Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi milovníky jablečné společnosti, tak s největší pravděpodobností máte dnešní datum, tedy 5. října, v kalendáři zakroužkovaný. Tak jako tak se ale rozhodně barva kroužku oproti těm ostatním liší. 5. října 2011 totiž navždy z našeho světa odešel Steve Jobs, který byl považován za otce společnosti Apple. Jobs zemřel ve svých 56 letech na následky rakoviny slinivky a asi není třeba připomínat, o jak důležitou osobu se v technologickém světe jednalo. Otec Applu zanechal své impérium Timu Cookovi, který mu velí až dodnes. Den před Jobsovou smrtí byl představen iPhone 4s, který je považován za poslední telefon éry Jobse v Applu.

Na smrt Jobse přímo v ten den reagovala ta největší média, společně s největšími osobnostmi světa a spoluzakladateli společnosti Apple. Po celém světě se i několik dnů poté u Apple Storů objevovalo mnoho lidí, kteří chtěli jednoduše za Jobse alespoň zapálit svíčku. Jobs, celým jménem Steven Paul Jobs, se narodil 24. února 1955 a byl vychován adoptivními rodiči v Kalifornii. Právě zde společně se Stevem Wozniakem založili v roce 1976 společnost Apple. V osmdesátých letech, kdy byla jablečná společnost v rozmachu, ji byl Jobs kvůli neshodám nucen opustit. Po odchodu si založil svou druhou společnost NeXT, později odkoupil také The Graphics Group, dnes známou pod názvem Pixar. Znovu se do Applu Jobs vrátil v roce 1997, aby se opět chopil vedení a pomohl odvrátit prakticky jistý zánik jeho společnosti.

Jobs se o rakovině slinivky dozvěděl již v roce 2004 a pět let poté byl nucen podstoupit transplataci jater. Jeho zdravotní stav se neustále zhoršoval a pár týdnů před jeho smrtí byl nucen z vedení kalifornského giganta odstoupit. Svým zaměstnancům tuto informaci sdělil prostřednictvím dopisu, ve kterém stálo: „Vždycky jsem říkal, že pokud někdy nastane den, kdy už nebudu moci naplnit povinnosti a očekávání coby ředitel Applu, budete první, komu dám vědět. Bohužel, tento den právě nastal.“ Jak už jsem zmínili v úvodu, tak vedením Applu byl na přání Jobse pověřen Tim Cook. Ani v době, kdy Jobsovi nebylo nejlépe, nepřestál neustále myslet na budoucnost jablečné společnosti. Již v roce 2011 tak Jobs plánoval výstavbu Apple Parku, který již momentálně opravdu stojí. Jobs zemřel v prostředí svého domova a obklopený rodinou.

Vzpomínáme.

steve jobs

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.