Zavřít reklamu

Po pěti letech jsme se v rámci úvodní keynote k WWDC dočkali představení nového hardwaru. Apple nám ukázal dva počítače, jejichž srdcem je nový čip M2 a z nichž je jeden již k dispozici k objednání. Řeč je o 13“ MacBooku Pro, na kterého jeho určité konfigurace si počkáte klidně až do srpna. MacBook Air M2 se přitom ještě nezačal ani předprodávat a už teď je jasné, že to bude poměrně boj získat jej v nějakém bližším časovém horizontu. 

V pátek 17. června odstartoval ve 14 hodin předprodej nových 13“ MacBooků Pro. I když je otázka, zda je zde slovo „nových“ na místě. Apple vzal staré šasi s čipem M1 a ten jen nahradil za M2, více novinek jsme se nedočkali. Pokud jste měli zálusk na základní sestavení, můžete se dočkat již tento pátek. Kupodivu i po víkendu se datum nijak neposunulo. Když objednáte ještě teď, můžete se pořád dočkat ještě právě 24. června, tedy v oficiální den zahájení prodeje.

Jenže základní 13“ MacBooky Pro M2 lišící se od sebe jen velikostí úložiště nejsou zas tak velkým lákadlem. Mnoho profesionálů, kterým je počítač určen, sáhnou spíše po vyšších konfiguracích pamětí RAM. V případě volby 16GB verze jednotné paměti se vám už dodání protáhne do července, v případě 24GB verze jednotné paměti až na začátek srpna.

MacBook Air jako nejprodávanější MacBook 

Při představení nového M2 MacBooku Air se zmínilo, že právě tato řada přenosných počítačů Applu je nejprodávanější. Není se čemu divit, protože se jedná o vstupní laptop do světa macOS. MacBook Air 2022 toho ale nabízí už nepoměrně více nového, než MacBook Air 2020 (který v nabídce zůstává), včetně druhé generace čipu, ale také kompletně přepracovanému šasi po vzoru 14 a 16“ MacBooků Pro z loňského podzimu.

I jeho pak půjde objednat ve vícero konfiguracích, včetně 10jádrového GPU a až 24GB jednotné paměti. Už jen to, že Apple dostupnost obou MacBooků rozdělil, jasně vypovídá, že problém v dodavatelském řetězci pořád přetrvává. U vyšších verzích M2 Airu je tak jasné, že si na ně nějaký ten měsíc počkáme. Jestliže tedy patříte mezi potenciální zájemce, vyplatí se sledovat jejich uvedení na trh, které ještě Apple neoznámil a má tak udělat během července. Třeba si včasnou předobjednávkou zkrátíte to dlouhé čekání o nějaký ten týden.

Zajímavé jistě bude sledovat i to, jak bude společnost zásobena základními konfiguracemi. Už jen proto, že je MacBook Air nejprodávanější řada, už jen proto, že má nové šasi po vzorů vyšších MacBooků, už jen proto, že přináší nejen jasné vylepšení s čipem M2, ale i to, že disponuje novými atraktivními barvami, jej zase předurčuje ke skvělým prodejům. Cena oproti tomu zas tolik nenarostla. Kdo pak při předobjednávkách zaváhá, bude si prostě a jednoduše muset počkat.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více