Zavřít reklamu

Nativní macOS aplikace Pages slouží k práci s některými typy dokumentů a textových souborů. Zatímco někteří majitelé počítačů od Applu nedají na Pages dopustit, jiní pracují spíše s alternativami z dílny vývojářů třetích stran a Pages zatím nepřišli na chuť. Pokud patříte do první jmenované skupiny, jistě oceníte naši dnešní pětici tipů a triků. V případě, že se řadíte spíše mezi váhavé uživatele, vás možná tyto tipy přesvědčí o tom, že byste měli dát Pages na Macu ještě jednu šanci.

Sledování počtu slov

Sledování počtu slov či znaků v dokumentu je pro řadu lidí důležité – ať už kvůli práci, nebo kvůli škole. Stejně jako řada dalších aplikací podobného typu nabízí také Pages na Macu možnost zjištění a sledování počtu slov. Existují dva způsoby, jak zjistit počet slov či znaků ve vašem dokumentu. Jedním z nich je kliknout na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu na Zobrazení -> Zobrazit počet znaků. Příslušný údaj se vám zobrazí ve spodní části okna s dokumentem, kliknutím na šipku můžete přepínat mezi zobrazováním počtu slov, znaků, odstavců, stránek, nebo znaků s mezerami či bez mezer. Zobrazení počtu slov aktivujete také za pomoci klávesové zkratky Shift + Cmd + W.

Sledování změn

Zejména v případě, kdy na dokumentu v Pages spolupracujete s jinými uživateli, se vám bude hodit také funkce sledování změn. Jakmile tuto funkci v Pages na Macu aktivujete, začne se vám přehled o provedených změnách zobrazovat na liště v horní části okna s dokumentem. Pro zahájení sledování změn klikněte na liště v horní části vašeho Macu na Úpravy -> Sledovat změny.

Přizpůsobení lišty nástrojů v Pages na Macu

Součástí uživatelského rozhraní v Pages na Macu je mimo jiné také nástrojová lišta, na které se nachází řada tlačítek pro ovládání, správu a další práci s dokumentem. Na této liště se ale ve výchozím nastavení mohou někdy nacházet prvky, které ve skutečnosti nikdy nevyužijete. Pokud si v Pages na Macu chcete přizpůsobit horní lištu, stačí na ni zkrátka jen kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit Upravit panel nástrojů. Jednotlivé prvky následně přidáváte či odebíráte přetažením.

Přizpůsobení velikosti souboru

Dokumenty vytvořené v Pages na Macu mohou někdy dosáhnout poměrně velké velikosti – stačí, aby obsahovaly například mediální prvky ve vysoké kvalitě. Pokud je vámi vytvořený dokument v Pages na Macu příliš objemný, můžete jeho velikost jednoduše zredukovat. Pro zmenšení velikosti dokumentu v Pages klikněte na liště v horní části obrazovky vašeho Macu na Soubor -> Zmenšit soubor. V okně, které se vám zobrazí, poté stačí už jen přizpůsobit jednotlivé parametry.

Uspořádání obrázků

V Pages na Macu můžete poměrně pohodlně vytvářet například různé letáky a další druhy dokumentů, které obsahují obrázky. K dispozici máte také nástroje, s jejichž pomocí můžete tyto obrázky snadno uspořádat. Pokud si chcete pohrát s uspořádáním obrázků v Pages na Macu, klikněte vždy na vybraný obrázek a poté v panelu na pravé straně okna Pages klikněte na Rozložení, kde můžete upravit parametry umístění obrázků vůči textu v dokumentu. V sekcích Styl a Obrázek pak můžete provést základní i mírně pokročilejší úpravy samotného obrázku.

.