Zavřít reklamu

„Baterii je třeba co nevíce vybít a až poté začít nabíjet.“ „Nabíjení přes noc škodí baterii a může způsobit její přehřátí.“ „Používání smartphonu během nabíjení může dramaticky snížit výdrž baterie.“

Tyto a mnohé podobné mýty o nabíjení smartphonu zná asi každý. Často však jde o zastaralá přesvědčení z dob akumulátorů typu Ni-Cd a Ni-MH, která pro dnes používané lithiové baterie většinou neplatí. Nebo alespoň ne úplně. Kde je pravda o nabíjení mobilu a co skutečně baterii škodí, se dozvíte v tomto článku.

charging-phones-169245284-resized-56a62b735f9b58b7d0e04592

Má se nový mobil několikrát zcela vybít a následně plně nabít?

Počáteční nadšení z nového zařízení ve vás může vyvolat snahu udělat hned na začátku pro jeho baterii zdánlivě to nejlepší – nechat ho několikrát úplně vybít a poté nabít na 100 %. Jedná se však o častý omyl z dob niklových baterií a v současnosti používané baterie už podobný rituál nepotřebují. Pokud však máte nové zařízení a toužíte pro jeho baterii skutečně udělat to nejlepší, vezměte si k srdci následující radu.

„Li-Ion a Li-Pol akumulátory už takový iniciační proces nevyžadují. Při prvním použití je ale vhodné baterii zcela nabít, následně odpojit od nabíječky, nechat asi hodinu odpočinout a pak znovu na chvíli připojit k nabíječce. Tím se dosáhne maximálního nabití baterie,“ uvedl Radim Tlapák z obchodu BatteryShop.cz pro server mobilenet.cz.

Poté už lze telefon normálně používat, nicméně pro zachování maximální kapacity akumulátoru doporučujeme řídit se i následujícími radami.

Shrnutí rad

 • Nový telefon nejprve plně nabijte, nechte hodinu odpočinout, a poté znovu připojte na chvíli na nabíječku

Je dobré nabíjet vždy na 100 % a vybíjet co nejvíce?

Tradiční domněnkou je, že je pro baterii nejlepší, když se maximálně vybije a následně nabije na 100 %. Tento mýtus je pravděpodobně pouzůstatkem tzv. paměťového efektu, kterým trpěly niklové baterie a který čas od času vyžadoval její kalibraci, aby si zachovala svou původní kapacitu.

U současných baterií je to v podstatě obráceně. Bateriím dnešního typu naopak úplné vybití neprospívá a míra nabití by pokud možno neměla klesnout pod 20 %. Čas od času se pochopitelně každému stane, že se mobil vybije úplně, a v takovém případě je dobré ho co nejdříve připojit k síti. Pro akumulátor je prospěšné, když se částečně nabije vícekrát za den, když je stále dostatečně nabitý, než pouze jednou, pokud je téměř nebo úplně vybitý. Existují i informace o tom, že lithiové baterii škodí i nabití na 100 %, nicméně efekty jsou minimální a nejednomu uživateli by přišlo otravné neustále sledovat, zda už je baterie nabita z 98 %, aby nabíječku odpojil. Čekat do plného nabití však není nutné, pro baterii je lepší, když se zařízení odpojí dříve.

Shrnutí rad

 • Telefon nevybíjejte úplně, pokud se to stane, pokuste se ho co nejrychleji připojit
 • Mobil nabíjejte raději příležitostně vícekrát za den, když je ještě z části nabitý, než pouze jednou, když je úplně vybitý
 • Nečekejte, až bude mít váš smartphone 100 %, pro jeho baterii je lepší, když není nabíjena do plna

Ničí nabíjení přes noc baterii?

Přetrvávajícím mýtem je i pro baterii škodlivé anebo dokonce nebezpečné nabíjení přes noc. Podle některých (méně spolehlivých) zdrojů má při dlouhém nabíjení údajně dojít k „přebití“, které způsobuje snižování kapacity baterie a může způsobit i přehřátí. Realita je ovšem jiná. Skutečnost stručně shrnul zástupce společnosti Anker, která se kromě jiného zabývá výrobou baterií a nabíječek, ve svém vyjádření pro Business Insider.

„Chytré telefony jsou, jak napovídá název, chytré. Každý kus má vestavěný čip, který zabrání dalšímu nabíjení, když bylo dosaženo 100% kapacity. Proto by v předpokladu, že jde o telefon zakoupený u ověřeného a legitimního prodejce, nemělo vznikat žádné nebezpečí při nabíjení mobilu přes noc.“

Tento mýtus můžete sami vyvrátit, až budete příště nabíjet svůj iPhone. Po první hodině nabíjení si sáhněte na svůj smartphone. Jeho povrch bude pravděpodobně teplejší než obvykle, což je samozřejmě běžné. Když zařízení necháte na nabíječce, půjdete spát a ráno znovu prověříte jeho teplotu, zjistíte, že je o mnoho nižší než po hodině nabíjení. Chytrý telefon se zkrátka po dosažení 100% nabití sám nabíjet přestane.

Server batteryuniveristy.com však namítá, že i přes tuto vlastnost je nabíjení přes noc z dlouhodobého hlediska pro baterii v telefonu škodlivé. Setrvání mobilu na nabíječce poté, co míra nabití dosáhla 100 % je podle zmíněného webu pro baterii náročné. A to především proto, že je vždy po minimálním vybití v krátkých cyklech dobíjena do plna. A plné nabití jí, jak jsme zjistili v předchozí části, škodí. Minimálně, ale škodí.

Shrnutí rad

 • Nabíjení přes noc není v případě smartphonu zakoupeného u legitimního prodejce nebezpečné
 • Z dlohodobého hlediska setrvání na nabíječce i po dosažení 100 % akumulátoru neprospívá, a tak se pokuste nenechávat mobil připojený k nabíječce dlouho poté, co dosáhl plného nabití

Mohu používat mobil během nabíjení?

Přetrvávájícím mýtem je i údajně nebezpečné používání mobilu během nabíjení. Pravda je opět jinde. Pokud používáte nabíječku buď oficiální, nebo od ověřeného výrobce, žádné nebezpečí při používání mobilu během nabíjení nehrozí. Baterii používání telefonu během nabíjení výrazně neovlivňuje a jediným efektem bude pomalejší nabíjení a zvýšená teplota.

Shrnutí rad

 • Smartphone během nabíjení používat můžete, ale pozor na čínské nabíječky

Jak je to se zavíráním aplikací?

S multitaskingem to není snadné. Na jedné straně je velká část uživatelů posedlá zavíráním všech aplikací v okně multitaskingu, na straně druhé zprávy o tom, že není nutné aplikace ručně zavírat, jelikož jejich opětovné spuštění pro baterii je mnohem náročnější, než když zůstanou zmrazené na pozadí. Na Jablíčkáři jsme v roce 2016 publikovali článek o tom, že sám Craig Federighi potvrdil nesmyslnost ručního zavírání aplikací. Napsali jsme:

„Ve chvíli, kdy aplikaci zavřete tlačítkem Home, již neběží na pozadí, iOS ji zmrazí a uloží si ji do paměti. Ukončením aplikace ji zcela vymažete z paměti RAM, takže při příštím spuštění se vše musí načíst znovu do paměti. Tento proces odstraňování a opětovného načítání je ve skutečnosti náročnější, než kdybyste nechali aplikaci být.“

Kde je tedy pravda? Jako vždy, někde uprostřed. U většiny aplikací skutečně není nutné (ani výhodné) manuální zavírání v okně multitaskingu. Některé aplikace ale mohou běžet na pozadí a znatelně snižovat výdrž iPhonu. Tento problém lze eliminovat přenastavením v Nastavení – Aktualizace aplikací na pozadí. Pokud by i nadále měla některá aplikace být příliš náročná, lze to zjistit pohledem do statistik v Nastavení – Baterie. Příslušnou aplikaci je pak vhodné ručně ukončovat. Většinou se jedná o navigace, hry nebo sociální sítě.

Shrnutí rad

 • Nastavte si, které aplikace se mají aktualizovat na pozadí
 • Zjistěte, které aplikace jsou i po nastavení pro baterii náročné a ty potom ukončujte ručně – neustále ukončovat všechny nemá smysl

Co tedy skutečně ničí baterii?

Teplo. A velká zima. Náhlé změny teplot a extrémní teploty obecně jsou největším nebezpečím pro akumulátory v telefonu. Podle webu gizmodo.com by při průměrné roční teplotě 40 °C ztratila baterie 35 % své maximální kapacity. Samozřejmé je, že není vhodné nechávat zařízení na přímém slunci. Proti zvýšené teplotě při nabíjení lze bojovat například sejmutím obalu, který teplo zadržuje. Stejně jako je pro akumulátor nebezpečné teplo, je pro něj nebezpečná i extrémní zima. Pokud byste dali na radu, že lze dosluhující baterii přivést k životu vložením do mrazáku v igelitovém sáčku, efekt to bude mít naprosto protikladný.

Shrnutí rad

 • Snažte se vyhnout používání mobilu v extrémním horku nebo zimě
 • Nenechávejte mobil na slunci
 • Pokud chcete o baterii skutečně pěčovat, sejměte při nabíjení obal
how_to_charge_phone_battery_1024

Závěr

Všechny výše zmíněné informace a rady je pochopitelně nutné brát s rezervou. Chytrý mobil je stále jen mobil a člověk se nemusí stát jeho otrokem jen proto, aby si baterie udržela maximální kapacitu, když pravděpodobně zařízení stejně časem vymění. I přesto je však dobré uvést na pravou míru nespolehlivé informace a mýty, které kolují po celém internetu a vědět, že to je s bateriemi často úplně jinak, než jak máme zažité.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Nejde to nějak proti sobě?!

  “Shrnutí rad

  Nabíjení přes noc není v případě smartphonu zakoupeného u legitimního prodejce nebezpečné
  Z dlohodobého hlediska setrvání na nabíječce i po dosažení 100 % akumulátoru neprospívá, a tak se pokuste nenechávat mobil připojený k nabíječce dlouho poté, co dosáhl plného nabití“

  Ja vubec nevim, ktery inteligenti tady tyhle clanky pisou. Dnesni veskera nabijeci elektronika funguje tak, ze po dosazeni plneho nabiti odpoji baterii od nabijecich obvodu. Tohle je zase opet vareni z vody nejakyho typka, kterej se povazuje za experta na webu jablickar.cz

  Vážený r.m.,
  v článku, který komentujete, se vámi uvedená informace o odpojení se od nabíjecích obvodů po dosažení plného nabití vyskytuje. Konkrétně je v textu citováno vyjádření zástupce společnosti Anker pro Business Insider:

  „Každý kus má vestavěný čip, který zabrání dalšímu nabíjení, když bylo dosaženo 100% kapacity. Proto by v předpokladu, že jde o telefon zakoupený u ověřeného a legitimního prodejce, nemělo vznikat žádné nebezpečí při nabíjení mobilu přes noc.“

  Je však poukázáno na tvrzení serveru baterryuniversity.com o tom, že je setrvání na nabíječce po dosažení plného nabití pro baterii náročné. A to z toho důvodu, že musí být na 100 % udržována. Smartphone už samozřejmě po dosažení maximální kapacity nabíjen není, avšak po minimálním vybití se opět v krátkém cyklu dobije do plna. Což je podle zmíněného serveru pro jeho akumulátor stresové a nepatrně mu to škodí.

  Doufám, že jsem uvedl na pravou míru všechny nejasnosti a děkuji Vám za komentář.

  A co take aplikacie typu sleep cycle, bezia celu noc, mobil v nabijacke. Pouzival som na i 5Sku appku 3 roky. Od kedy mam X tak podobne blbosti uz nepouzivam ale mobil stale nabijam iba cez noc. Za rok pouzivania mi ukazuje kapacitu baterky 95 %. Niekto k porovnaniu ?

  Nabíjení neřeším, protože vím, jak píšou v článku, že Li-on baterie snesou skoro vše. Telefon využívám hodně a často ho odkládám na nabíjecí dock a baterie má po necelém roku cca 97% kapacity. Vydrží pořád stejně jak na začátku, takže dávám desítce velký lajk :)

  Ja vzdycky nabijel pres noc a na starym SEcku jsem mel po roce a pul 92%. Pak jsem si nasel na netu stranku, kde se tim celkem podrobne zaobirali, a zavery jsou zhruba podobne jako tady s tim, ze tam maji detaily typu – nejvic baterka vydrzi, kdyz se nabiji pouze mezi 65-75%, nejvetsi zahul dostava, kdyz se vybije pod 20 a nabiji nad 80 a tak. Tzn. ideal je nabijet radsi casto a castecne cykly, takze proste mam v praci na stole a doma v obyvaku bezdratovou nabijecku a svuj iphone X tam polozim 2,3, ale treba i 5 krat denne na castecne dobiti, kdyz ho zrovna nepotrebuju. Na 100% nabijim jenom, kdyz nekam jdu/jedu a hrozi, ze nebudu u nabijecky. Pres noc prakticky vubec. Telefon mam od listopadu a baterka ted hlasi kapacitu 99%, takze na tom asi neco bude.

  Tedy pro srovnani: Snazim se udrzovat nabitou baterii mezi 40% – 80%, ale ne vzdy to takto vyjde. Po pul roce od zakoupeni mam 99% kapacity.

  Vždy jsem nabijel do 100% ale jen vyjimecne pres noc. Po 14 mesicich 99% kondice. To posledni co bych chtel resit je tahat sebou kabel abych dal liznout baterce 15% ale sledovat aby nemela vic jak 80%. Je to uplně jedno jen nevybijet uplně. Je treba si uvedomit ze timto problemem se zabivaji tisice vyvojaru a nabijeni je z nemale casti o software

  “Podle webu gizmodo.com by při průměrné roční teplotě 40 °C ztratila baterie 35 % své maximální kapacity.” – Trochu nešťastně napsané, nebo možná nevhodně přeložené.

celý text

Čtěte více.