Zavřít reklamu

Společnost Apple je v současnosti znovu v centru pozornosti Evropské unie. Souvisí to zejména s novou iniciativou o sjednocení napájecích konektorů u zařízení. Jistě, jednu takovou „revoluci“ jsme zde již měli. Tehdy všichni výrobci kromě Applu začali používat micro-USB a v uplynulých letech jej začali nahrazovat modernějším a praktičtějším USB-C. Dokonce i sám Apple jej začal používat u MacBooků a iPadu Pro. Apple i přesto, že dělá kroky, díky kterým všechna jeho zařízení do jisté míry podporují USB-C, znovu prohlašuje, že přechod z Lightning konektoru na USB-C by škodil inovaci a životnímu prostředí.

Jenže ten samý Apple v době, kdy se ostatní výrobci sjednotili po nátlaku Evropské unie, přecházel z 30pinového Dock konektoru na zcela nový Lightning konektor. Oboustranný konektor s menšími rozměry, než má micro-USB, se do jisté míry stal inspirací i pro dnešní standard USB-C. Tehdy ale díky němu Apple čelil kritice uživatelů, že všechny ty doplňky, které si zakoupili v předešlých letech, mohou akorát tak vyhodit, protože s novými iPhony a iPady nejsou kompatibilní. Stačí si vzpomenout na iPad, při nečekaném ohlášení čtvrté generace jen půl roku po vydání té třetí se stalo přesně to samé a uživatele to ještě víc rozohnilo. Protože takto půl roku staré zařízení, které bylo dokonce instantně vyřazeno z prodeje, ztratilo přístup k novým doplňkům. A ne, Apple tehdy nekomentoval ekologický dopad svých kroků.

Situace dnes, kdy společnost hájí ekologii, na mne působí úsměvně. Řekl bych spíše, že hlavním důvodem, proč se Apple tolik obává povinného zavedení USB-C u všech iOS zařízení, je strach ze ztráty kontroly. Na to, abyste mohli vyrábět autorizované příslušenství pro iPhone nebo iPad, musíte být zařazen v programu MFi (Made for iPhone/iPad) a tedy za používání proprietárního konektoru musíte Applu platit licenční poplatky. Díky tomu jsou doplňky také dražší, protože základem každé legitimní společnosti je generovat zisk a málokterá společnost by byla ochotna šetřit na poplatcích ze své kapsy, když může tuto povinnost přenést na zákazníky. A Apple je také spokojen, protože i prodej licencí na Lightning konektor mu vydělává peníze. Kdyby Apple přešel na USB-C, znamenalo by to ztrátu kontroly nad tím, kdo vyrábí příslušenství pro jeho zařízení.

Ano, přechod na nový konektor by samozřejmě znamenal jisté ekologické riziko a ztrátu kompatibility s některými doplňky, díky čemuž by uživatelé byli nuceni přecházet na novější produkty. Nesouhlasím ale s tvrzením o miliardových škodách, zvláště když čím dále tím více výrobců v čele s Applem prosazuje bezdrátová řešení, u kterých je zcela irelevantní, jaký konektor se používá. Starost o ekologii ovšem zní spotřebitelsky přívětivě.

macbook 16" usb-c
.