Zavřít reklamu

Nativní prohlížeč Safari se v posledních letech potýká s nemalými problémy a klesající popularitou. To se pochopitelně jednou muselo projevit. Dlouhodobě nejpoužívanějším prohlížečem je samozřejmě Google Chrome, přičemž hned na druhé příčce se nachází Safari, respektive nacházel. Podle aktuálních dat ze společnosti StatCounter byl prohlížeč Safari předběhnut Edgem od Microsoftu. Jak už jsme ale zmínili, něco podobného se dalo očekávat. Má ale tento úpadek vůbec nějaké řešení?

Zároveň je na místě si zmínit, proč se vlastně Apple s podobnými trablemi vlastně potýká. Prohlížeče postavené na Chromiu jsou totiž momentálně na výsluní – pyšní se skvělým výkonem, efektivitou a nemalý podíl na tom nese i podpora nejrůznějších doplňků, které jsou k dispozici v rozsáhlém počtu. Na druhé straně tady pak máme Safari, prohlížeč, který si zakládá na renderovacím jádru s názvem WebKit. Jablečný zástupce se bohužel tak dobrou knihovou doplňků nepyšní, přičemž zaostává i z hlediska rychlosti, což je bohužel na škodu.

Jak vrátit Safari zašlou slávu

Jak může Apple tedy docílit, aby se jeho prohlížeč Safari opět těšil větší popularitě? Hned ze začátku je nutné zmínit, že tak úplně jednoduché to mít rozhodně nebude, jelikož před kalifornskou firmou stojí řada překážek, a především silná konkurence. Mezi jablíčkáři se každopádně začal šířit názor, zdali by nebylo na škodu, kdyby Apple pustil svůj prohlížeč opět i na ostatní operační systémy, především tedy na Windows a Android. Teoreticky to má své opodstatnění. Řada uživatelů totiž vlastní telefon Apple iPhone, avšak jako desktop používají klasický počítač s Windows. V takovém případě jsou prakticky donuceni využívat prohlížeč Google Chrome či jinou alternativu, aby si zajistili synchronizaci veškerých dat mezi telefonem a počítačem. Kdyby Apple otevřel Safari pro Windows, měl by větší šanci pro zvětšení uživatelské základy – uživatel by v takovém případě na telefonu mohl normálně používat nativní prohlížeč a kvůli synchronizace si jej nainstalovat i na Windows.

Je ale otázkou, zdali na něco podobného už není pozdě. Jak už jsme zmínili výše, mnoho lidí se zkrátka sžilo s prohlížeči od konkurenci, podle čehož lze usoudit, že změna jejich návyků by rozhodně nebyla jednoduchá. Stejně by určitě nebylo na škodu, kdyby si Apple dal na svém prohlížeči konečně záležet a zbytečně jej nezanedbával. Ve skutečnosti je totiž škoda, že nejhodnotnější firma světa s nepředstavitelnými zdroji zaostává v takto základním softwaru, jako je právě prohlížeč. Ten je navíc naprostým základem do dnešní internetové doby.

safari

Jablíčkáři hledají alternativy

Dokonce i někteří jablíčkáři začali experimentovat s jinými prohlížeči a od Safari se kompletně odvracejí. Nutno však podotknout, že se pravděpodobně jedná o zanedbatelnou skupinu. I přesto je ale zvláštní pozorovat odliv uživatelů ke konkurenci, jelikož už jim jablečný prohlížeč zkrátka nevyhovuje a jeho používání provázejí různé problémy. Nyní tedy můžeme pouze doufat, že se Apple na tento problém pořádně zaměří a přinese adekvátní řešení.

O Safari se již delší dobu mluví jakožto novodobém Internetu Explorer. To se pochopitelně nelíbí samotným vývojářům, kteří na prohlížeči pracují. V únoru roku 2022 se proto vývojářka Jen Simmons, která pracuje na Safari a WebKit, na sociální síti Twitter ptala na konkrétní problémy, které je třeba vyřešit. Jestli je to předzvěstí nějakého zlepšení je otázkou. Na případné změny si ale stejně budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. Každopádně doslova za rohem je červnová vývojářská konference WWDC, při níž dochází k odhalení nových operačních systémů. Zdali nás skutečně čekají nějaké změny, mohli bychom se o nich dozvědět již příští měsíc.

.