Zavřít reklamu

Majitelé jablečných počítačů mají poměrně dost možností, co se týče výběru webového prohlížeče. Spousta z nich dává ale přednost nativnímu Safari. Pokud do této skupiny uživatelů patříte také vy, jistě oceníte naši dnešní pětici tipů a triků, díky kterým si Safari na vašem Macu přizpůsobíte na míru.

Přizpůsobení prázdné karty

V okamžiku, kdy spustíte na Macu prohlížeč Safari, zobrazí se vám prázdná karta. Na té se mohou nacházet vaše záložky, nejčastěji navštěvované stránky, nebo si zde můžete přizpůsobit pozadí této karty. Pro přizpůsobení prázdné karty klikněte v Safari na Macu na ikonku posuvníků v pravém dolním rohu. Zde můžete zvolit, jaké položky se vám budou zobrazovat na nové kartě, vybrat některé z přednastavených pozadí, nebo coby tapetu nahrát vlastní obrázek z disku vašeho počítače.

Přizpůsobení webového serveru

Internetový prohlížeč Safari v prostředí operačního systému macOS nabízí mimo jiné také možnost individuálního přizpůsobení jednotlivých webových stránek. Pro přizpůsobení právě otevřené webové stránky klikněte v Safari napravo od adresního řádku na ikonku ozubeného kolečka. V menu, které se vám zobrazí, můžete u dané stránky například aktivovat automatické spuštění režimu čtečky nebo přizpůsobit povolení k přístupu k webkameře či mikrofonu.

Odstranění položek historie

Zatímco někteří uživatelé historii prohlížení Safari absolutně neřeší, jiní dávají přednost jejímu pravidelnému promazávání. Pokud patříte do druhé jmenované skupiny, můžete si pravidla pro mazání historie snadno přizpůsobit. Při spuštěném Safari klikněte na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu na Safari -> Předvolby -> Obecné. V rozbalovacím menu v sekci Položky historie odstranit poté stačí jen vybrat požadovaný interval.

Přizpůsobení horní lišty okna

V horní části okna aplikace Safari najdete kromě adresního řádku také další položky, jako jsou třeba tlačítka pro pohyb vpřed a vzad nebo například tlačítko pro sdílení. Pokud si přejete, aby se v této liště zobrazovaly pouze ty položky, které skutečně využíváte, klikněte na lištu pravým tlačítkem myši a zvolte Upravit panel nástrojů. Zobrazí se vám nabídka všech prvků. Vybrané prvky můžete jednoduše tažením umístit na horní lištu okna Safari, a naopak prvky, které na této liště mít nechcete, můžete přetáhnout zpět na zmíněný panel.

Rozšíření

Podobně jako třeba Google Chrome nabízí také Safari na Macu možnost instalace rozšíření, která vám pomohou například s kontrolou pravopisu nebo přizpůsobením vzhledu jednotlivých webových stránek. Pokud chcete do Safari na vašem Macu přidat rozšíření, spusťte aplikaci App Store, v panelu na levé straně klikněte na Kategorie a poté zamiřte do sekce Rozšíření Safari.

.