Zavřít reklamu

Apple oznámil svůj plán přejít u počítačů Mac z procesorů Intel na Apple Silicon čipy na konferenci WWDC, která se uskutečnila 22. června 2020. První počítače s čipem M1 pak byly představeny 10. listopadu téhož roku. Na podzim loňského roku přišly 14 a 16“ MacBooky Pro, od kterých se očekávalo, že přinesou čip M2. Nestalo se, protože dostaly čipy M1 Pro a M1 Max. M1 Max je přítomen i třeba v Mac Studiu, které nabízí i M1 Ultra. 

Nyní na konferenci WWDC22 nám Apple ukázal druhou generaci čipu Apple Silicon, který logicky nese označení M2. Zatím jej obsahuje 13“ MacBook Pro, který však nedoznal redesignu po vzoru svých větších bratří a MacBook Air, který se ale už jimi nastoleným vzhledem inspiroval. Co ale větší varianta iMacu, a kde je vylepšený Mac mini? Pořád zde navíc máme pozůstatky po Intelu. Situace je poněkud chaotická a nepřehledná.

Intel stále žije 

Pokud se podíváme na iMac, máme k dispozici jen jeho jedinou variantu s velikostí úhlopříčky displeje 24“ a čipem M1. Nic víc, nic míň. Když dříve Apple nabízel ještě větší model, nyní v jeho portfoliu na výběr jiná velikost není. A je to škoda, protože 24“ nemusí pro určité práce vyhovovat zcela každému, i když na běžnou kancelářskou práci to jistě stačí. Jenže pokud u Macu mini můžete střídat velikosti displejů dle své potřeby, all-in-one počítač je v tomto prostě limitovaný, a nabízí se tedy jisté omezení pro potenciální kupce. Bude mi stačit 24 palců bez možnosti změny, nebo si raději pořídím Mac mini a doplním ho periferiemi, kterými budu chtít?

Macu mini najdete v Apple Online Store hned tři varianty. Ta základní nabídne čip M1 s 8jádrovým CPU a 8jádrovým GPU doplněnými 8GB RAM a 256GB SSD úložištěm. Vyšší varianta ale prakticky nabídne jen větší 512GB disk. A pak je zde ještě jedna vykopávka (bráno z dnešního pohledu). Jedná se o verzi s 3,0GHz 6jádrovým procesorem Intel Core i5 s grafikou Intel UHD Graphics 630 a 512GB SSD diskem a 8GB RAM pamětí. Proč jej Apple v nabídce pořád udržuje? Pravděpodobně jen proto, že ho potřebuje vyprodat, protože jinak to nedává většího smyslu. A pak je zde ještě Mac Pro. Jediný počítač Applu, který jede výhradně na procesoru Intelu a za který společnost prostě ještě nemá adekvátní náhradu.

Kočkopes jménem 13“ MacBook Pro 

Mnozí situace neznalí zákazníci mohou být zmatení. Ne asi ani proto, že je v nabídce společnosti ještě nějaký počítač s Intelem, ale možná proto, že čipy M1 Pro, M1 Max a M1 Ultra jsou výkonnostně posazeny výše než novější čip M2, který značí i novou generaci čipu Apple Silicon. Potenciální zákazníci mohou být i zmateni s ohledem na nové MacBooky představené na WWDC22. Rozdíl mezi MacBookem Air 2020 a MacBookem Air 2022 je evidentní nejen v designu, ale i výkonu (M1 x M2). Pokud ale budou porovnávat mezi MacBookem Air 2022 a 13“ MacBookem Pro 2022, kdy oba obsahují čipy M2 a ve vyšší konfiguraci je při stejném výkonu Air dokonce dražší než model určený pro profesionály, je to dobrý bolehlav.

Před keynote k WWDC analytici zmiňovaly, jak se nakonec 13“ MacBook Pro neukáže, protože zde pořád máme omezení v dodavatelském řetězci v souvislosti pandemií koronaviru, pořád zde máme čipovou krizi a do toho ještě přetrvávající Rusko-ukrajinský konflikt. Apple nakonec překvapil a MacBook Pro uvedl. Možná ale neměl. Možná měl počkat na podzim a přinést i jemu redesign než vytvořit takového kočkopsa, který do portfolia jeho přenosných počítačů vlastně nijak nezapadá.

.