Zavřít reklamu

Bill Gates poskytl v rámci nedělního pořadu Fareed Zakaria GPS rozhovor pro stanici CNN. Ve speciálním dílu, věnovaném tématice vedení velkých podniků, ale také působení ve vládě či armádě, Gates před moderátorem a dvěma dalšími hosty promluvil mimo jiné o bývalém řediteli Applu Stevu Jobsovi a o tom, jak je možné proměnit skomírající společnost v prosperující podnik.

Bill Gates a Steve Jobs

Gates v této souvislosti uvedl, že Jobs vynikal jedinečnou schopností chopit se společnosti, která je „na cestě k záhubě“, a proměnit ji v nejhodnotnější firmu na světě. S trochou nadsázky přirovnal toto Jobsovo umění v kouzlení, a sám sebe označil za menšího kouzelníka:

„Byl jsem jako menší kouzelník, protože [Steve] prováděl kouzla a já jsem viděl, jak jsou lidé fascinováni. Ale protože jsem menší kouzelník, tato kouzla na mě nefungovala,“ vysvětlil miliardář.

Označit Steva Jobse a Billa Gatese pouze za rivaly by bylo zcestné a příliš zjednodušující. Kromě toho, že si vzájemně konkurovali, byli v jistém smyslu slova také spolupracovníky a partnery, a Gates se ve zmíněném rozhovoru nijak netajil svým respektem k Jobsovi. Přiznal, že se ještě nesetkal s člověkem, který by Jobsovi mohl konkurovat ve věci rozpoznání talentu nebo smyslu pro design.

Jobs podle Gatese dokázal uspět i tehdy, když zdánlivě selhával. Jako příklad uvedl Gates vznik společnosti NeXT koncem osmdesátých let a představení počítače, který podle jeho slov kompletně selhal, byl takovým nesmyslem, a přesto jím byli lidé fascinováni.

Řeč přišla i na nechvalně proslulé negativní stránky Jobsovy povahy, které je podle Gatese snadné napodobit. Zavzpomínal na firemní kulturu, kterou on sám vytvořil v sedmdesátých letech v Microsoftu, a uznal, že firma ve svých počátcích sestávala z převážně mužského osazení a lidé na sebe občas byli poměrně tvrdí a věci často zašly hodně daleko. Jobs ale také uměl do své práce a přístupu k lidem čas od času vnášet „neuvěřitelně pozitivní věci“.

Kompletní rozhovor si můžete poslechnout zde.

Zdroj: CNBC

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.