Zavřít reklamu

Apple patří mezi jednoho z mála technologických gigantů, kterým vesměs záleží na soukromí a bezpečnosti uživatelů. Pokud se rozhodnete pro zakoupení jablečného telefonu, tak už samo o sobě dostanete zařízení, které je opravdu bezpečené. To zajišťují především různé funkce, díky kterým není možné vaše zařízení například sledovat na internetu, a díky kterým nemohou aplikace přistupovat ke všem různým datům bez vašeho svolení. Jestliže si chcete bezpečnost a soukromí na iPhone ještě více posílit, tak v tomto článku najdete 5 tipů v rámci iOS, které byste měli znát.

Polohové služby

Váš iPhone má ve výchozím nastavení aktivní využívání polohových služeb. To znamená, že konkrétní aplikace mohou přistupovat k vaší poloze – samozřejmě v případě, že jim to povolíte. Konkrétně můžete aplikaci nastavit, aby mohla k poloze přistupovat jen po jejím zapnutí, anebo v ojedinělých případech i trvale. Jestliže nechcete, aby aplikace mohly k vaší lokalitě přistupovat, tak stačí, abyste ji deaktivovali, a to buď kompletně, anebo jen pro konkrétní aplikaci. To učiníte tak, že přejdete do nativní aplikace Nastavení, kde rozklikněte sekci Soukromí, a poté Polohové služby. Zde je možné polohové služby úplně vypnout, anebo rozklikněte konkrétní aplikaci, kde si nastavte vše potřebné.

Štítky aplikací

Je to jen několik měsíců nazpátek, co Apple přidal do svého App Storu novou kategorii do profilu všech aplikací. V rámci této kategorie se můžete podívat na veškeré informace o tom, k jakým datům a službám má po instalaci aplikace přístup. Zatímco některé aplikace nemají co tajit a využívají minimum dat, tak například takové společnosti Facebook a Google schytaly obrovskou dávku kritiky. Facebook využívá opravdu dlouhý seznam, Google pak několik měsíců své aplikace neaktualizoval, aby nemusel informace o sběru dat zveřejňovat. Chcete-li tyto informace zobrazit, tak přejděte do App Store, kde si otevřete konkrétní aplikaci. V profilu aplikace pak sjeďte níže a u možnosti Ochrana soukromí v aplikaci klepněte na Zobrazit podrobnosti.

Deaktivace Najít

Prakticky každé jablečné zařízení můžete jednoduše sledovat, a to v rámci aplikace Najít. Kromě zařízení ale můžete sledovat také některé uživatele, například členy rodiny, anebo kamarády, kteří vám to povolili. Jestliže využíváte rodinné sdílení, tak se navíc poloha všech členů rodinného sdílení sdílí automaticky. Pokud byste chtěli některým členům rodiny či kamarádům zakázat sledování vaší polohy, tak přejděte do Nastavení, a poté nahoře rozklikněte vaše jméno. Na další obrazovce se pak přesuňte do sekce Najít. Zde stačí, abyste si rozkliknuli konkrétního uživatele, a poté dole klepnuli na Zastavit sdílení mé polohy.

Přístup ke kameře, mikrofonu a dalším

Jak už jsem zmínil výše, tak určitým aplikacím můžete povolit přístup k různým službám – například ke kameře, mikrofonu a dalším. Tento přístup lze udělit v nové aplikaci poté, co konkrétní službu bude poprvé vyžadovat. Jestliže jste se však spletli, popřípadě pokud byste chtěli přístup aplikace ke kameře, mikrofonu a dalším deaktivovat, tak se nejedná o nic složitého. Stačí, abyste přešli do Nastavení, kde rozklikněte níže Soukromí. Zde je nutné, abyste sjeli o kousek níže a vybrali si službu, u které chcete přístup spravovat. Například u mikrofonu pak už jen stačí pomocí přepínačů přístup deaktivovat, u některých možností se pak zobrazí ještě rozšířené předvolby.

Notifikace na uzamčené obrazovce

Poslední věcí, kterou byste si pro zachování soukromí měli změnit, jsou notifikace na uzamčené obrazovce. Jestliže každopádně využíváte iPhone s Face ID, tak se vám tento tip úplně netýká, jelikož tyto telefony automaticky náhledy notifikací na uzamčené obrazovce skrývají tak dlouho, dokud neprovedete autorizaci. U zařízení s Touch ID se však náhledy zobrazují hned, bez nutnosti odemčení a autorizace. Chcete-li tuto předvolbu pro posílení soukromí změnit, tak se přesuňte do Nastavení, kde klepněte na možnost Oznámení. Zde nahoře klepněte na Náhledy, a poté vyberte Při odemčení či Nikdy. Náhledy můžete změnit také u jednotlivých aplikací, stačí si je v Oznámení níže rozkliknout, a poté přejít do Náhledy.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.