Zavřít reklamu

Tim Cook věří, že mnoho společností bude i nadále podporovat práci na dálku, a to i po zažehnání koronavirové pandemie. Zatímco tedy někteří věří, že je práce z domova pouze dočasným vedlejším účinkem pandemie, Apple sází na to, že práce na dálku a tzv. home office koronavirus přežije. Uvedl to v poznámkách o příjmech společnosti za 2. čtvrtletní 2021.

„Až tato pandemie skončí, spousta společností bude i nadále pokračovat v tomto hybridním pracovním postupu,“ řekl konkrétně. „Práce z domova bude velmi důležitá,“ dále dodal. Apple zaznamenal během 2. čtvrtletí 2021 rekordní meziroční růst 53,6 %. Ve srovnání se všemi ostatními produkty se nejvíce vyšvihl iPad, a to o 78 %. To pravděpodobně právě z důvodu „home officů“, ale i svým výhodám v distanční výuce. Vyskočily však i počítače Mac, které rostly o 70 %.

I když tedy pořád celý svět víceméně strádá, někomu se viditelně daří. Jsou to samozřejmě technologické společnosti, které nestíhají uspokojit poptávku po svých strojích. Není to jen z důvodu jejího zvýšení, ale i problémy s logistikou, která byla samozřejmě pandemií také zasažena, stejně jako problémy s výrobou jednotlivých komponent. Jsou ale teď ve výhodné pozici – vytváří pocit nedostatku a tím zase vyšší poptávku. Snadno si tedy mohou dovolit i nějaké zdražení.

Nicméně v tom, že práce z domova zůstane i po skončení pandemie, má Tim Cook nejspíš pravdu. Zaměstnanci ušetří na dojíždění a společnosti na pronájmech prostor. Jistě že to není všude dost dobře aplikovatelné, ale prakticky už ani u těch výrobních pásů nemusí stát dělník zakládající dílce, když zde máme průmysl 4.0 a v něm všeho schopné roboty. 

.