iWant

iPhone 3GS se vrací do prodeje za pár stovek korun. Má to však háček

iWant

Momentálně je to již více než devět let, kdy Apple začal prodávat iPhone 3GS.  Třetí generace iPhonu se ve Spojených státech prodávala od června 2009, další země (společně s Českou republikou) následovaly. Oficiální prodej tohoto modelu skončil mezi lety 2012 a 2013. Devět let starý iPhone se však nyní vrací. Jihokorejský operátor SK Telink jej znovu nabízí v neobvyklé akci.

Celý příběh je poněkud neuvěřitelný. Jihokorejský operátor zjistil, že mu v některém ze skladů leží obrovské množství nikdy neotevřených a zcela zachovalých iPhonů 3GS, které zde leží od doby, kdy byly ještě v běžném prodeji. Společnost nenapadlo nic jiného, než tyto stařičké iPhony vzít, vyzkoušet že fungují a nabídnout je lidem, za poměrně symbolickou částku.

Galerie iPhonu 3GS:

Podle zahraničních informací byly všechny takto uchované iPhony 3GS vyzkoušeny, zdali fungují tak, jak mají. Na konci června je jihokorejský operátor nabídne k prodeji všem, kteří budou mít o tento historický model zájem. Cena bude 44 000 jihokorejských wonů, tedy po přepočtu přibližně 880 korun. Nákup a provoz takovéhoto zařízení však rozhodně nebude jednoduchý a noví majitelé budou muset skousnout mnoho ústupků.

Z čistě technického hlediska telefon obsahuje hardware, který byl relevantní a konkurenceschopný před téměř deseti lety. To platí jak o procesoru, tak displeji či fotoaparátu. iPhone 3GS disponoval starým 30-pinovým konektorem, který se už pěkných pár let nepoužívá. Nejzásadnější problém však tkví v softwarové (ne)podpoře.

Nabídka na iPhone 3GS z roku 2010:

Poslední operační systém, který iPhone 3GS oficiálně dostal, byl iOS ve verzi 6.1.6 z roku 2014. To bude nejnovější update, který si budou moci nový majitelé nainstalovat. S takto starým operačním systémem se váže problematika nekompatibility aplikací. Naprostá většina dnešních populárních aplikací na tomto modelu nebude fungovat. Ať už jde o Facebook, Messenger, Twitter, YouTube a mnoho dalších. Telefon tak bude fungovat jen ve velice omezeném režimu, ale i tak by bylo velice zajímavé vidět, jak by se s tímto „muzejním“ kouskem pracovalo v realitě dnešního dne. Za necelou tisícovku jde o zajímavou možnost nostalgicky zavzpomínat na časy minulé. Pokud by se podobná možnost objevila i u nás, využili byste jí?

Zdroj: etnews