Zavřít reklamu

Nový iPad Pro je skvělým strojem. Nadupaný hardware trochu drží zpátky omezený software, celkově však jde o špičkový produkt. Apple v současné generaci značně pozměnil design, který nyní připomíná staré iPhony z éry 5/5S. Nový design společně s extrémně tenkou tloušťkou zařízení však způsobuje, že tělo nových iPadů není tak odolné jako u předchozích verzí. Zejména pak v ohybu, jak se v posledních dnech ukázalo v několika videích na YouTube.

Na YouTube kanále JerryRigEverything se minulý týden objevil test odolnosti nového iPadu Pro. Autor měl k dispozici menší, 11″ iPad a zkoušel na něm obvyklou řadu procedur. Ukázalo se, že rám iPadu je kovový až na jedno místo. Tím je plastová záslepka na pravém boku, skrze kterou probíhá bezdrátové nabíjení Apple Pencil. Musí být z plastu, neboť přes kov nelze bezdrátově nabíjet.

Co se týče odolnosti displeje, ten je z relativně tenkého skla, na škále odolnosti dosáhl na úroveň číslo 6, která je standardní pro telefony a tablety. Naopak relativně špatně si vedla krytka fotoaparátu, která má být ze „safírového krystalu“, který je však oproti klasickému safíru (stupeň odolnosti 8) podstatně náchylnější k poškrábání (stupeň 6).

Avšak největším problémem je strukturální odolnost celého iPadu. Vzhledem k jeho tenkosti, vnitřnímu uspořádání komponent a snížené odolnosti boků rámu (kvůli perforaci mikrofonu na jedné straně a perforaci pro bezdrátové nabíjení na straně druhé), se dá nový iPad Pro relativně snadno ohnout, resp. přelomit. Opakuje se tak situace podobná z aféry Bendgate, která doprovázela iPhone 6 Plus. Rám jako takový není dostatečně silný na to, aby dokázal předejít jeho ohnutí a iPad se tak dá „zlomit“ i v ruce, jak je demonstrováno na videu.

Ostatně na odolnost tabletu si stěžují i někteří čtenáři zahraničního serveru MacRumors, kteří na fóru sdíleli své osobní zkušenosti. Uživatel vystupující pod přezdívkou Bwrin1 dokonce sdílel fotografii svého iPadu Pro, který se ohnul při přenášení v batohu. Je ale otázkou, jak konkrétně bylo s tabletem zacházeno a zda v batohu nebyl zatěžkán dalšími předměty. Tak či onak se nezdá, že by problém byl rozsáhlejší jako v případě iPhonu 6 Plus.

bentipadpro

Testu odolnosti neušla ani Apple Pencil druhé generace, která je údajně také relativně křehká, zejména zhruba v polovině své délky. Její zlomení na dvě části je stejně náročné, jako přelomení klasické obyčejné tužky.

.