Zavřít reklamu

Díky nativní aplikaci Diktafon můžete svůj Mac pohodlně a spolehlivě použít také k pořízení hlasových a zvukových záznamů všeho druhu. V dnešním díle našeho pravidelného seriálu věnovaného nativním aplikacím Applu se blíže podíváme na Diktafon v macOS.

Diktafon na svém Macu najdete buďto na Docku ve spodní části obrazovky, ve Finderu ve složce Aplikace, nebo ho můžete jednoduše spustit přes Spotlight stiskem kláves Cmd + mezerník a zadáním výrazu “Diktafon” do vyhledávacího pole. Záznamy můžete pořídit nejen s pomocí vestavěného mikrofonu vašeho Macu, ale také prostřednictvím externího mikrofonu nebo mikrofonu, který je součástí sluchátek. Veškeré záznamy se automaticky synchronizují na všech zařízeních, která jsou přihlášená ke stejnému Apple ID, a na kterých je v předvolbách iCloudu aktivovaný Diktafon.

Pro zahájení záznamu klikněte na příslušné tlačítko v levém panelu okna aplikace, pro pozastavení klikněte na tlačítko Pozastavit. Por definitivní uložení pořízeného záznamu klikněte na Hotovo ve spodní pravé části okna aplikace. V závislosti na tom, zda jste v Předvolbách aplikace Diktafon aktivovali polohově závislé názvy a povolili aplikaci přístup k vaší poloze, se záznam uloží buďto pod názvem vaší aktuální polohy, nebo pod jménem Nový záznam (s případným číselným označením). Pokud chcete přehrát vybraný záznam, klikněte na jeho název v levém panelu okna aplikace. Pro úpravy klikněte na Upravit v pravém horním rohu okna. Pro vložení nového zvukového záznamu klikněte na tlačítko Nahradit, pro posun v záznamu použijte modrou linku v grafu ve spodní části okna aplikace. Pro zkrácení záznamu klikněte na příslušný symbol v pravém horním rohu okna aplikace a posunutím upravte délku záznamu. Kliknutím na Zkrátit odstraníte část záznamu mimo žluté ohraničení, kliknutím na Smazat naopak odstraníte žlutě ohraničenou část záznamu. Po dokončení klikněte na Uložit -> Hotovo.

Pokud chcete v Diktafonu na Macu některý ze záznamů zkopírovat, klikněte na jeho název v panelu v levé části okna aplikace a na nástrojové liště v horní části obrazovky pak zvolte Soubor -> Duplikovat. Takto můžete také záznam přejmenovat nebo smazat. Předvolby pro pojmenovávání záznamů můžete změnit po kliknutí na Diktafon -> Předvolby na nástrojové liště v horní části obrazovky Macu.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více