Zavřít reklamu

Odolnost telefonů iPhone se dle slov Applu rok od roku posouvá. Ostatně to lze vidět i při pohledu na samotné technické specifikace, kdy si můžeme povšimnout například vyššího stupně krytí IP či nasazení poměrně zajímavé novinky s názvem Ceramic Shield, respektive vůbec nejpevnějšího skla na smartphonech, jak ostatně Apple rád prezentuje. Co se týče zmiňovaného stupně krytí IP, ten určuje, v jaké míře je konkrétní model odolný vůči vniknutí pevných částic a vody. V případě jablečných telefonů jsme se poprvé s tímto mohli setkat u iPhonu 7 (Plus), který se pyšnil certifikací IP67.

Podle této certifikace IP67 je konkrétní telefon odolný vůči vniknutí prachových částic a z hlediska vody vydrží ponoření do hloubky až jednoho metru na až 30 minut. Další vylepšení přišlo až o dva roky později, v roce 2018, kdy se světu ukázal iPhone XR a iPhone XS (Max). Ačkoliv iPhone XR stále disponoval odolností dle stupně krytí IP67, v případě modelu XS (Max) jsme se mohli radovat z IP68, respektive z odolnosti vůči ponoření do hloubky až 2 metrů na až 30 minut. Ještě lépe na tom jsou telefony iPhone 12 (Pro) a iPhone 13 (Pro). Ty sice disponují stejným stupněm krytí – IP68 – ale slibují odolnost vůči ponoření do hloubky až 6 metrů na až 30 minut. Co nás ale čeká dál?

Budoucnost iPhonů z hlediska odolnosti

V první řadě je nutné si uvědomit, že není odolnost jako odolnost. Když se totiž díváme na takzvaný stupeň krytí IP, musíme si uvědomit, že v takovém případě sledujeme zmiňovanou odolnost zařízení vůči vniknutí pevných částic (prachu) a vody. Pokud by nás naopak zajímalo například přední sklo, které chrání jednu z nejdůležitějších součástí telefonu – displej – pak se musíme dívat trošku někam jinam. Jak už jsme naznačili výše, v případě iPhonů 12 a novějších tuto úlohu zastává Ceramic Shield. Jak je ze samotného překladu patrné, Ceramic Shield funguje jako keramický štít displeje, k čemuž Apple využívá vrstvu nanokeramických krystalů pro zajištění vyšší odolnosti. Jak se navíc ukázalo v nezávislém testování, tato novinka se gigantovi skutečně vydařila, díky čemuž tak hraje nezpochybnitelnou roli.

Co nás ale vlastně čeká v budoucnu? Když se nad tímto zamyslíme, tak nám vyjde jediné – pokud Apple nepracuje na vlastní libozvučně pojmenované technologii, pak mu schází snad už jen splnění armádní normy MIL-STD 810G. Jedná se tedy o armádní normu odolnosti, kterou splňují ty nejodolnější telefony na trhu. Pro tuto skupinu smartphonů se ve skutečnosti jedná o povinnost. Pro její splnění si konkrétní zařízení musí projít sérií laboratorních testů, při kterých se telefony setkávají s vyloženě extrémními situacemi. Zcela běžně jsou proto vystavovány nízkým či vysokým teplotám, nárazům, vibracím, teplotním šokům a dešti, případně také řadě dalších vlivů, se kterými se běžný uživatel většinou ani nesetká.

iPhone 13 a 13 Pro Jablíčkář

Důležitost odolnosti

Odolnost je navíc v případě jablečných telefonů nesmírně důležitá. Ve skutečnosti se ani není čemu divit. iPhony jakožto vlajkové lodě se pochopitelně mezi nejlevnější smartphony neřadí. Právě proto je na místě, aby disponovaly zvýšenou odolností. Právě kvůli tomu lze implementace Ceramic Shield považovat za poměrně důležitý krok vpřed, s jehož pomocí vzrostla celková úroveň odolnosti. Zároveň tak bude zajímavé sledovat, kam se telefony Apple iPhone z tohoto hlediska posunou nadále.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.