Zavřít reklamu

Po dlouhém čekání je konečně rozhodnuto o budoucnosti USB-C. Evropský parlament jasně rozhodl, že nejen telefony prodávané na území Evropské unie musí disponovat právě tímto univerzálním konektorem. Rozhodnutí v případě telefonů platí od konce roku 2024, což pro nás znamená jediné – přechod iPhonu na USB-C je doslova za rohem. Otázkou ale je, jaký bude finální dopad této změny a co se tím vše vlastně změní.

Ambice o sjednocení napájecího konektoru jsou zde již řadu let, během nichž instituce EU podnikaly kroky směřující k legislativní změně. Ačkoliv z počátku byli lidé a experti vůči změně spíše skeptičtí, dnes jsou k ní více otevření a víceméně lze jasně říct, že s ní jednoduše počítají. V tomto článku si proto posvítím na to, jaký dopad vlastně změna bude mít, jaké benefity s sebou přechod na USB-C přinese a co to vlastně znamená pro Apple a samotné uživatele.

Sjednocení konektoru na USB-C

Jak už jsme zmínili výše, ambice o sjednocení konektorů jsou zde několik let. Jako takzvaný nejvhodnější kandidát se přitom nabízí právě USB-C, který se v posledních letech postavil do role nejuniverzálnějšího portu, jež si hravě poradí nejen s napájením, ale i rychlým přenosem dat. Právě proto současné rozhodnutí Evropského parlamentu nechává většinu firem klidnými. Ty už totiž tento přechod mají dávno za sebou a USB-C považují za dlouhodobý standard. Hlavní problém přichází pouze v případě Applu. Ten si totiž neustále hýčká svůj vlastní Lightning a pokud úplně nemusí, tak jej nehodlá nahrazovat.

Apple oplétaný kabel

Sjednotit konektor má z pohledu EU jeden hlavní cíl – zredukovat množství elektronického odpadu. V tomto ohledu vznikají problémy v tom, že každý produkt může využívat jinou nabíječku, kvůli čemuž musí samotný uživatel disponovat hned několika adaptéry a kabely. Když ale naopak každé zařízení nabízí stejný port, lze říct, že si pohodlně vystačíte klidně s jediným adaptérem a kabelem. V tom ostatně tkví i zásadní benefit pro koncové spotřebitele neboli uživatele dané elektroniky. USB-C je jednoduše současným králem, díky němuž nám k napájení či přenosu dat bohatě stačí například jediný kabel. Nejlépe lze tuto problematiku ukázat na příkladu. Pokud například cestujete a každé vaše zařízení používá jiný konektor, pak s sebou musíte zbytečně vozit hned několik kabelů. Právě tyto problémy má přechod zcela eliminovat a udělat je minulostí.

Jak se změna dotkne jablíčkářů

Důležité je také si uvědomit, jak se vlastně změna dotkne samotných jablíčkářů. Již výše jsme zmínili, že pro většinu světa současné rozhodnutí o sjednocení konektorů směrem k USB-C nebude představovat prakticky žádnou změnu, jelikož se na tento port už dávno spoléhají. Právě zásadní je to v případě jablečných produktů. Přechodu na USB-C se ale vůbec nemusíte obávat. Pro koncového uživatele je změna prakticky minimální a s trochou nadsázky lze říct, že se pouze vymění jeden konektor za druhý. Naopak to s sebou přinese řadu benefitů v podobě možnosti napájet například jak iPhone, tak i Mac/iPad jedním a tím samým kabelem. Častým argumentem jsou také podstatně vyšší přenosové rychlosti. K tomu je však nutné přistupovat s rezervou, jelikož pouze minoritní část uživatelů pro přenos dat využívá kabel. Naopak jasně dominuje použití cloudových služeb.

Ve prospěch tradičního Lightningu naopak mluví odolnost. Dnes už není žádným tajemstvím, že jablečný konektor je v tomto ohledu podstatně odolnější a není u něj tak vysoké riziky poškození jako v případě USB-C. Na druhou stranu to však neznamená, že by USB-C byl vysoce poruchovým konektorem. Při správném zacházení samozřejmě nic nehrozí. Onen problém spočívá v samici konektoru USB-C, konkrétně tedy v dobře známém „jazýčku“, který když se zalomí, tak se port stává nepoužitelným. Jak už jsme ale zmínili, při správném a slušném zacházení se těchto problémů absolutně nemusíte obávat.

Proč si Apple dosud drží Lightning

Otázkou také je, proč si Apple až doposud zuby nehty drží svůj Lightning. To ve skutečnosti není úplně pravda. Například v případě MacBooků gigant na univerzální USB-C přešel již v roce 2015 s příchodem 12″ MacBooku a jeho hlavní sílu jasně demonstroval rok poté, při odhalení MacBooku Pro (2016), který disponoval pouze USB-C/Thunderbolt 3 konektory. Stejná změna přišla i v případě iPadů. Jako první se dočkal přepracovaný iPad Pro (2018), přičemž následovat i iPad Air 4 (2020) a iPad mini (2021). U jablečných tabletů se už jen základní iPad spoléhá na Lightning. Konkrétně se tedy jedná o produkty, u nichž byl přechod na USB-C doslova nevyhnutelný. Apple právě u těchto zařízení potřeboval disponovat možnostmi univerzálního standardu, což jej donutilo k přechodu.

Naopak základní modely zůstávají věrné Lightningu a to z celkem prostého důvodu. Přestože je tady s námi Lightning již od roku 2012, konkrétně od představení iPhonu 4, tak i přesto jde o plně dostačující možnost vhodnou pro telefony či základní tablety. Samozřejmě důvodů, proč chce Apple nadále používat vlastní technologii, je hned několik. V takovém případě má prakticky vše pod vlastní kontrolou, což ho staví do podstatně silnější pozice. Bezesporu největší důvod bychom však měli hledat v penězích. Jelikož jde o technologii přímo od Applu, má pod palcem i kompletní trh s Lightning příslušenstvím. Pokud by náhodou třetí strana chtěla prodávat tyto doplňky a mít je oficiálně certifikované jako MFi (Made for iPhone), musí Applu platit poplatky. No a jelikož žádná jiná alternativa není, tak na tom gigant pochopitelně profituje.

macbook 16" usb-c
USB-C/Thunderbolt konektory u 16" MacBooku Pro

Kdy sjednocení vzejde v platnost

V závěru si ještě pojďme posvítit na to, odkdy vlastně rozhodnutí EU o sjednocení konektorů směrem k USB-C bude platit. Do konce roku 2024 musí všechny telefony, tablety a fotoaparáty disponovat jednotným konektorem USB-C, v případě laptopů pak od jara 2026. Jak už jsme ale uvedli výše, v tomto ohledu Apple žádné změny konat nemusí. MacBooky totiž několik let tímto portem disponují. Otázkou také je, kdy na tuto změnu zareaguje iPhone jako takový. Podle nejnovějších spekulací plánuje Apple změnu provést co nejdříve, a to konkrétně již u příští generace iPhone 15, která by tak namísto Lightningu měla přijít společně s USB-C.

Přestože se za poslední roky většina uživatelů s rozhodnutím víceméně smířila, tak i přesto ještě narazíte na řadu kritiků, podle nichž se o zrovna dvakrát vhodnou změnu nejedná. Podle nich jde totiž o silný zásah do svobody podnikání každého subjektu, který je tímto doslova nucen pro použité jedné a té samé technologii. Jak navíc Apple několikrát zmiňoval, podobná legislativní změna ohrožuje budoucí vývoj. Benefity pramenící z jednotného standardu jsou však na druhou stranu nezpochybnitelné. Není se proto čemu divit, že o prakticky stejné legislativní změně uvažují například i ve Spojených státech či Brazílii.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Viděl autor článku to rozhodnutí Evropského parlamentu? A rozumí mu trochu lépe než koza petrželi? To rozhodnutí nikoho nenutí mít v mobilních telefonech konektor USB-C. Je potřeba neplést si pojem a průjem. 😉

celý text

Čtěte více.