Zavřít reklamu

Jsou tomu teprve necelé dva měsíce, co Apple zpřístupnil iOS 13 pro běžné uživatele a už vyšel první jailbreak systému. Konkrétně jde o veřejnou betaverzi nástroje checkra1n, který využívá bezpečnostní chyby checkm8, jež byla odhalena minulý měsíc a Apple ji není schopen opravit softwarovou aktualizací. I díky tomu tak bude jailbreak do jisté míry permanentní.

Jailbreak checkra1n je nutné provést skrze počítač, přičemž nástroj je v současné době dostupný pouze pro macOS. Vzhledem k chybě, kterou checkra1n pro prolomení zabezpečení systému používá, je možné jailbreknout prakticky všechny iPhony a iPady až po iPhone X. Nicméně současné verze nástroje (v0.9) nepodporuje iPad Air 2, iPad 5. generace, iPad Pro 1. generace. Kompatibilita s iPhonem 5s, iPadem mini 2, iPadem mini 3 a iPadem Air je pak v experimentální fázi a tudíž jailbreak těchto zařízení je prozatím riskantní.

I přes výše uvedené limity je možné jailbreaknout celou řadu iPhonů a iPadů. Stačí, když na nich bude nainstalovaná jakákoli verze systému od iOS 12.3 až po nejnovější iOS 13.2.2. Nutno ale podotknout, že se zatím jedná o tzv. semi-tethered jailbreak, který je nutné znovu nahrát po každém vypnutí zařízení. Navíc, checkra1n je doporučen pouze zkušenějším uživatelům, jelikož aktuální betaverzi mohou sužovat chyby. Pokud ale mezi ně patříte a chcete si své zařízení jailbreaknout, můžete postupovat podle tohoto návodu.

Checkra1n-jailbreak

Checkra1n je vůbec prvním jailbreakem, který využívá chyby checkm8. Ta souvisí s bootromem, tedy se základním a neměnným (read-only) kódem, který funguje na všech iOS zařízeních. Chyba se týká všech iPhonů a iPadů s procesory Apple A4 (iPhone 4) až Apple A 11 Bionic (iPhone X). Vzhledem k tomu, že ke svému fungování využívá specifický hardware a bootrom, není možné chybu odstranit za pomocí softwarové záplaty. Výše zmíněné procesory (zařízení) tak v podstatě podporují permanentní jailbreak, tedy takový, který bude možné provézt na jakékoli verzi systému.

.