Zavřít reklamu

Současná vládní opatření, minimálně v Evropě, moc nepřejí hudebníkům k tomu, aby mohli pořádat koncerty a jiná vystoupení. Na druhou stranu se ale nabízí  možnost začít komponovat nová díla ve studiích. Podcasteři si naopak užívají strmý nárůst v poslouchanosti, což je motivuje ke tvorbě dalších epizod. Možná však přemýšlíte nad tím, jaké nástroje použít k tomu, abyste své nápady mohli sdílet s ostatními. V tomto článku si tedy představíme několik aplikací, které učiní z vašeho iPhonu či iPadu perfektní nástroj pro zpracování zvuku.

GarageBand

GarageBand přímo od Applu je jeden z nejlepších hudebních nástrojů pro mobilní zařízení vůbec. Na vašem iPhonu či iPadu můžete díky němu přímo na displeji hrát na klávesy, bicí, kytaru anebo třeba basu, při tvoření je také možné zapojit váš hlas. Jestliže vám připravené zvuky nevyhovují, stačí si stáhnout nebo zakoupit nové. Nechybí podpora externích mikrofonů, ale také klávesových zařízení, které můžete k iPhonu nebo iPadu připojit prostřednictvím konektoru Lightning nebo USB-C. Ze začátku možná budete mít problém se v aplikaci vyznat, nakonec však zjistíte, že je práce s ní poměrně jednoduchá.

Aplikaci GarageBand nainstalujete bezplatně zde

MuseScore

Hudebníci pravděpodobně znají klasiku na tvorbu hudby v podobě MuseScore. Ta je k dispozici i pro mobilní zařízení, i když ve značně osekané verzi. Najdete v ní poměrně velký katalog not ke skladbám, jednotlivé nástroje si můžete také přehrávat. V mobilním MuseScore hudbu bohužel nemůžete tvořit, otevřít vlastní soubory však možné je. Pro plnou funkčnost aplikace si budete muset aktivovat předplatné – na výběr máte z několika tarifů.

Aplikaci MuseScore nainstalujete zde

Anchor

Přesuneme se k podcastingu, kde se jako jedna z nejlépe použitelných softwarů jeví Anchor od společnosti Spotify. Podcasty zde můžete nahrát, sestříhat, a jednoduše publikovat na všechny oblíbené platformy jako je Spotify, Apple Podcasty nebo Google Podcasty. I přes chybějící podporu českého jazyka rozhodně nebudete mít problém s ovládáním.

Aplikaci Anchor nainstalujete bezplatně zde

Ferrite

Ferrite je opravdu profesionální střižna pro mobilní zařízení od Applu. Mnoho si nezadá s daleko dražšími programy pro macOS nebo Windows. Při nahrávání zvukového záznamu si v reálném čase jedním klepnutím vytvoříte záložku, kterou byste kvůli přeřeku potřebovali vystřihnout, nebo naopak nějak zvýraznit. Co se týče samotného střihu a práce s hudbou, umí toho Ferrite opravdu hodně, od odstraňování šumu přes mixování až třeba k přidávání složitějších zvukových efektů. Většině z vás však pravděpodobně nebude dostačovat základní verze, proto se hodí upgradovat na Ferrite Pro. V této verzi dostanete možnost nahrávání a zpracování projektu dlouhého až 24 hodin, funkci pro ztlumení či zesílení jednotlivých stop, a několik dalších zajímavých benefitů.

Aplikaci Ferrite nainstalujete zde

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.