Zavřít reklamu

Když Apple představil v roce 2019 iPad 7. generace, změnil jeho úhlopříčku z 9,7 na 10,2 palce. Na první pohled to mohlo vypadat jako přívětivý krok směrem k uživateli, protože každé navýšení velikosti displeje je přece uživatelsky přívětivé. Jenže tento krok Applu možná nebyl učiněn z důvodu lepšího pracovního komfortu, jako spíše čistý kalkul. 

Změna velikosti displeje totiž nebyla provedena zmenšením rámečků iPadu a při zachování jeho váhy. Apple tedy displej zvětšil spolu s celým tělem. iPad 6. generace měl totiž proporce svého šasi 240 x 169,5 x 7,5 mm a tehdejší novinka v případě iPadu 7. generace byla velká 250,6 x 174,1 x 7,5 mm. Váha staršího modelu byla 469 g, novinky pak 483 g. Jen pro zajímavost, aktuální 9. generace si tyto rozměry pořád drží, jen trošku přibrala na váze (ve verzi Wi-Fi váží 487 g).

Co tedy Apple vedlo k tomu změnit výrobní postupy, nastavení mašin, formy a všechno kolem k tomu, aby se zvětšila úhlopříčka displeje? Možná za to může Microsoft a jeho kancelářský balík Office. Ten nabízí mnoho plánů, které umožňují zobrazovat dokumenty pomocí aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote pro mobilní zařízení s iOS, Androidem nebo Windows. Funkce a soubory, které máte k dispozici, ale závisí na tom, jestli máte opravňující plán Microsoft 365.

Je to o penězích

Úpravy jsou totiž dostupné jenom na obrazovkách do velikosti 10,1 palců. Pokud tedy například používáte iPad, který nemá přídomek mini, musíte mít opravňující plán Microsoft 365 s přístupem k desktopovým aplikacím, abyste soubory mohli jakkoli editovat. Možná tedy právě jen a pouze proto Apple navýšil úhlopříčku základního iPadu tak, že tento limit přesahuje o 0,1 palce a uživatelé tak musí Microsoftu platit, jinak si tento kancelářský balík neužijí. 

Samozřejmě je zde ale také druhá strana mince. Apple tak možná udělal proto, aby právě uživatele donutil spíše k tomu, aby ti přešli na jeho řešení kancelářského balíku, tedy Pages, Numbers a Keynote. Toto trio aplikací je totiž zdarma v jakémkoli případě. 

.