Zavřít reklamu

AirPody se celosvětově těší obrovské popularitě, čemuž vděčí díky svému jednoduchému designu a skvělému propojení s jablečných ekosystémem. Není proto divu, že se těchto benefitů snaží zneužít i lidé vyrábějící padělky, jelikož si tak chtějí přijít na relativně snadný zisk. Ačkoliv se tento problém může na první pohled jevit jakožto nezávažný, tak opak je pravdou. Padělky jsou totiž rok co rok kvalitnější a podle Celní správy Spojených států amerických (US Customs and Border Protection) jen v domovině Applu jablečnou společnost obraly o miliardy dolarů.

Zatímco za fiskální rok 2019 bylo zabaveno padělané zboží v hodnotě 3,3 milionů dolarů, tak za letošní fiskální rok, který začínal v říjnu 2020, se již jedná o 62,2 milionů dolarů. Konkrétně bylo na hranicích USA zabaveno více než 360 tisíc padělků AirPods, což podle Americké obchodní komory činí pouhých 2,5 % z celkového počtu padělků těchto sluchátek, které do států míří. Když to tedy dáme dohromady, znamená to jediné – falešné AirPody Apple jen za letošní rok stály zhruba 3,2 miliardy dolarů, což v přepočtu činí neuvěřitelných 69,614 miliard korun.

Zmiňované číslo samozřejmě nemusí být 100% přesné, jelikož je nutné přemýšlet nad tím, jak se hodnota vlastně počítá. Pro Apple totiž představuje ušlý zisk. Některé padělky jsou totiž natolik přesné, že namísto nich by si zákazník raději koupil originální produkt. Tedy pod podmínkou, kdyby je od sebe samozřejmě dokázal rozpoznat. Na druhou stranu jsou tu ale také lidé, kteří si záměrně koupí padělky, jelikož jsou podstatně levnější. Dle vyjádření mluvčího Applu však nejde jen o ušlý zisk, nýbrž i o bezpečnost. Zatímco originály musí splňovat řadu norem a předpisů, tak padělky je s úsměvem na tváři obcházejí. Následně tak mohou představovat riziko pro koncového uživatele. Ostatně skvělým příkladem jsou neoriginální napájecí adaptéry a kabely, které mohou dokonce explodovat, vzplanout, či poškodit zařízení.

Padělané AirPods
Padělané AirPods; Zdroj: U.S. Customs and Border Protection

Většina padělků pochází z Číny a Hong Kongu. Není ani žádným překvapením, že se jedná právě o AirPods. Jedná se totiž o poměrně jednoduché zařízení, které lze ve srovnání s iPhonem či Apple Watch snadno napodobit. Padělky jsou dokonce tak kvalitní, že několikrát byly zadrženy dokonce i originální jablečná sluchátka, přičemž následně se zkoumalo, zdali se jedná o pravý či falešný produkt. Podle bývalých zaměstnanců Applu jsou padělané AirPody pravděpodobně vytvořeny pomocí originálních vzorů, schémat a forem, které byly ukradeny z továren, kde dodavatelé Applu na sluchátkách pracují. Jak bezchybně mohou být zpracované falešné AirPods Pro se dočtete v níže přiloženém článku.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.