Zavřít reklamu

Pomalá Wi-Fi je termín, který vyhledává každodenně nespočet uživatelů. Věřte nebo ne, i v současné době se jedná o „neřešitelný“ problém, kvůli kterému musí zákazníci často volat poskytovatelům, jenž problémy řeší. Pravdou ale je, že ve většině případech není problém na straně poskytovatele, ale naopak přímo u vás doma. Chybným článkem v domácí síti je mimo jiné často router. Níže se společně podíváme na 5 tipů, pomocí kterých zajistíte stabilitu, rychlost a spolehlivost Wi-Fi.

Automatické restartování routeru

Většina novějších routerů je „stavěná“ k tomu, aby bez problémů běžely několik desítek či stovek hodin v kuse. Z vlastní zkušenosti ale mohu říci, že i novému routeru rozhodně prospějete tím, že u něj nastavíte každodenní automatické restartování. Osobně jsem měl dlouhou dobu problémy s připojením k internetu a po všemožných neúspěšných pokusech jsem se rozhodl, že nastavím automatický restart. Ukázalo se, že právě tento krok byl ten správný – od té doby jsem s internetem neměl prakticky žádný problém. Automatické restartování lze aktivovat přímo v rozhraní routeru v nastavení, popřípadě můžete sáhnout po programovatelných zásuvkách, které se mohou v určitý čas vypnout a znovu zapnout.

macbook wifi

Změna kanálu

U vaší konkrétní Wi-Fi sítě si můžete nastavit, na jakém kanálu bude fungovat. Správný kanál je nutné vybrat především v případě, pokud například bydlíte v panelovém domě, popřípadě pokud je prostě a jednoduše v okolí hodně ostatních Wi-Fi sítí. Kdyby všechny tyto sítě běžely na stejném kanále, tak by docházelo k tomu, že by signály mezi sebou „zápasily“ a navzájem se rušily. Novější routery si umí ideální kanál po identifikaci sítí v okolí vybrat automaticky, opět z vlastní zkušenosti ale mohu potvrdit, že je často lepší kanál „natvrdo“ nastavit ručně. Níže naleznete postup, pomocí kterého zjistíte ideální kanál pro provoz vaší Wi-Fi. Kanál lze pak změnit v rozhraní routeru v sekci pro nastavení Wi-Fi.

Pravidelně aktualizujte

U routeru jako takového zůstaneme i v tomto třetím tipu. Stejně jako pro jablečné operační systémy, tak i pro routery výrobci čas od času uvolní nějakou aktualizaci, kterou byste měli co nejdříve nainstalovat. Je totiž naprosto běžné, že se v rámci nějaké verze objeví určité problémy, které výrobce s příchodem aktualizace opraví. Máte-li tedy s Wi-Fi sítí problémy, tak zkontrolujte a případně proveďte aktualizaci routeru (a také iPhonu či Macu). Samotnou aktualizaci lze provést přímo v rozhraní routeru, u některých starších routerů je však nutné aktualizační balíček stáhnout ze stránek výrobce, a poté jej do routeru přes rozhraní nahrát.

Experimentujte s lokací

Abyste dosáhli co možná nejrychlejšího a nejstabilnějšího připojení k Wi-Fi, tak je nutné, aby se router nacházel co možná nejblíže vašeho zařízení. Naprosto ideální je, když se se zařízením nacházíte ve stejné místnosti jako router, protože každou jednou zdí a překážkou se signál výrazně znehodnocuje, což může vést k pomalým rychlostem a nestabilitě. Pokud se k vašemu internetu potřebujete připojit někde opravdu daleko, tak byste měli zvážit využití kabelového připojení, které je oproti Wi-Fi prakticky ve všem lepší – tedy kromě pohodlnosti. Připojení kabelem je mimo jiné prakticky nutné při hraní počítačových her, jelikož se mohou objevovat mikrovýpadky.

Využijte 5GHz

Pokud jste si nedávno pořídili nový router, tak je velmi pravděpodobné, že umí poskytnout Wi-Fi ve dvou pásmech – ve 2.4 GHz a 5 GHz. Jestliže tuto možnost máte, tak ji rozhodně využívejte, každopádně si prvně přečtěte, v čem se obě tato pásma liší. Klasické připojení k 2.4 GHz Wi-Fi je ideální především tehdy, pokud se nacházíte dále od routeru – má totiž oproti 5 GHz větší dosah. Využití připojení k 5 GHz Wi-Fi se poté hodí tehdy, pokud se naopak nacházíte blízko routeru, například ve stejné místnosti. V bezprostřední blízkosti je totiž 5 GHz síť oproti té 2.4 GHz rychlejší a stabilnější, problém však nastává v případě, že se od routeru vzdálíte. 5 GHz má totiž oproti 2.4 GHz horší dosah. Inteligentně tedy mezi Wi-Fi sítěmi přepínejte.

Nový router si můžete pořídit zde

.