Zavřít reklamu

Inspirativní, vizionářský, ale také výbušný či arogantní. I to jsou slova, kterými popisuje Steva Jobse většina těch, kteří měli příležitost jej potkat nebo s ním spolupracovat. A i když zakladatel Applu před 9 lety navždy odešel, příběhy o něm se objevují dodnes.

O jednu takovou historku se s diváky podělil zakladatel společnosti Salesforce Marc Benioff, když ho 18. října/októbra 2019 zpovídal moderátor David Rubenstein ve své show. Psal se rok 2001 a Benioffova společnost existovala teprve 18 měsíců. Fungovala jen krátce, ale už tehdy si nějakým způsobem získala pozornost manželů Jobsových. Ti ho pozvali na akci pro podporu vysokého školství, kterou organizovala Laurene Powell. Ke konci se chtěli navečeřet v restauraci, kterou si Laurene vyhlédla už dříve, ale zapomněla zde udělat rezervaci, tudíž v čase příchodu zde bylo plno. Steve Jobs ovšem trval na tom, aby zde počkali, až se uvolní nějaký stůl a žádná alternativa nepřipadala v úvahu.

Čekání na uvolnění stolu si Steve zkrátil tím, že ukázal Marcu Benioffovi prototyp iPodu se slovy vidíš to, mám v kapse 1 000 skladeb! Co na to říkáš?”, načež mu Benioff nadšeně odpověděl. Pak ale dodal, že v tomto zařízení vidí potenciál, vnímá jej jako malý přenosný počítač, jen tomu chybí aplikace a barevný displej či možnost sledovat filmy. A jak to už u Jobse chodilo, jakýkoliv nápad byl zpočátku hloupý. “To nikdy neudělám. Je to ten nejdebilnější nápad, o kterém jsem kdy slyšel,” vzpomíná Benioff na Jobsovu reakci.

O něco později si jej Jobs zavolal se slovy, že firma Salesforce potřebuje jeho pomoc. Tak se Benioff a část inženýrů zastavili v Cupertinu, kde Stevu Jobsovi prezentovali byznys model své společnosti. Prezentace byla podle Jobse opravdu strašná a dodal, že pokud chce, aby se firmě dařilo, musí splnit tři věci.

Zaprvé musí najít co největšího klienta, třeba Avon. A tak se stalo, Avon se opravdu stal klientem společnosti. Zadruhé pochopit, že do 24 měsíců musí být společnost 10krát větší, jinak končí. A i to se stalo. A zatřetí je třeba vybudovat kolem aplikací ekonomiku. O této věci slyšel Benioff poprvé, a tak se udiveně zeptal Jobse, co to má jako být. “Nevím, a proto bys to měl ty zjistit,” byla Jobsova reakce. Benioff tak začal tápat nad tím, jak by měl takový systém vypadat. Jednoho dne pak dostal nápad. Představil si obrovský internetový obchod s aplikacemi, kde by mohli vývojáři zveřejňovat své aplikace. Společnost začala na tomto nápadu pracovat a roku 2008 byla připravena jej spustit pod názvem App Store. Ten si také nechala zaregistrovat.

Shodou okolností v té době dostal Benioff a dalších pár členů managementu Salesforce pozvánku na event Applu, kde Steve Jobs představil iPhone 3G a také novinku, která nesla název App Store. Benioffa a jeho spolupracovníky to šokovalo, ovšem po konci prezentace Jobsovi řekl: “Hele, dám ti dárek. Dám ti ochrannou známku a URL zdarma za to, co vše si pro mě udělal.” A Jobsova reakce?

“To nám je k ničemu. Je ti snad jasné, že App Store nebude nikdy fungovat, že? Nikdy to nebude veliká věc.”

App Store iOS

Zdroj: Bloomberg

.