Zavřít reklamu

TSMC, dodavatel společnosti Apple, uvedl, že dělá vše pro to, aby zvýšil svou produktivitu a zmírnil celosvětový nedostatek čipů – to je ta dobrá zpráva. Bohužel dodal, že omezené dodávky budou pravděpodobně pokračovat i v příštím roce, což je samozřejmě ta špatná. Informovala o tom agentura Reuters.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) je největší světový specializovaný nezávislý výrobce polovodičových disků (tzv. waferů). Sídlí v Hsinchu Science Park v Sin-ču na Tchaj-wanu, s tím, že má další pobočky v Severní Americe, Evropě, Japonsku, Číně, Jižní Koreji a Indii. Přestože nabízí různé výrobní řady, nejznámější je pro řadu logických čipů. Se společností spolupracují světoznámí výrobci procesorů a integrovaných obvodů, vyjma Applu např. i Qualcomm, Broadcom, MediaTek, Altera, NVIDIA, AMD a další.

tsmc

I výrobci čipů, kteří jisté polovodičové kapacity vlastní, navíc část své produkce u TSMC outsourcují. V současné době je tak společnost technologickým leaderem v oblasti polovodičových čipů, jelikož nabízí nejpokročilejší výrobní procesy. Společnost ve své zprávě tedy Apple konkrétně neuvedla, ale protože je to hlavní její odběratel, je jasné, že to na něho bude mít značný vliv.

Pandemie a počasí 

Konkrétně TSMC vyrábí čipy řady „A“ pro iPhony a iPady a Apple Silicon čipy pro počítače Mac. Foxconn, další dodavatel společnosti Apple, v březnu uvedl, že očekává rozšíření globálního nedostatek čipů, a to až do druhého čtvrtletí roku 2022. Jsou zde tedy už dvě dodavatelské společnosti, které svorně predikují to samé – zpoždění.

předchozí zpráva tvrdila, že Apple čelí celosvětovému nedostatku určitých komponent u některých svých produktů, konkrétně MacBooků a ‌iPadů‌, což způsobuje, odložení výroby. Nyní to tak vypadá, že se mohou zpozdit i iPhony. Ještě dřívější zprávy sice zmiňovaly, jak Samsung nestíhá vyrábět OLED displeje, které Apple používá ve svých iPhonech, i když se tvrdilo, že by to nemělo mát zásadní dopad.

Trvalý nedostatek čipů byl způsoben problémy v dodavatelském řetězci, které vznikly během globální zdravotní krize a událostmi souvisejícími s počasím v Texasu. To odstavilo továrny na čipy v tamním Austinu. I když se společnosti snažily během pandemie držet krok se standardními dodávkami, vyjma řečených problémů stojí za nedostatkem i prudce navýšená poptávka. 

Za „krizi“ může i poptávka 

Tomu bylo samozřejmě z toho důvodu, že lidé trávili více času doma a chtěli jej trávit příjemněji, respektive jednoduše potřebovali zařízení odpovídající jejich pracovnímu nasazení. Mnozí totiž zjistili, že jejich stroje na všechny ty videokonference a další náročnější činnosti prostě nestačí. Výsledkem je, že elektronické společnosti koupily/spotřebovaly veškeré dostupné zásoby a výrobce čipů nyní nestíhá další poptávky uspokojit. V případě Applu mělo toto např. za následek dvojnásobné prodeje jeho počítačů.

TSMC také uvedlo, že v příštích třech letech plánuje investovat 100 miliard dolarů do výrazného rozšíření své výrobní kapacity, aby uspokojilo stále rostoucí poptávku. Nová investice přišla ve stejném týdnu, kdy Apple údajně rezervoval veškerou výrobní kapacitu TSMC pro 4nm procesorové čipy, u nichž se očekává, že budou použity v počítačích Mac „nové generace“.

Vše se ukáže už na jarní události 

A co to všechno znamená? Vzhledem k tomu, že tu s námi byla pandemie koronaviru celý loňský rok a bude s námi i celý ten letošní, tak se nějaké zlepšení očekává až během roku příštího. Technologické společnosti tedy budou mít problém letos uspokojit veškerou poptávku a mohou si tak i dovolit zvyšování cen, protože zákazníci budou po jejich produktech lační.

V případě Apple se jedná prakticky o celé jeho hardwarové portfolio. Zvyšování cen samozřejmě není nutné a teprve se ukáže, jestli na něho dojde. Jisté ale je, že pokud budete chtít nějaký nový produkt, možná si na něho budete muset počkat o poznání déle, než tomu bylo dosud. Jakou bude mít celá krize podobu se nicméně dozvíme již brzy. V úterý 20. dubna totiž pořádá Apple svou jarní událost, na které by měl nějaké hardwarové novinky představit. Z jejich dostupnosti se tak snadno dozvíme, jestli už má vše řečené na podobu aktuálního trhu nějaký vliv. 

.