Zavřít reklamu

V rámci rozhovoru s Karou Swisher se generální ředitel Applu Tim Cook zamyslel nad svou budoucností ve společnosti Apple. I když prý není datum jeho odchodu v dohledu, předpokládá, že za nějakých 10 let už nebude její součástí. Kdo by ho nahradil však nenaznačil. Variant je samozřejmě více. Tim Cook je součástí Applu už od roku 1998, kdy přišel krátce po Jobsově návratu do firmy. Původně zastával pozici hlavního provozního viceprezidenta, přičemž po smrti zakladatele společnosti se v roce 2011 stal jejím generálním ředitelem (CEO). Minulý rok přitom oslavil již 60. narozeniny, a tak se zcela přirozeně spekuluje o tom, jak dlouho bude tento post dále zastávat. Ještě před Applem působil Cook 12 let ve společnosti IBM, poté krátce pracoval v Intelligent Electronics a půl roku ve firmě Compaq.

Kara Swisher je americká novinářka, kterou magazín Newsweek popisuje jako nejmocnější technologickou žurnalistku v Silicon Valley. Její články se objevovaly nebo stále objevují nejen v magazínech The Wall Street Journal a The Washington Post, ale i The New York Times atd. Je také autorkou několika knih a pro Times vede podcast Sway, jehož hosty už byli generální ředitel Airbnb Brian Chesky, senátorka Spojených států Amy Klobuchar, filmový režisér Spike Lee, CEO společnosti Parler John Matze, filantrop a spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates a právě nově i CEO Applu Tim Cook.

Podcast trvající 35 minut si můžete poslechnout na stránkách magazínu nytimes.com. To nejzajímavější však zaznělo právě na jeho konci, kdy Cook na otázku Kary Swisher ohledně jeho budoucího působení v Applu reagoval následovně: 

„Ještě deset let? Asi ne. Ale mohu vám říci, že právě teď se cítím skvěle a určité datum není v dohledu. Ale dalších deset let je dlouhá doba, takže pravděpodobně ne.“ 

Potenciální nástupci 

Zdá se tedy, že Cookova odpověď jasně naznačuje, že v této pozici hodlá ještě chvíli zůstat, aniž by řešil, jak dlouho to ještě bude. Už v loňském roce však Bloomberg uvedl, že se Apple stále více zaměřuje na plánování Cookova nástupnictví. Možnými kandidáty na nového výkonného ředitele mohou být nejen Jeff Williams ale i John Ternus.

Jeff Williams je provozní ředitel společnosti Apple, který se přímo odpovídá Cookovi. Dohlíží na celosvětový provoz společnosti Apple, zákaznický servis a podporu. Vede renomovaný designový tým společnosti a softwarové a hardwarové inženýrství pro Apple Watch. Řídí také iniciativy společnosti v oblasti zdraví, je průkopníkem nových technologií a snaží se o pokrok v lékařském výzkumu, aby umožnil lidem lépe porozumět a řídit jejich zdraví a kondici. Jeff nastoupil do společnosti Apple v roce 1998 jako vedoucí celosvětového nákupu. Zásadní roli hrál i ve vstupu Applu na trh mobilních telefonů při uvedení prvního iPhonu.

John Ternus je senior viceprezident společnosti Apple pro hardwarové inženýrství, který se také přímo zodpovídá generálnímu řediteli Timu Cookovi. John vede veškeré hardwarové inženýrství, včetně týmů stojících za produkty iPhone, iPad, Mac, AirPods a dalšími. K týmu produktového designu společnosti Apple se připojil v roce 2001 a od roku 2013 je viceprezidentem pro hardwarové inženýrství. Během svého působení ve společnosti dohlížel na hardwarové práce na řadě průkopnických produktů, včetně každé generace a modelu iPadu a nejnovější řady iPhonů i AirPods. Je také klíčovým lídrem v probíhajícím přechodu Mac na Apple Silicon. 

Tim Cook
.