Zavřít reklamu

Zvěsti o 4″ iPhone začínají nabírat na intenzitě. Wall Street Journal přišel s tvrzením, že nový iPhone bude mít úhlopříčku minimálně této velikosti, den poté přispěchal Reuters s podobným tvrzením od svého zdroje.

iPhone 4 inch

16. května přišel prestižní deník Wall Street Journal se zprávou, že dodavatelé obdrželi velkou objednávku pro displeje iPhone, které mají mít úhlopříčku minimálně čtyři palce. Produkce má prý začít příští měsíc a mezi dodavateli mají být LG Display, Sharp a sdružení Japan Display, se kterými má už Apple nějakou dobu podepsané smlouvy.

Den na to přispěchal se svou vlastní zprávou prestižní agentura Reuters. Jeden z jejich zdrojů uvnitř firmy Apple tvrdí, že displej bude měřit přesně čtyři palce. Stejně jako WSJ identifikoval jako dodavatele výše zmíněné japonské a korejské výrobce a čas začátku výroby na červen. Pokud by výroba skutečně v červnu začala, potřebné množství telefonů k celosvětové distribuci by bylo hotové někdy kolem září, což indikuje naše předchozí tvrzení, že se představení nového iPhone dočkáme až po prázdninách a WWDC 2012 bude především ve znamení software.

O 4″ iPhone se spekulovalo ještě v době před uvedením 5. generace telefonu. Apple nakonec zůstal u stejného designu, jako měl iPhone 4. Nový model by však měl mít podle pravidla dvouročního cyklu zcela nový design a větší displej se zdá být logickou cestou. Displej iPhonu je mezi hi-end smartphony jeden z nejmenších na trhu a i přes mnohé argumenty ohledně ergonomie je po velkých displejích hlad. Ostatně nová vlajková loď Samsungu, Galaxy S III má displej o úhlopříčce 4,8 palců.

Apple se jistě nevydá do takových extrému, čtyři palce se zdají být jako rozumný kompromis. Pokud se povede displej rozšířit až k rámečku telefonu, nárůst velikosti samotného zařízení by byl minimální a iPhone by tak zůstal podobně kompaktní jako předchozí modely a nešel by ve šlépějích ostatních výrobců „veslařského vybavení“. Jediná nedořešená otázka je tak zatím v rozlišení displeje.

Při úhlopříčce o čtyřech palcích by totiž hustota pixelů na jeden palec klesla na 288 ppi, čímž by displej ztratil punc „Retina“, kterým se aktuálně chlubí i nový iPad. Navíc snižování hustoty pixelů je přesný opak toho, kam Apple míří. Jedna z možností je další násobení rozlišení, čímž by se rozlišení dostalo na hodnotu 1920 x 1280 s 579 ppi, což zní velice nepravděpodobně. Podobný nesmysl je i navýšení pixelů ve vertikálním směru, čímž by se razantně změnil poměr stran a úhlopříčky 4“ by tak bylo dosaženo pouze samoúčelně.

Posledním možným řešením je fragmentace v podobě navýšení rozlišení v jiném poměru něž 2:1. Aby si 4“ iPhone zachoval stejné ppi, musel by mít rozlišení 1092 x 729, nicméně pokud by k takovému navýšení pixelů došlo, asi by to bylo ve větší míře. Tak či tak, problém je ten, že další, již třetí typ rozlišení by vedl ke fragmentaci, kterou v současné době trpí Android, a proti které Apple tolik bojuje. Vypadá to, že se svou současnou úhlopříčkou 3,5“ a marketingovému „Retina displeji“ se Apple v případě iPhone trochu zahnal do pasti a bude zajímavé pozorovat, jak se z ní dostane ven.

Samozřejmě stále může udělat to, že zachová stejnou úhlopříčku, kterou iPhone disponuje od svého uvedení v roce 2007, na druhou stranu by tak zcela ignoroval současné trendy a i když spoustě lidem 3,5“ vyhovuje, další spousta lidí volá po změně velikosti směrem nahoru.

Zdroje: TheVerge.com, iMore.com

Aktualizace

Se svým tvrzením ohledně většího displeje přispěchal i magazín Bloomberg. Jeden z jeho zdrojů, který nechce být jmenován, prohlásil, že na designu iPhone s větší úhlopříčkou pracoval osobně Steve Jobs těsně před svou smrtí. Ačkoliv se nezmiňuje konkrétně o údaji 4″, velikost úhlopříčky by měla být jednou z věcí, na kterou se Apple u nového iPhone soustředí nejvíc.

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ja nevim, trosku se toho obavam. 3,5 palce je dle mne idealni, pro jinou praci v ramci iOS je tady iPad, pokud nekomu nestaci uhlopricka iPhonu. A presne jak je zminovano v clanku, zvetseni s sebou nese komplikace. Byl bych nerad za snizeni pixelu, ale fragmentace taky neni vhodna cesta. A pokud jeste SJ k tomuto nadchazejicimu iPhonu mel co rici, tak bych si tipnul, ze uhlopricka zustane zachovana. Sam prohlasil, ze nema rad pruzkumy trhu, protoze sami uzivatele nevi co vlastne chteji. Pochybuju, ze by se rozhodl pro uhlopricku 4 palce, jen kvuli „trendu“ veslarskych firem a teeneageru, kteri chcou sledovat filmy pod skolni lavici… 

  Ja myslím a doufám, že ip5 je  již vyroben a pokud jsou informace pravdivé, tak to bude asi pro ip6.

  Display je velky akorát, jsem v tomto konzervativní.

  Mimochodem-tám´tung 3 vypadá jak ZTE za 1500kč a myslím, že i tak funguje.

  Souhlasím s tím, že velikost je v dnešní době vyhovující, ale konkurence tlačí, tak se uvidí.
  Pokud jde o jiné telefony, tak máš reakce vola.

  To si nemyslím.. Nesmí se to přehnat (Jako u Galaxy Note – SIII atd..), ale takovej 4″ by na iP nebyl vůbec špatnej.. Akorát by to muselo vypadat jinak než ten koncept, páč to by si nikdo nikdo nekoupil takovou obludu..:-D

  Kazdý, kdo má Iphona a pak se mu dostane do ruky ťamťung musí uznat, že iPhony jsou o několik generací v popředí.

  Větší telefon je nesmysl. Není důvod dělat z mobilů nástroj pro práci. Na to je macbook.

  Ať jablickář udělá kolonku drby a tam ať podobné nesmysly publikuje.

  Pokud jde o next iPhone, tak doufám ve stejný design jako ipad a pokud jde o nový ios, tak doufám, že ovládání bude opravdu user friendly a né abych se musel proklikávat 3 úrovně k základním funkcím. 

  Já bych si dokázal představit i 4″ je pravda, že pokud by se display rozšířil až k okrajům rozdíl ve velikosti by nebyl tak velký. Pokud zůstane 3.5″ tak se také zlobit nebudu. Já si však myslím, že 3.5″ zůstane zachována. Největší překážkou bude jednoznačně rozlišení. Jsem také zvědavý co nový iPhone nabídne navíc pokud to bude takový rozdíl jako iPad 2 – nový iPad tak by mě k upgradu z 4S rozhodně nedonutil. Nejvíce se těším na iOS6 na to jsem hodně zvědavý a myslím, že nás Apple něčím překvapí. Na druhém místě pak Mountain Lion pro Mac, ale to už nepatří k tomuto článku…

  Já osobně budu rád za zachování jak poměru stran tak i samotné velikosti displeje, navíc rozšíření až do krajů se mi zdá hnusné. Poté z pohledu vývojáře bych se asi zcvoknul kdyby se změnil navíc poměr stran to už bude skoro stejně naprd jako Android. Spíš si myslím, že by Apple měl věnovat více času vývoji zajímavé technologie displejů, ok Retina je super ale co ty barvy? Černá je hnusná a bílá je buď žlutá nebo modrá. Měly by zachovat velikost i rozlišení (je dostatečné/á) ale výrazně zlepšit kvalitu displejů ač jsem Apple fanatik a iOvce tak musím uznat, že třeba Nokia a její nová Lumia s WP má nádhernou černou a i barvy vyniknou. Docela by se mi také líbilo, kdyby zamčený telefon měl přední stranu s displejem jakoby slitou, naprostou dokonalá černá barva ve stejné vrstvě aby na pohled nebylo poznat v jaké části se displej nachází a ten by se jen objevil v případě aktivace ;) bylo by to dle mého úchvatné. Co by také mělo přijít spíš než 4″ displej by měl být lepší čip, doufejme již A6 s 4-Core CPU a 4-Core GPU, s taktem třeba 1,5GHz a podporou FullHD Gaming aby vývojáři her mohli udělat hru pro FullHD rozlišení a pak by bylo možné tuto hrát v maximální kvalitě na TV/Monitoru jako kdyby se jednalo o plnohodnotnou herní konzoli. Ruku v ruce s lepší čipem by se mohla objevit lepší baterie s 2x takovou kapacitou se stejnou technologií jako má baterie v iPadu 3, navíc by ale měl Apple vyřešit jak vysokokapacitní baterii rychleji nabíjet a to nejen přes nabíječku ale i USB port PC. Pak by iPhone mohl dostat 1,5GB RAM. Zajímavé by také bylo, kdyby Apple konečně využil liquid metal. Naopak bych nechtěl aby záda byla z hliníku, protože to znamená plastový výkus jako u iPadu. Co ale dle mého zůstane stejné je dock konektor, vzhled (alespoň přibližně možná tenčí) a homebutton.

  Jo a ještě bych očekával příchod NFC technologie a aplikace iWallet, kterou si Apple nechal patentovat.

  Nevím proč je pár jedinců vyprdlých z černé u Lumie když tu má Samsung od svého prvního Galaxy S je to totiž OLED a i tam nejsoi vidět okraje když je displej vypnutý ale ani když je zapnutý pokud je pozadí černé. Ale barvy má stále lepší(věrnější) ISP tedy Apple. Aby sis zase OLED nevyzdvihoval tak do nebes tak proti ISP je ten od Samsungu pěkně do zelena a čím starší tím horší.

  Zvetseni displaye na 4″ je docela pravdepodobne. Nedavno jsem porovnanval  4S s androidem a i pri zachovani rozmeru by se tam 4″ vesly, snad jen ramecek by musel byt o neco tenci. Druhou moznosti je pak display roztahnout, ale tam by byl problem se zmenou rozlyseni a asi by to delalo problem u kompatibility starsiho SW. Navic iphone ma docela dobry rozmer pro deti, kdyz jim pujcite padlo s androidem tak je to vetsi do ruky a ne tak komfortni na ovladani a dlazba na lumii zase neni tak uzivatelsky privetiva pro deti.

celý text

Čtěte více.