Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

O iPhone 12 Pro je obrovský zájem

V tomto měsíci jsme se dočkali velice očekávaného představení nové generace jablečných telefonů. Jak jistě všichni víte, jedná se o čtyři modely ve třech velikostech, přičemž dva z nich se pyšní označením Pro. Nové iPhony 12 s sebou přináší řadu skvělých novinek. Jedná se hlavně o lepší noční režim u focení, rychlejší čip Apple A14 Bionic, podpora 5G sítí, odolné sklo Ceramic Shield, perfektní OLED displej i u levnějšího modelu a přepracovaný design. Bezesporu se jedná o parádní produkty a podle různých zdrojů jsou natolik populární, že tím byl zaskočen i samotný Apple.

iPhone 12 Pro:

K celé situaci se vyjádřila taiwanská společnost z jablečného dodavatelského řetězce skrze magazín DigiTimes, podle které je na trhu extrémně silná poptávka po modelu iPhone 12 Pro. Zmiňovaný zájem navíc nepřímo potvrzuje i samotný Apple, a to časem dodání na svém webu. Zatímco u iPhonu 12 vám kalifornský gigant zaručuje doručení do 3-4 pracovních dní, u verze Pro si budete muset počkat 2-3 týdny. Zvýšená poptávka po modelu Pro je především ve Spojených státech amerických.

iPhone 12 Pro
iPhone 12 Pro; Zdroj: Apple

Za delším časem dodání údajně stojí novinka modelu Pro, kterou je LiDAR skener. Apple totiž musí navyšovat své objednávky na VSCEL čipy, které jsou za daný skener přímo zodpovědné. Popularita iPhonu 12 Pro pravděpodobně překvapila i samotnou jablečnou společnost. Podle dřívějších zpráv měl Apple údajně připraveno více kusů levnějšího iPhonu 12, protože se očekávalo, že nejvyšší zájem bude o 6,1″ model.

Poptávka po nových iPhonech je tak vysoká, až zhoršuje kvalitu ovzduší v Číně

U nových iPhonů ještě chvíli zůstaneme. Aktuálně se totiž nechali slyšet analytikové z americké nadnárodní společnosti Morgan Stanley, podle kterých došlo ke zhoršení kvality ovzduší v některých čínských městech. Jak to ale souvisí s novou generací jablečných telefonů? Na vině by totiž mohly být právě letošní iPhony a jejich velice vysoká poptávka.

iPhone 12:

Analytici vedeni Katy Huberty pro svůj výzkum využili data o kvalitě vzduchu z měst jako Čeng-čou, což je mimochodem hlavním „místem činu,“ kde se iPhony vyrábí. Data byla použita z neziskových platforem, které měří a zveřejňují data o kvalitě ovzduší v Číně. Tým se přitom zaměřil na přítomnost oxidu dusičitého, což je podle Evropské kosmické agentury první indikátor poukazující na zvýšenou industriální aktivitu v dané oblasti, ve čtyřech čínských městech, kde mají partneři Applu své továrny.

Samotná data tým porovnával až do pondělí 26. října. Ve zmiňovaném městě Čeng-čou, které je mimo jiné známé jako iPhone City, došlo oproti minulému měsíci k výraznému vzestupu industriální aktivity, což má na svědomí vysoká poptávka po letošní generace telefonů s logem nakousnutého jablka. Ve městě Šen-čen mělo k prvnímu výraznému zhoršení kvality ovzduší dojít již na začátku měsíce září. Dalším městem pod drobnohledem je Čcheng-tu. Zde mělo dojít k prudkému zvýšení zmiňovaných hodnot teprve před několika dny, přičemž podobně je na tom i město Čchung-čching. Paradoxní je, že Apple ekologických důvodů novým iPhonům přestal přibalovat nabíjecí adaptér a sluchátka, ale zároveň přesně těmito telefony znečišťuje ovzduší v čínských městech.

Apple zve vývojáře k individuálnímu poradenství před příchodem Apple Silicon

Pomalu ale jistě se nám blíží konec roku. Letos v červnu se nám kalifornský gigant při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020 pochlubil velice zajímavou novinkou, která nese označení Apple Silicon. Apple se totiž u svých Maců hodlá spolehnout na své vlastní ARMové čipy a upustit tak od Intelu. Chvíli po zmiňované události jablečná společnost pro vývojáře připravila program Universal Quick Start, ve kterém vývojáře připravovala na přechod na ARMovou architekturu a taktéž jim zapůjčila upravený Mac mini, jenž je osazen čipem Apple A12Z. Nyní v rámci tohoto programu Apple začal zvát vývojáře k individuálnímu poradenství s jablečnými inženýry.

Vývojáři, kteří se tehdy zapojili do zmiňovaného programu, se nyní mohou přihlásit i k osobnímu „workshopu,“ ve kterém přímo s inženýrem proberou různé dotazy a problémy, díky čemuž rozšíří své znalosti a usnadní si přechod na ARMovou architekturu. Kalifornský gigant dané schůzky plánuje na 4. a 5. listopad. Co to ale vlastně znamená pro nás? Tímto se prakticky nepřímo potvrzuje, že je představení prvního jablečného počítače s čipem Apple Silicon prakticky za dveřmi. Již delší dobu se navíc hovoří o další keynote, která by se měla odehrát 17. listopadu a měl by při ní být představen právě velice očekávaný Mac s vlastní čipem. Jaký Mac však bude jako první vybaven zmiňovaným čipem je v současné chvíli nejasné. Nejvíce se hovoří o MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro, nebo o obnovení 12″ MacBooku.

.