Zavřít reklamu

Operační systém iOS 15 přinesl iPhonům možnost instalovat si rozšíření Safari, tedy to, co sytém macOS už nějakou dobu uměl. Pomocí těchto rozšíření si můžete například usnadnit nakupování, blokovat obsah webových stránek, získat přístup k funkcím jiných aplikací a mnoho dalšího. 

Samotný systém iOS 15 mnoho zásadních novinek nepřinesl. Těmi největšími je režim Soustředění a funkce SharePlay, velkého přepracování se ale dočkal webový prohlížeč Safari. Změnilo se řazení otevřeních stránek, URL řádek zde byl přesunut ke spodnímu okraji displeje tak, abyste jej jednodušeji obsloužili i jen jednou rukou a přibyla další novinka, kterou je samozřejmě zmíněná možnost instalovat různá rozšíření.

Přidání rozšíření aplikace Safari 

  • Jděte do Nastavení. 
  • Přejděte do nabídky Safari. 
  • Vyberte Rozšíření. 
  • Zde klepněte na volbu Další rozšíření a projděte si ta dostupná v App Store. 
  • Až najdete to požadované, klepněte na jeho cenu nebo nabídku Získat a nainstalujte si jej. 

Rozšíření pro Safari však můžete procházet i přímo v App Storu. Apple je někdy doporučuje v rámci jeho nabídek, nicméně pokud sjedete v záložce Aplikace úplně dolů, najdete zde kategorie. Pokud nemáte rozšíření zobrazené přímo mezi těmi oblíbenými, stačí si rozkliknout nabídku Zobrazit vše a zde je již najdete a můžete je tak snadno procházet.

Použití rozšíření 

Rozšíření mají přístup k obsahu webových stránek, které navštěvujete. Rozsah tohoto přístupu můžete pro jednotlivá rozšíření změnit, když klepnete na symbol malého a velkého „A“ na levé straně vyhledávacího pole. Zde poté vyberete jen to rozšíření, pro které chcete nastavit různé oprávnění. Právě protože ale mají rozšíření přístup k prohlíženému obsahu, Apple doporučuje, abyste si udržovali pravidelný přehled o tom, která rozšíření používáte a seznámili se s jejich funkcemi. To samozřejmě z důvodu ochrany soukromí.

Odstranění rozšíření 

Pokud se rozhodnete nainstalované rozšíření dále nepoužívat, lze jej samozřejmě také smazat. Protože jsou rozšíření instalována jako aplikace, najdete je na ploše svého zařízení. Odtud je smažete klasickou cestou, tedy podržením prstu na ikoně a klepnutím na volbu Smazat aplikaci. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.