Zavřít reklamu

V minulém díle našeho pravidelného seriálu o nativních aplikacích Applu jsme načali tematiku aplikace Keynote pro Mac, seznámili jsme se s jejím uživatelským rozhraním a připomněli jsme si základy tvorby prezentací. V dnešním díle se zaměříme na práci o objekty v Keynote na Macu.

Práce s objekty v Keynote na Macu

Poté, co jste do snímku v prezentaci v Keynote vložili libovolný objekt (text, obrázek, tabulku), bude zapotřebí ho správně zarovnat. To je možné provést buďto za pomoci souřadnic, klávesnice, nebo s použitím pravítka. Pro zarovnání objektu za pomoci souřadnic nejprve objekt (nebo více objektů) vyberte kliknutím a v horní části panelu na pravé straně klikněte na Formát. Poté zvolte Rozložení a v polích umístění zadejte hodnoty X (od levého okraje snímku k levému hornímu rohu objektu) a Y (od horního okraje snímku k levému hornímu rohu objektu). Pokud chcete vybraný objekt zarovnat prostřednictvím klávesnice, vyberte ho kliknutím a poté ho stiskem klávesy v příslušném směru posouvejte o jednotlivé body. Pro posun objektu o desítky bodů držte při práci s šipkou klávesu Shift. Pokud chcete objekty zarovnat s pomocí pravítka, klikněte na nástrojové liště v horní části obrazovky na Zobrazení -> Zobrazit pravítka. Jednotky na pravítkách můžete změnit po kliknutí na Keynote -> Předvolby v nástrojovém panelu v horní části obrazovky, kde pak v horní části okna předvoleb kliknete na Pravítka.

Přizpůsobení vzhledu objektů v Keynote na Macu

U objektů na jednotlivých snímcích v Keynote můžete upravovat jejich vlastnosti, jako je průhlednost nebo třeba obrysy. Pro přizpůsobení průhlednosti označte objekt (případně více objektů) kliknutím a v horní části panelu po pravé straně okna aplikace zvolte Formát. V kartě Styl klikněte na Neprůhlednost a na posuvníku poté upravte úroveň průhlednosti. U některých objektů můžete v Keynote pracovat také s výplní. Možnosti přizpůsobení výplně upravíte na kartě Formát v pravém panelu, kde v sekci Styl zvolíte formu a další vlastnosti výplně vybraného objektu. Pro přidání a úpravu ohraničení objektů v prezentaci opět vyberte požadovaný objekt kliknutím a v horní části pravého panelu zvolte Formát. V kartě Styl pak klikněte na malý trojúhelník u Ohraničení a vyberte typ ohraničení.Pokud chcete k vybranému objektu přidat odraz nebo stín, vyberte objekt (nebo více objektů) kliknutím a v panelu na pravé straně vyberte Formát. V kartě Styl pak zaškrtněte políčko Odraz nebo Stín a vámi vybraný efekt přizpůsobte podle svých potřeb.

Pro rychlejší úpravu objektů můžete v Keynote použít i styly. Buďto můžete použít některý z přednastavených stylů v panelu na pravé straně okna aplikace, nebo si můžete vytvořit vlastní styl, který poté snadno a rychle aplikujete na jiné objekty. Pro vytvoření vlastního stylu vyberte požadovaný objekt a upravte ho podle svých představ. Po dokončení úprav objekt označte kliknutím, poté v horní části panelu na pravé straně zvolte Formát a v kartě Styl klikněte na šipku vpravo od miniatur stylů. Pro přidání vlastního stylu klikněte na tlačítko +.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.