Zavřít reklamu

I nezasvěcení jedinci pravděpodobně tuší, že Apple v listopadu loňského roku přišel s počítači osazenými novými procesory M1. Kalifornský gigant s tímto procesorem vypustil do světa konkrétně MacBook Air, 13″ MacBook Pro a Mac mini a nejen na našem magazínu vyšlo mnoho různých článků a pohledů na tyto počítače. Po téměř dvou měsících, kdy již u většiny uživatelů první nadšení a pocity zklamání opadly, se již dá celkem bez problému určit, jaké jsou hlavní důvody pro zakoupení. Dnes si ty hlavní rozebereme.

Výkon na dlouhé roky dopředu

Mezi námi se samozřejmě najdou jedinci, kteří každý rok sáhnou po zbrusu novém iPhonu či iPadu, v drtivé většině případů se však jedná spíše o nadšence. Obyčejní uživatelé by neměli mít problém vystačit s nově zakoupeným strojem klidně několik let. Apple totiž jak do iPhonů, tak do iPadů přidává nesmírně výkonné procesory, které vám mohou sloužit opravdu dlouhá léta, a nejinak je tomu i u nových Maců. Již základní konfigurace MacBooku Air, která stojí 29 990 Kč, překoná notebooky nejen v podobné cenové relaci, ale i několikanásobně dražší stroje. To samé se dá říci i o Macu mini, který seženete v nejlevnější verzi za 21 990 Kč, nebudete mít však problém vykonávat i náročnější úkony. Podle dostupných testů je základní MacBook Air s M1 výkonnější než vrcholná konfigurace 16″ MacBooku Pro s procesorem od Intelu, viz článek níže.

Ani při náročnější práci ventilátory pravděpodobně neuslyšíte

Pokud si před sebe postavíte jakékoli přenosné počítače od Applu s procesorem Intel, nebudete mít problém jim pořádně zatopit – v tom pravém slova smyslu. U MacBooku Air většinou stačí nějaký ten videohovor přes Google Meet, ani 16″ MacBook Pro však při náročnější práci nevydrží dlouho chladný. Co se týče hlučnosti, občas máte pocit, že byste počítačem nahradili i fén na vlasy, popřípadě že u vás startuje raketa do vesmíru. To se však nedá říci o strojích s M1 čipem. MacBook Pro a Mac mini sice větrák mají, avšak i ve chvíli, kdy renderujete 4K video, se často ani neroztočí – stejně jako například u iPadů. Nutno podotknout, že MacBook Air s M1 ventilátorem vůbec nedisponuje – nepotřebuje jej.

M1
Zdroj: Apple

Nesmírně dlouhá výdrž baterie laptopů

Jestliže jste spíše cestovatelé a z nějakého důvodu si nechcete pořizovat iPad, Mac mini pro vás asi nebude to pravé ořechové. Ať už ale sáhnete po MacBooku Air nebo 13″ Pro, výdrž těchto zařízení je naprosto fenomenální. Při složitějších úkonech se dostanete bez problému na celý den. Pokud patříte mezi studenty a do počítače spíše zapisujete poznámky a občas si otevřete Word či Pages, nabíječku budete hledat až po několika dnech. I výdrží baterie u těchto zařízení tedy Apple opravdu šokoval.

iOS a iPadOS aplikace

Co si budeme nalhávat, i přesto, že je s námi Mac App Store již pěknou řádku let, tomu v iPhonech a iPadech se rovnat nemůže. Ano, narozdíl od mobilních zařízení je do počítače od Applu možné instalovat aplikace z jiných zdrojů, i přesto však v iOS App Storu najdete daleko více různých aplikací než pro Mac. O tom, jak jsou pokročilé a využitelné v praxi by se sice dalo polemizovat, nicméně si myslím, že téměř každému by se nějaká ta aplikace portovaná z telefonu či tabletu hodila i na desktop. Zatím tato novinka trpí porodními bolestmi v podobě ovládání a absence klávesových zkratek, i přesto je pozitivní zpráva alespoň to, že je tyto aplikace možné spouštět a nebál bych se tvrdit, že vývojáři na ovládání a doladění nedostatků záhy zapracují.

Ekosystém

Jste běžní uživatelé, Windows sice v Macu máte nainstalovaný, ale ani si už nepamatujete, kdy jste se do něj naposledy přepnuli? Pak bych se nebál tvrdit, že budete více než spokojeni i s novými stroji. Nadchne vás jejich rychlost, stabilní systém, ale u přenosných laptopů i dlouhá výdrž. Sice zde prozatím Windows nespustíte, mám však ve svém okolí početnou skupinu lidí, kteří si již na systém od Microsoftu ani nevzpomenou. Pokud Windows ke své práci opravdu potřebujete, tak rozhodně nezoufejte. Již nyní probíhají práce na zprovoznění operačního systému Windows na Macích s M1. Troufnu si tvrdit, že v následujících měsících už tato možnost bude k dispozici. Buď tedy s koupí nového stroje s M1 ještě chvilku vyčkejte, anebo si nový Mac pořiďte ihned – možná zjistíte, že vlastně Windows ani nepotřebujete. Mnohé aplikace, určené pro Windows, už jsou totiž dostupné také pro macOS. Situace se tedy v posledních letech rapidně změnila.

Představení MacBooku Air s M1:

Macy s M1 koupíte zde

.