Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace, přičemž různé úniky necháváme stranou. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Padělky ve světě: USA zadržely várku falešných AirPods

Celý svět se potýká s padělanými produkty, které můžeme vidět všude kolem nás. V současné době jsme se navíc dozvěděli o dalším incidentu, se kterým se setkali na hranicích Spojených států amerických, kde přebírali zásilky z Čínské lidové republiky. Podle dokumentace k zásilce se mělo jednat o lithium-iontové baterie. Z tohoto důvodu se tamní pracovníci rozhodli pro náhodnou kontrolu, která odhalila úplně jiný obsah. V krabičce se totiž nacházelo 25 kusů jablečných sluchátek AirPods, přičemž ani nebylo jisté, zdali se jedná o originální kusy či padělky. Z tohoto důvodu na celnici vytvořili sérii snímků, které odeslali přímo Applu. Ten následně potvrdil, že se jedná o padělky.

Padělané AirPods
Padělané AirPods; Zdroj: U.S. Customs and Border Protection

Protože se jednalo o padělky, došlo ke zkonfiskování zásilky a jejímu následnému zničení. Možná si můžete říkat, že jedna obyčejná zásilka s 25 kusy a hodnotou okolo 4 tisíc dolarů přece nemůže ničemu uškodit. Jedná se ale o podstatně větší problém. Tuto událost bychom totiž mohli zařadit do přihrádky slabších úlovků. Hlavní problém tkví v tom, že je padělků ohromné množství s neuvěřitelnou hodnotou. Za rok 2019 na celnici ve Spojených státech museli zkonfiskovat zboží v hodnotě okolo 4,3 milionů dolarů (asi 102,5 milionů korun), a to denně.

Padělané produkty jsou navíc extrémním zásahem pro jakoukoliv ekonomiku. Jakmile totiž dochází k prodeji falešného zboží, trpí především lokální výrobci. Další problém je v tom, že padělky nesplňují bezpečnostní standardy a jsou nevyzpytatelné – v případě elektroniky mohou způsobit kupříkladu zkrat, nebo jim může explodovat baterie. Většina napodobenin samozřejmě pochází z Číny a Hong Kongu, odkud pramení více než 90 procent zabavených padělků.

Apple Watch zachránily další život

Jablečné hodinky se těší obrovské popularitě, které vděčí především díky svým pokročilým funkcím. Již několikrát jsme se z médií mohli dozvědět o tom, jak právě Apple Watch dokázaly zachránit život. Hodinky jsou schopny snímat tep, nabízí EKG senzor a pyšní se funkcí detekcí pádu. Právě poslední jmenovaná funkce přišla nejvíce vhod při nedávné záchraně života. Jim Salsman, který je 92letým farmářem ze státu Nebraska, se nedávno potkal s velmi nepříjemnou situací. V květnu se totiž rozhodl vylézt na 6,5 metrový žebřík, aby zachránil zásobník na obilí před holuby. Podle jeho slov byl žebřík stabilní a ani na sekundu by ho nenapadlo, že by z něj mohl spadnout.

Problém ale přišel ve chvíli, kdy zafoukal silný vítr a celý žebřík se posunul. V tomto momentu farmář spadl. Jakmile se pan Salsman ocitl na zemi, snažil se dostat ke svému autu, aby si mohl zavolat pomoc, ale cítil, že nemá dostatek sil a snažil se použít Siri na svých Apple Watch. Neuvědomil si totiž, že funkce automatické detekce pádu již dávno zavolala záchranné složky, kterým také poskytla přesnou polohu pomocí GPS. Na volání o pomoc zareagovali lokální hasiči, kteří farmáře ihned odvezli do nemocnice, kde přišli na zlomenou kyčel a další fraktury. V současné době se pan Salsman nachází na rekonvalescenci. Podle jeho slov by bez jablečných hodinek nepřežil, protože v daném okolí by nezískal žádnou pomoc.

Zpomalený záběr: Jak se z Apple Watch dostává voda

U chytrých hodinek od Applu ještě zůstaneme. Jak jistě všichni víte, jablečné hodinky jsou perfektním parťákem pro ty nejrůznější sporty, mezi kterými samozřejmě nechybí ani plavání. Apple Watch se samozřejmě pyšní odolností proti vodě, ale jakmile vodu opustíte, měli byste aktivovat speciální funkci, pomocí které dokážete dostat vodu z reproduktorů a zabráníte tak případnému poškození vnitřních částí.

Přesně na tuto funkci se podívali i na YouTube kanále The Slow Mo Guys, kde jsou známí pro svá vědecko-technická videa. Na níže přiloženém videu se můžete podívat na zpomalený záběr toho, jak voda pomalu opouští prostory reproduktorů. Rozhodně to stojí za to.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více