Zavřít reklamu

V posledních měsících se neustále řeší přechod iPhonů na USB-C, což nakonec vynutí rozhodnutí Evropské unie, podle nějž se od podzimu 2024 musí začít prodávat menší elektronika s jednotným konektorem pro nabíjení. Prakticky všechna zařízení spadající do této kategorie tak budou muset disponovat portem USB-C s podporou Power Delivery. Konkrétně se to nebude týkat jen mobilních telefonů, ale také smartphonů, tabletů, reproduktorů, fotoaparátů, bezdrátových sluchátek, laptopů a řady dalších produktů. Otázkou ale zůstává, proč chce vlastně EU vynutit přechod na USB-C?

Z USB-C se v posledních letech stal jakýsi standard. Ačkoliv nikdo výrobce elektroniky nenutil k jeho používání, tak i přesto na něj pomalu přešel takřka celý svět a vsadil na jeho benefity, které primárně spočívají v univerzálnosti a vysoké přenosové rychlosti. Jediný, kdo se přechodu zuby nehty bránil, byl snad jen Apple. Ten se doposud drží svého Lightningu a pokud by nemusel, pravděpodobně by se na něj spoléhal i nadále. Není se vlastně ani čemu divit. Používání Lightning konektoru totiž Applu vydělává nemalé peníze, jelikož mu výrobci Lightning příslušenství musejí platit licenční poplatky pro splnění oficiální certifikace MFi (Made for iPhone).

Proč EU tlačí na jednotný standard

Vraťme se ale k původní otázce. Proč EU tlačí jednotný standard pro nabíjení a za každou cenu se snaží protlačit USB-C jako budoucnost pro menší elektroniku? Hlavním důvodem je životní prostředí. Dle analýz je totiž zhruba 11 tisíc tun elektroodpadu tvořeno pouhými nabíječkami a kabely, což potvrdila studie Evropské unie z roku 2019. Cíl zavedení jednotného standardu je proto jasný – zamezit plýtvání a přinést univerzální řešení, které by postupem času dokázalo zredukovat tohle nepřiměřené množství odpadu. Důležitou roli sehrává i udržitelnost. Jednotný standard tak uživatelům umožní sdílet jejich adaptér i kabel s ostatními napříč nejrůznějšími produkty.

Otázkou také je, proč se EU rozhodla pro USB-C. Tohle rozhodnutí má poměrně jednoduché vysvětlení. USB Type-C je totiž otevřeným standardem, který spadá pod USB Implementer’s Forum (USB-IF), jehož součástí je tisícovka hardwarových a softwarových společností. Zároveň jak už jsme uvedli výše, tento standard za poslední roky přijal prakticky celý trh. Zde bychom dokonce mohli zařadit i Apple – ten se totiž na USB-C spoléhá u svých iPadů Air/Pro a Maců.

USB-C
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Jak změna pomůže spotřebitelům

Zajímavým bodem také je, zdali tato změna vůbec pomůže spotřebitelům. Jak už bylo zmíněno, primárním cílem je zredukovat neskutečné množství elektroodopadu s ohledem na životní prostředí. Přechod na univerzální standard však zároveň pomůže i jednotlivým uživatelům. Ať už totiž budete chtít přejít z platformy iOS na Android či naopak, budete mít jistotu, že si v obou případech vystačíte s jednou a tou samou nabíječkou a kabelem. Ty pak samozřejmě budou fungovat i pro zmiňované laptopy, reproduktory a řadu dalších zařízení. Svým způsobem tak celá iniciativa dává smysl. Než ale začne naplno fungovat, zabere to svůj čas. Nejprve musíme počkat, než rozhodnutí vejde v platnost (podzim 2024). Pak ale ještě potrvá roky, než skutečně většina všech uživatelů přejde na novější modely vybavené USB-C konektorem. Až pak se projeví všechny benefity.

Nejen EU

Evropská unie o vynuceném přechodu na USB-C debatuje již roky a teprve nyní se jí podařilo dosáhnout úspěchu. Ten pravděpodobně zaujal i senátory ve Spojených státech, kteří by se rádi vydali ve stejných šlépějích a následovali tak kroky EU, respektive zavedli USB-C jako nový standard i v USA. Zdali ke stejné změně dojde i tam je ale prozatím nejasné. Jak už bylo zmíněno, protlačení změny na půdě EU trvalo roky, než došlo k samotnému závěru. Proto je otázkou, jak moc budou úspěšní ve státech.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více