Zavřít reklamu

Momentálně je to již více než devět let, kdy Apple začal prodávat iPhone 3GS.  Třetí generace iPhonu se ve Spojených státech prodávala od června 2009, další země (společně s Českou republikou) následovaly. Oficiální prodej tohoto modelu skončil mezi lety 2012 a 2013. Devět let starý iPhone se však nyní vrací. Jihokorejský operátor SK Telink jej znovu nabízí v neobvyklé akci.

Celý příběh je poněkud neuvěřitelný. Jihokorejský operátor zjistil, že mu v některém ze skladů leží obrovské množství nikdy neotevřených a zcela zachovalých iPhonů 3GS, které zde leží od doby, kdy byly ještě v běžném prodeji. Společnost nenapadlo nic jiného, než tyto stařičké iPhony vzít, vyzkoušet že fungují a nabídnout je lidem, za poměrně symbolickou částku.

Galerie iPhonu 3GS:

Podle zahraničních informací byly všechny takto uchované iPhony 3GS vyzkoušeny, zdali fungují tak, jak mají. Na konci června je jihokorejský operátor nabídne k prodeji všem, kteří budou mít o tento historický model zájem. Cena bude 44 000 jihokorejských wonů, tedy po přepočtu přibližně 880 korun. Nákup a provoz takovéhoto zařízení však rozhodně nebude jednoduchý a noví majitelé budou muset skousnout mnoho ústupků.

Z čistě technického hlediska telefon obsahuje hardware, který byl relevantní a konkurenceschopný před téměř deseti lety. To platí jak o procesoru, tak displeji či fotoaparátu. iPhone 3GS disponoval starým 30-pinovým konektorem, který se už pěkných pár let nepoužívá. Nejzásadnější problém však tkví v softwarové (ne)podpoře.

Nabídka na iPhone 3GS z roku 2010:

Poslední operační systém, který iPhone 3GS oficiálně dostal, byl iOS ve verzi 6.1.6 z roku 2014. To bude nejnovější update, který si budou moci nový majitelé nainstalovat. S takto starým operačním systémem se váže problematika nekompatibility aplikací. Naprostá většina dnešních populárních aplikací na tomto modelu nebude fungovat. Ať už jde o Facebook, Messenger, Twitter, YouTube a mnoho dalších. Telefon tak bude fungovat jen ve velice omezeném režimu, ale i tak by bylo velice zajímavé vidět, jak by se s tímto „muzejním“ kouskem pracovalo v realitě dnešního dne. Za necelou tisícovku jde o zajímavou možnost nostalgicky zavzpomínat na časy minulé. Pokud by se podobná možnost objevila i u nás, využili byste jí?

Zdroj: etnews

.