Zavřít reklamu

Když v roce 2004 vytvořil Mark Zuckerberg Facebook, byl to prakticky jen adresář studentů Harvardu. O dvě desetiletí, 90 podstoupených akvizic a miliardy dolarů později je Facebook známý nejen jako ona sociální síť, ale i společnost. Tedy to druhé už vlastně ne. Přichází totiž nová Meta, která ale společnost pravděpodobně nespasí. 

Jsou zde dva různé pohledy na dvě různé situace, při kterých se společnosti nejčastěji přejmenovávají. První je, pokud záběr společnosti přeroste její jméno. Viděli jsme to u Googlu, ze kterého se stal Alphabet, tedy společnost zastřešující nejen nejpoužívanější vyhledávač světa, ale např. i síť YouTube nebo produkty Nest. Společnost Snapchat se zase přejmenovala na Snap poté, co vydala své „fotografické brýle“. Toto jsou tedy ty příklady, kde bylo přejmenování ku prospěchu, a kde se od daných problémů úplně neutíkalo.

Zejména v USA se pak poměrně často přejmenovávají poskytovatelé televizního obsahu, tedy typicky kabelové společnosti. Ty zde trpí špatnou pověstí zákaznických sužeb, a často se tak jen přejmenují, aby odvrátily pozornost od původního označení a začaly s čistým štítem. Je to např. i případ přejmenování společnosti Xfinity na Spectrum. Ta se tím snažila odpoutat od kauzy klamavé reklamy, kdy deklarovala jistou rychlosti připojení oproti té, kterou skutečně poskytovala.

Problémům se neuteče, měly by se řešit 

V případě Facebooku, tedy Mety, je to ale složitější. Na tento případ jde totiž nahlížet z obou těchto stran. Jméno Facebook poslední dobou vedlo k jistému nedostatku důvěry v některých jeho nedávných snahách, včetně jeho expanze do kryptoměn, ale i otázkách ochrany soukromí a konečně i regulaci sítě a případného rozbití jejího konglomerátu americkou vládou. Přejmenováním mateřské společnosti by si Facebook mohl dát šanci toto překonat. Pokud je to záměr. Přesto odborníci na branding nejsou přesvědčeni, že přejmenování společnosti nějak napraví problémy s její pověstí, nebo že to bude znamenat jistý distanc od nedávných skandálů.

Facebook

„Každý ví, co je to Facebook,“ říká Jim Heininger, zakladatel společnosti Rebranding Experts, která se zaměřuje výhradně na přejmenovávání organizací. „Nejúčinnějším způsobem, jak by měl Facebook čelit výzvám, které v poslední době poskvrnily jeho značku, jsou nápravná opatření, nikoli pokusy o změnu názvu nebo instalaci nové architektury značky.“

Pro lepší zítřky? 

Pokud výše uvedené záměr není, všechno, co bylo řečeno v rámci konference Connect 2021, ale dává přece jen smysl. Facebook už dávno není pouze o této sociální síti, ale vytváří i svůj hardware pod značkou Oculus, kdy má s její AR a VR skutečně velké plány. A proč něco takového spojovat s nějakou, sice patřičně zajetou, ale přece jen kontroverzní sociální sítí? 

.