizí sluchátka na jeho vlastní zdroj zvuku a pouštět do nich svůj obsah. Čistě teoreticky by tedy mohla být tato chyba zneužita k telefonním podvodům a tak podobně. Naštěstí však již dorazila aktualizace, která jí na Beats opravuje a na AirPods jí již opravila. Tedy měla. Někteří jablíčkáři však stále svorně hlásí, že se jim nedaří u AirPods nainstalovat ani měsíce staré firmwary, natož ty nové.

1520_794_AirPods_2_on_macbook

Zatímco doposud byl tedy Apple do jisté míry omluvitelný, jelikož firmwary nepřinášely zpravidla nic zásadního a jejich instalace tak nebyla ve výsledku vyloženě nutná nebo minimálně kvůli bezpečnosti vhodná co možná nejdříve, nyní se naplno ukazuje, jak nesmyslný automatický aktualizační proces je. Přitom by stačilo například jen přidat do iOS rozhraní typově podobné tomu v aplikaci Domácnost, skrze kterou se dají jednoduše aktualizovat HomePody. Jablíčkáři by díky tomu měli aktualizace firmware sluchátek pod kontrolou a riziko pozdního nainstalování by se tedy eliminovalo. Ale kdo ví, třeba právě tento bezpečnostní přešlap Apple konečně přiměje k zamyšlení se nad celou věcí znovu.

.