Zavřít reklamu

Byl červen 2009. Apple zahájil WWDC tradičně svým keynote, na kterém představil jako hlavní zařízení nový telefon ze své stáje. iPhone 3GS byl prvním mobilním příkladem tik ťak strategie. Telefon nepřinesl žádné změny v designu, ani nepřinesl revoluční funkcionalitu. Jednojádrový procesor s frekvencí 600 MHz, 256 MB RAM a nízkým rozlišením 320×480 dnes nikoho neohromí. I v tehdejší době existovaly papírově lepší telefony, s lepším rozlišením i vyšším taktem procesoru. Dnes po nich nikdo ani neštěkne, jsou totiž dnes irelevantní a zastaralé. To samé se však nedá říct o iPhone 3GS.

Telefon byl uveden společně s iOS 3.0, které přineslo například funkci copy,cut & paste, podporu MMS a navigačních aplikací v App Store. O rok později přišlo iOS 4 s multitaskingem a složkami, IOS 5 přineslo notifikační centrum a iOS 6 další vylepšení k populárnímu mobilnímu operačnímu systému. iPhone 3GS obdržel všechny tyto softwarové aplikace, byť s každým novým systémem ubývalo funkcí, který tento telefon podporoval. Starší hardware již prostě nestačil na rostoucí požadavky operačního systému, nízký takt procesoru a nedostatek RAM udělaly své, ostatně ze stejného důvodu Apple utnul podporu 2. generace telefonu mnohem dříve.

iOS 7 je první verze operačního systému, který iPhone 3GS neobdrží a zůstane navždy s iOS 6.1.3. Ten je však stále ve fázi beta, dá se tedy říct, že na telefonu běží stále aktuální systém, po čtyřech letech od svého vydání. A iPhone 4 čeká patrně stejná situace příští rok. Nyní se podívejme na druhou stranu barikády.

Nejdéle oficiálně podporovaným telefonem s Androidem je Nexus S, který byl vydán v prosinci 2010 a běžel na něm aktuální software (Android 4.1.2) až do listopadu 2012, kdy Google vydal Android 4.2 Jelly Bean. Jedná-li se však o telefony, které nejsou vyráběny na zakázku Googlu, situace je výrazně horší a uživatelé se zpravidla dočkají přinejlepším příští verze operačního systému s mnohaměsíčním zpožděním. Zatím nejdéle podporovaným telefonem Samsungu je Galaxy S II, na kterém běžel aktuální Android přes rok a půl, nicméně aktualizace na verzi 4.1 přišla až poté, co Google představil Jelly Bean 4.2. Vlajková loď z minulého roku, Samsung Galaxy S III, představená v květnu 2012, se stále nedočkala aktualizace ani na Android 4.2, který Google představil v listopadu téhož roku.

Co se týče situace u Windows Phone, tam je to ještě horší. S uvedením Windows Phone 8 na konci října 2012 (s první ukázkou o čtvrt roku dříve) bylo oznámeno, že dosavadní telefony s Windows Phone 7.5 aktualizaci neobdrží vůbec kvůli zásadním změnám v systému, jež způsobily nekompatibilitu s hardwarem tehdejších telefonů. Vybrané telefony obdržely pouze ořezanou verzi Windows Phone 7.8, která přinesla některé z předvedených funkcí. Microsoft tak zabil například novou vlajkovou loď Nokie, Lumii 900, která se tak stala zastaralou už v době vydání.

[do action=“citace“]Telefon rozhodně nepatří k nejrychlejším, brzdí ho hardwarové specifikace, přesto dokáže nabídnout vyšší výkon než mnoho současných low-endových smartphonů na trhu.[/do]

Apple má nespornou výhodu v tom, že vyvíjí vlastní hardware i operační systém a nemusí se spoléhat na hlavního partnera (výrobce software), díky čemuž uživatelé získají novou verzi vždy hned v době vydání. Pomáhá tomu i omezené portfolio, kdy společnost vydává pouze jeden telefon ročně, zatímco většina ostatních výrobců chrlí nové telefony měsíc co měsíc a pak nemají kapacity na to, aby přizpůsobili novou verzi operačního systému pro všechny vydané telefony alespoň v posledním roce.

iPhone 3GS je k dnešnímu dni stále spolehlivě fungující telefon, podporující většinu aplikací z App Store a například z perspektivy služeb Googlu je to jediný telefon z roku 2009, na kterém může běžet Chrome nebo Google Now. To nemůže říct ani většina telefonů s Androidem vydaných o rok později. Telefon rozhodně nepatří k nejrychlejším, brzdí ho hardwarové specifikace, přesto dokáže nabídnout vyšší výkon než mnoho současných low-endových smartphonů na trhu. Proto si iPhone 3GS zaslouží místo v pomyslné síni slávy moderních chytrých telefonů.

.