Zavřít reklamu

Jablečný prohlížeč Safari čelí v posledních let nemalé kritice, kdy mnohými je dokonce označován za novodobý Internet Explorer. Ačkoliv v některých ohledech může skutečně pokulhávat a být v závěsu například za nejpopulárnějším Google Chromem, tak je nutné zmínit, že ve finále se o tak špatnou variantu ani nejedná. To ostatně potvrzuje i jeden nezpochybnitelný fakt. Kdyby byl prohlížeč skutečně natolik špatný, proč by jej stále používala většina jablíčkářů? Pojďme si proto společně posvítit klady, které Safari nabízí.

Safari aneb jednoduchý prohlížeč pro jablíčkáře

Prohlížeč Safari funguje prakticky na všech jablečných zařízeních a umožní vám prohlížení webu jak na Macích, tak i na iPhonech a iPadech. Ačkoliv je pravda, že tento prohlížeč může některé webové stránky vyobrazovat špatně a potýkat se tak s řadou problémů, tak na druhou stranu nabízí i hned několik benefitů, které mohou přijít více než vhod. Je totiž obecně známo, že například zmiňovaný Chrome vám dokáže v okamžiku zaplnit veškerou operační paměť. Ostatně když v roce 2019 vyšel nový Mac Pro s 1,5TB operační pamětí, podařilo se jej shodit zapnutím několika karet v tomto prohlížeči. Tento problém ale Safari nedoprovází. Zároveň je jablečná varianta šetrnější k baterii a nezabere si ani tolik výkonu. I přesto je ale Safari vcelku rychlým prohlížečem – podle některých testů v otázkách rychlosti dokonce překonává například i Chrome.

Rychlost v Safari

Bezesporu jedním z hlavních benefitů Safari je jeho skvělá provázanost s celým jablečným ekosystémem. Pokud prohlížeč používáte například na iPhonu i na Macu, sdílíte tak záložky a historii prohlížení, což může znatelně usnadnit život. Aby toho nebylo málo, tak zde také vstupuje nástroj Klíčenka na iCloudu, která se hodí pro ukládání hesel a jejich automatické vyplňování. Uživatelé samozřejmě na všech svých zařízeních mohou přejít klidně i na Chrome, avšak v takovém případě musí počítat s tím, že si už neužijí úplně výhod zmiňované Klíčenky.

Apple se také staví do role ochránce soukromí svých uživatelů. Ačkoliv nad tímto můžeme spekulovat, jedno je jisté – Apple vás bude sledovat o něco méně než Google. Prohlížením internetu přes Chrome totiž Googlu dáváte jistá data, která následně slouží pro personalizaci reklamy a lepší zacílení. Safari, respektive Apple, se ale vydává trošku odlišnou cestou. Dnešní verze už navíc automaticky blokuje trackery, čímž dokážete maximalizovat své soukromí. Zároveň určitě nesmíme zapomenout zmínit další parádní možnost. Samozřejmě máme na mysli Private Relay z iCloudu+, která se jeví jakožto odlehčená forma VPN. Tato technologie vám totiž zajišťuje anonymní procházení internetu skrze nativní prohlížeč Safari a chrání tak vaši identitu. V závěru ještě nesmíme zapomenout povedený režim čtečky. Díky němu si v Safari můžete lépe číst jednotlivé webové stránky, které se vám dají do přehlednější podoby pro samotné čtení.

V něčem Safari ztrácí

Safari ale není tak úplně neomylným prohlížečem, a proto se musíme zaměřit i na tu opačnou stránku. Například již zmiňovaný konkurenční Google Chrome nabízí podstatně více možností z hlediska přizpůsobení, čemuž jde naproti i store s nejrůznějšími doplňky. Zároveň z hlediska kompatibility Chrome pomalu nemá konkurenta. Tento prohlížeč si totiž můžete nainstalovat prakticky všude, přičemž po přihlášení k vašemu Googlu účtu získáte i přístup ke všem sesbíraným datům, mezi které se řadí nejen historie prohlížení/stahování, ale také hesla a další. Navíc jak už bylo výše zmíněno, některé weby mohou mít problém se správně vykreslit v prohlížeči Safari, což se u Chromu zkrátka a jednoduše neděje.

google chrome

Zlepší si Safari renomé?

Aktuálně se navíc tým pracující na prohlížeči Safari na sociální síti Twitter ptá na chyby, které jablíčkáře bytostně štvou. Jak to tak vypadá, tak by pravděpodobně chtěli opravit řadu (i starších) problémů, jež byly pro některé uživatele impulsem pro přechod na alternativní řešení. Pokud byste chtěli nahlásit nějakou chybu, můžete tak učinit prostřednictvím nativní aplikace Feedback Assistant, případně využít webu bugs.webkit.org. Jak na Safari nahlížíte vy? Stačí vám tento prohlížeč, nebo se raději spoléháte na jeho konkurenci?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Ten argument, že Safari některé stránky vykresluje špatně a Chrome dobře, není z mého pohledu úplně přesný.
    Vychází to hlavně z toho, že vývojáři, z důvodu kompatibility s nejvíce používanými prohlížeči, stránky a aplikace vyvíjejí a testují hlavně v Chrome. Kdyby při vývoji používali Safari, stránky by se bezchybně zobrazovaly v Safari a Chrome by je občas vykreslil blbě.

celý text

Čtěte více.