Zavřít reklamu

Pokud chcete nabíjet své iPhony, můžete tak činit v maximálních rychlostech 7,5 W pro bezdrátové, 15W pro MagSafe a 20W pro kabelové. A to není mnoho, když si vezmete že konkurence zvládne až 120W nabíjení. Jenže Apple rychlost omezuje záměrně. Např. iPhone 13 Pro Max zvládne i 27W nabíjení, jen to společnost neuvádí. 

Velikost baterie, tedy to, jak dlouho zařízení vydrží na jedno nabití, je neustále v různých zákaznických anketách vzpomínáno hned na prvních příčkách. Alespoň v tomto udělal Apple krok kupředu, kdy u základních verzích navýšil výdrž o hodinu a půl, u větších pak dokonce o 2 a půl hodiny. Ostatně iPhone 13 Pro Max má mít nejlepší výdrž baterie napříč všemi klasickými smartphony.

Dle testu dostupném na YouTube vydržel iPhone 13 Pro Max 9 hodin a 52 minut nepřetržitého používání. A trhnul samozřejmě tím trhnul i rekord testu. Má přitom kapacitu baterie 4352 mAh. Až za ním se s 5000mAh baterií umístil Samsung Galaxy S21 Ultra, který vydržel 8 hodin a 41 minut. Pro doplnění uveďme, že iPhone 13 Pro vydržel být aktivní po 8 hodin a 17 minut, iPhone 13 7 hodin a 45 minut a iPhone 13 mini 6 hodin a 26 minut. Za zvýšením výdrže stojí nejen větší baterie, než tomu bylo u iPhonu 12 Pro Max (3687 mAh), ale také adaptivní obnovovací frekvence ProMotion displeje.

27W jen do 40 % 

Společnost ChargerLAB pak svým testováním zjistila, že iPhone 13 Pro Max dokáže přijímat výkon až 27 W, oproti Applem deklarovaným 20 W. Samozřejmě je k tomu potřeba adaptér se stejným nebo vyšším výkonem. Např. u iPhonu 12 Pro Max loni test odhalil možnost nabíjení 22 W. Novinka však během celého nabíjecího procesu nevyužívá plný 27W výkon, i když použijete ideální adaptér.

Tento výkon je totiž použit jen v rozmezí od 10 do 40 % kapacity baterie, což odpovídá času nabíjení cca 27 minut. Jakmile tuto hranici přesáhne, nabíjecí výkon se sníží na 22-23 W. iPhone 13 Pro Max se tak do plné kapacity baterie nabije za cca 86 minut. U bezdrátového nabíjení toto neplatí, tak jste jasně omezeni na 15W nabíjení v případě technologie MagSafe. 

Rychlejší neznamená lepší 

Samozřejmě to má ale háček. Čím rychleji baterii nabíjíte, tím více se ta zahřívá a tím rychleji také degraduje. Pokud tedy vyloženě nechvátáte, v rámci udržení dlouhé životnosti baterie se vždy vyplatí nabíjet ji přece jen trochu pomaleji. Sám Apple totiž zmiňuje, že všechny dobíjecí baterie jsou spotřební součástky a mají omezenou životnost – jejich kapacita a výkon se postupem času zhoršují, takže nakonec potřebují vyměnit. A především stárnutí baterie může vést ke změnám výkonu iPhonu. Zde se tedy bavíme o kondici baterie.

Apple nabíjení svých baterií dělí do dvou částí. Pro něho rychlé nabíjení probíhá od 0 do 80 %, od 80 po 100 % pak praktikuje tzv. udržovací nabíjení. První se samozřejmě snaží za co nejkratší čas dobít co nejvíce z kapacity baterie, druhé pak sníží elektrický proud kvůli prodloužení životnosti baterie. Lithium‑iontové baterie v produktech společnosti pak můžete nabíjet kdykoli, takže není nutné je před dobíjením úplně vybít. Pracují totiž v nabíjecích cyklech. Jeden cyklus se pak rovná 100 % kapacity baterie nehledě na to, jestli jste ji dobili jednou z 0 na 100 % nebo 10× z 80 na 90 % atd. 

.