Zavřít reklamu

Apple na své pondělní říjnové Keynote představil mimo jiné také třetí generaci svých bezdrátových sluchátek AirPods. Historie takzvaných „pecek“ z dílny cupertinské společnosti je poměrně dlouhá, pojďme si ji tedy v dnešním článku připomenout.

1000 skladeb v kapse, bílá sluchátka v uších

Takzvané pecky si mohli zákazníci Applu užívat již třeba v roce 2001, kdy firma přišla se svým prvním iPodem. Součástí balení tohoto přehrávače byla Apple Earbuds. Tato sluchátka do uší měla kulatý tvar a byla vyrobena z bílého plastu, o bezdrátové konektivitě si uživatelé tenkrát mohli nechat jen zdát. Sluchátka byla lehká, někteří uživatelé si ale stěžovali na jejich nepohodlnost, nižší odolnost, nebo dokonce na lehčí probíjení. Změna v tomto směru nastala až s příchodem prvního iPhonu v roce 2007. Tehdy Apple začal ke svým smartphonům přibalovat nikoliv „kulatá“ sluchátka Earbuds, ale elegantnější Earpods, která vybavil nejen ovladačem hlasitosti a přehrávání, ale také mikrofonem.

Bez jacku i bez drátů

Sluchátka Earpods byla relativně dlouhou dobu samozřejmou součástí balení iPhonů. Uživatelé si na ně rychle zvykli, a ti méně nároční používali Earpody jako jediná sluchátka pro poslech hudby i jako headset pro provádění hlasových hovorů. Další změna přišla v roce 2016, kdy Apple představil svůj iPhone 7. Nová produktová linie jablečných smartphonů zcela postrádala tradiční sluchátkový jack, takže Earpody, které se dodávaly spolu s těmito modely, byly vybavené Lightning konektorem.

Přidání Lightning portu ale nebylo jedinou změnou, kterou Apple na tehdejší podzimní Keynote představil. Došlo také k uvedení první generace bezdrátových sluchátek AirPods.

Od vtípků k úspěchu

AirPody první generace byly něčím, s čím se do té doby svým způsobem nikdo nesetkal. V žádném případě se nejednalo o první bezdrátová sluchátka na světě, a – povězme si to upřímně – nebyla to ani nejkvalitnější bezdrátová sluchátka na světě. Apple se ale nijak nesnažil předstírat, že jsou audiofilové cílovou skupinou pro nové AirPody. Nová bezdrátová sluchátka od Applu měla uživatelům zkrátka přinášet radost z pohybu, svobody, a obyčejného poslechu hudby či hovoru s přáteli.

Nová bezdrátová sluchátka si po jejich představení pochopitelně vzali na paškál i různí internetoví vtipálkové,  kteří se trefovali do jejich vzhledu nebo ceny. Rozhodně se nedá říci, že by AirPody první generace byly vyloženě neúspěšnými sluchátky, opravdu velkého věhlasu se ale dočkaly až v předvánoční, respektive vánoční sezóně v roce 2018. AirPody se prodávaly jak na běžícím páse, a v březnu roku 2019 již Apple představil druhou generaci svých bezdrátových sluchátek.

AirPods druhé generace nabídly například možnost zakoupení nabíjecí krabičky s bezdrátovým nabíjením, delší výdrž baterie, podporu hlasové aktivace asistentky Siri a další funkce. Řada lidí ale v souvislosti s tímto modelem mluvila spíše o evoluci první generace než o zcela novém modelu. AirPods třetí generace, které Apple představil na pondělní Keynote, se nám již snaží dokázat, že od dob první generace Apple přece jenom ušel kus cesty.

Nejnovější generace bezdrátových sluchátek od Applu nabízí kromě nového designu například také podporu Spatial Audio, vylepšenou kvalitu zvuku i výdrž baterie, přepracovanou nabíjecí krabičku nebo odolnost vůči vodě a potu. Apple tímto svůj základní model bezdrátových sluchátek mírně přiblížil Pro modelu, zároveň se mu ale podařilo zachovat nižší cenu i design, který velebí všichni, kterým z jakýchkoliv důvodů nevyhovují silikonové „špunty“. Nechme se překvapit, jak se AirPody budou vyvíjet do budoucna.

.