Zavřít reklamu

Myšlenkové mapy neustále nabírají na popularitě. Ačkoliv jde o velice efektivní způsob učení či organizace, celkové povědomí o této metodě není příliš velké. Přibližme si tedy aplikaci MindNode, která vás může k myšlenkovým mapám přivést.

Co to jsou myšlenkové mapy?

Nejprve si je třeba říct, co jsou vlastně myšlenkové mapy zač. Myšlenkové mapy jsou už po staletí využívány k učení, případně pamatování nebo k řešení problémů. K vynálezu tzv. moderních myšlenkových map se nicméně hlásí jistý Tony Buzan, jenž je před asi 30 lety znovu přivedl k životu.

Samotná tvorba myšlenkových map je jednoduchá, alespoň tedy její základní myšlenka. Je pak na každém, jak si jejich strukturu přizpůsobí, aby mu vyhovovala.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Základními principy myšlenkových map jsou asociace, návaznosti a vztahy. Do středu papíru (elektronické plochy) se zpravidla umístí hlavní téma, které chceme rozebrat, a následně se na něj pomocí čar a šipek „nabalují“ různé části, které s danou věcí nějak souvisí.

Není od věci využít i různých symbolů a grafických doplňků, pokud vám pomohou v orientaci. Také se doporučuje používat především krátká hesla a slovní spojení, aby byla struktura co nejjednodušší. Nemá smysl do myšlenkových map zanášet dlouhé věty a souvětí.

Jak myšlenkové mapy využít?

Myšlenkové (nebo také někdy mentální) mapy nemají žádné primární určení. Jejich možnosti využití jsou prakticky nekonečné. Stejně dobře jako učební pomůcka mohou myšlenkové mapy posloužit při organizaci času, vytváření projektů, ale také ke klasickému psaní strukturovaných poznámek.

Důležité je také vybrat, jakou formou budete myšlenkové mapy tvořit – zda ručně, nebo elektronicky. Každá forma má své výhody i nevýhody, jde prakticky o to stejné jako u organizace času (např. GTD), o čemž se již napsalo mnoho.

Dnes se nicméně podíváme na elektronickou tvorbu myšlenkových map pomocí aplikace MindNode, která existuje pro Mac i v univerzální verzi pro iOS, tedy pro iPhone i iPad.

MindNode

MindNode není nikterak složitou aplikací. Má jednoduché rozhraní, které je vytvořeno tak, aby vás co nejméně rozptylovalo při soustředění a umožnilo efektivní tvorbu myšlenkových map.

Desktopová a mobilní verze je prakticky totožná, rozdíl poznáte především v tzv. feelingu, kdy vám tvoření na iPadu přijde mnohem přirozenější a podobnější tomu na papíru. Výhodou elektronického způsobu zaznamenávání myšlenkových map jsou nicméně především synchronizace a možnosti, které se svým výtvorem můžete dělat. Ale k tomu později.

MindNode pro iOS

Jednodušší rozhraní byste vskutku těžko hledali. Je pravdou, že existují aplikace, jež jsou oku mnohem více lahodící, nicméně to není pointa MindNode. Tady se totiž máte především soustředit a přemýšlet, ne se nechat rozptylovat nějakými blikajícími tlačítky.

Tvorbu myšlenkových map si rychle osvojíte. Buď na sebe „bubliny“ navazujete pomocí tlačítka „+“ a následným tažením, nebo využijete dvou tlačítek nad klávesnicí, které okamžitě vytvoří novou souřadnou nebo podřadnou větev. Jednotlivé větve automaticky dostávají odlišné barvy, přičemž můžete veškeré čáry a šipky modifikovat – měnit jejich barvy, styl i tloušťku. Měnit jde pochopitelně také font a všechny jeho atributy, stejně jako vzhled jednotlivých bublin.

Užitečná je funkce Smart Layout, která vám automaticky rovná a uspořádává větve, aby se nepřekrývaly. To se hodí především u rozsáhlejších projektů, kde se v množství čar a barev můžete při špatném rozložení jednoduše ztratit. V orientaci pomůže také možnost zobrazení celé mapy jako strukturovaného seznamu, z něhož můžete rozvětvené části rozbalovat a sbalovat.

MindNode pro Mac

Na rozdíl od iOS aplikace, kterou lze pořídit jen v jediné placené verzi za 10 dolarů, nabízí vývojářský tým IdeasOnCanvas pro Mac varianty dvě – placenou a zdarma. Neplacený MindNode nabízí jen to nejnutnější, co je potřeba k vytvoření myšlenkové mapy. Proto se zaměřme především na rozšířenější verzi MindNode Pro.

Ta nicméně nabízí víceméně stejné funkce jako iOS bratříček. Vytváření map funguje na stejném principu, pouze místo prstů používáte myš a klávesové zkratky. V horním panelu jsou tlačítka pro rozvinutí/zabalení vybraných větví. Pomocí tlačítka Connect pak můžete nezávisle na hlavní struktuře mezi sebou propojit libovolné „bubliny“.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Jednoduše lze v desktopové verzi k záznamům přidávat obrázky a různé soubory a navíc je pomocí vestavěného QuickLooku snadno prohlížet. Velice produktivní je přepnutí do full-screen režimu, kde před sebou máte jen bílé plátno a ničím nerušeni můžete tvořit. Na jednom plátnu navíc můžete vytvořit více myšlenkových map najednou.

Stejně jako v iOS verzi lze i v MindNode pro Mac pochopitelně měnit atributy všech dostupných prvků. Modifikovatelné jsou i klávesové zkratky.

Sdílení a synchronizace

Aktuálně se umí MindNode synchronizovat pouze do Dropboxu, nicméně vývojáři chystají podporu iCloud, která by synchronizaci mezi všemi zařízeními výrazně ulehčila. Zatím to nefunguje tak, že vytvoříte mapu v iPadu a hned se vám zobrazí na Macu. K tomu je třeba obě zařízení buď spárovat (připojit přes stejnou síť), nebo přesunout soubor do Dropboxu. Z iOS můžete do Dropboxu mapy vyexportovat v různých formátech, nicméně Mac verze s Dropboxem spolupracovat neumí, a tak si musíte soubory vybrat ručně.

Přímo z iOS aplikace lze vytvořené myšlenkové mapy rovněž tisknout. Export do různých formátů nicméně nabízí i desktopová verze, odkud lze mapy např. v PDF, PNG nebo jako strukturovaný seznam v RTF či HTML, což je velice šikovné.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Cena

Jak jsem již naznačil výše, v Mac App Store si lze vybrat mezi placeným a neplaceným MindNode. Pro začátek a vyzkoušení určitě postačí ořezaná verze, nicméně pokud budete chtít například synchronizaci, budete muset pořídit Pro verzi, která stojí 16 eur (asi 400 korun). V iOS podobný výběr nemáte, za 8 eur (asi 200 korun) však alespoň dostanete univerzální aplikaci pro iPad i iPhone. MindNode tedy určitě není nejlevnější záležitostí, ovšem kdo ví, co pro něj myšlenkové mapy skrývají, určitě se nebude zdráhat zaplatit.

[button color=“red“ link=“http://itunes.apple.com/cz/app/mindnode/id312220102″ target=““]App Store – MindNode (7,99 €)[/button][button color=“red“ link=“http://itunes.apple.com/cz/app/mindnode-pro/id402398561″ target=““]Mac App Store – MindNode Pro (15,99 €)[/button][button color=“red“ link=“http://itunes.apple.com/cz/app/mindnode-free/id402397683″ target=““]MindNode (free)[/button]

Diskuze k článku

    Co si budeme povídat, tady májí tvůrci (resp vývojáři)  ještě co dohánět. (ne že by android neměl, nebo widle, nebo linux) – pro většinu věcí je to stále ještě nepoužitelné maximálně na takové to domácí „žvýkání“. Tužka a papír stále udělá práci xkrát efektivně i za cenu gumování a opravování.

    MNP ma jednu nevyhodu a to tu, ze neni prilis intuitivni na ovladani… Zmena nekterych atributu je takova krkolomna (nepodporuje styly, takze se musi vse co se chce zmenit na nekterm typu cary ci polozky zmenit rucne, bohuzel ani nelze „nasat“ nastaveni a nasledne jej „aplikovat“ na ostatni objekty. Prace s obrazky taky nic moc. Je to dobre, ale tak maximalne za 3.

    MindNode používám jak na ipadu tak na Macbooku a jsem s ní spokojený. Je fakt, že to ještě neni dotažené úplně k dokonalosti, ale pro práci to stačí. Verze pro ipad není tak dokonalá jako konkurence MINDO, ale jedná se tu o myšlenkovou mapu a ne grafické studio. Na druhou stranu je to rychlé a použitelné jak na ipadu tak na Macbooku. Za mě bych tomu dal 3 hvězdy z 5.

    Provedení, perfektní, ale ta cena odrazuje bych řekl. Onehdá jsem dělal prezentaci ve škole a používal jsem jako pomocníka „SIMPLE MIND“ ale tomuhle se opravdu nemůže měřit co se týče UI. Sice výsledek stejný ale :-) kdo si potrpí na design.

celý text

Čtěte více