Zavřít reklamu

Mezi jablíčkáři se pomalu začíná hovořit o příchodu první generace čipů postavené na 3nm výrobním procesu. Aktuálně se Apple již delší dobu spoléhá na 5nm výrobní proces, na kterém jsou postaveny populární čipy jako M1 či M2 z rodiny Apple Silicon, nebo kupříkladu Apple A15 Bionic. Prozatím ale ještě není jasné, kdy nás Apple 3nm čipem vlastně překvapí a do jakého zařízení jej umístí nejdříve.

Současné spekulace se točí kolem čipu M2 Pro. Jeho výrobu pochopitelně opět zajistí taiwanský gigant TSMC, který je globálním lídrem v oboru polovodičů. Pokud se vyplní současné úniky, pak by společnost TSMC s jeho produkcí měla začít již koncem roku 2022, díky čemuž se nové řady 14″ a 16″ MacBooků Pro, osazených čipsety M2 Pro a M2 Max, dočkáme hned začátkem příštího roku. Vraťme se ale k naší původní otázce – proč se můžeme těšit na příchod čipů s 3nm výrobním procesem?

Menší výrobní proces = Vyšší výkon

Celou záležitost s výrobním procesem bychom mohli velice jednoduše shrnout. Čím menší je výrobní proces, tím větší výkon můžeme naopak očekávat. Výrobní proces určuje velikost jediného tranzistoru – a samozřejmě čím menší, tím více se jich na konkrétní čip vleze. I v tomto platí jednoduché pravidlo, že více tranzistorů se rovná většímu výkonu. Když tedy snížíme výrobní proces, tak nejen že získáme více tranzistorů na jednom čipu, ale zároveň k sobě budou mít i blíže, díky čemuž lze počítat i s rychlejším přesunem elektronů, což následně vyústí ve větší rychlost celého systému.

Právě proto je na místě se snažit výrobní proces minimalizovat. Apple je v tomto ohledu v dobrých rukách. Jak už jsme uvedli výše, své čipy odebírá od společnosti TSMC, která je globálním lídrem v tomto odvětví. Pro zajímavost můžeme poukázat na současnou řadu konkurenčních procesorů od Intelu. Například procesor Intel Core i9-12900HK, který je určen pro laptopy, je postaven na 10nm výrobním procesu. Apple je tedy v tomto směru o několik kroků napřed. Na druhou stranu ale nemůžeme tyto čipy takto srovnávat. Oba si totiž zakládají na odlišných architekturách a v obou případech bychom proto narazili na určité výhody a nevýhody.

Apple Silicon fb

Jaké čipy se dočkají 3nm výrobního procesu

V závěru si ještě pojďme posvítit, které čipy se jako první dočkají 3nm výrobního procesu. Jak už bylo zmíněno výše, nejžhavějším kandidátem jsou čipy M2 Pro a M2 Max. Ty budou k dispozici pro 14″ a 16″ MacBook Pro příští generace, s níž by se Apple mohl pochlubit hned začátkem roku 2023. Nadále se také hovoří o tom, že se čipu s 3nm výrobním procesem taktéž dočká iPhone 15 (Pro), v jehož útrobách pravděpodobně najdeme čipset Apple A17 Bionic.

.