Zavřít reklamu

Existuje řada nastavení, kterými můžete ovlivnit vzhled a chování Docku v operačním systému MacOS, což vám může pomoci zlepšit používání tohoto užitečného prvku. Překvapivě velké množství uživatelů Dock spíše přehlíží – aplikace spouští přes Spotlight, řadu úkonů provádí zase ve Finderu. Dock přitom nabízí bohaté možnosti přizpůsobení, díky kterým pro vás bude ještě užitečnější.

Historie Docku jako takového je poměrně dlouhá a její kořeny sahají do doby, kdy Steve Jobs ještě řídil svou společnost NeXT. Macy původně Dockem nedisponovaly, vše se ale začalo měnit v roce 1997, kdy Apple odkoupil NeXT a došlo k návratu Jobse zpět do Cupertina. Po začlenění Docku do operačního systému pro jablečné počítače začaly postupně přibývat také možnosti jeho přizpůsobení.

Přizpůsobení Docku v macOS

Chcete-li si dnes přizpůsobit Dock v systému macOS, klikněte jednoduše v pravém horním rohu na   menu -> Nastavení systému -> Plocha a Dock. Většina položek souvisejících s Dockem se nachází v horní části tohoto panelu nastavení. V horní části panelu Plocha a dok jsou dva posuvníky. Jeden ovládá velikost Docku a druhý úroveň zvětšení Docku po najetí kurzorem myši. Pokud do Docku vměstnáte velké množství aplikací, Finder zmenší ikony na nejmenší velikost, aby se tam vše vešlo. V hlavním okně nastavení můžete například dále deaktivovat zvětšení ikonek při najetí kurzorem myši nebo změnit pozici Docku na monitoru. Máte na výběr ze tří možností: vlevo, dole nebo vpravo, přičemž v systému macOS je výchozí volbou spodní část.

Další položka určuje, která animace se použije ke zmenšení oken Finderu do Docku po kliknutí na žlutá tlačítka minimalizace v oknech. Máte na výběr ze dvou možností: efekt džina a zmenšení. Můžete zde také nastavit, co se stane s oknem, když dvakrát kliknete na jeho záhlaví. Tuto volbu můžete vypnout, okno zvětšit nebo minimalizovat.
Možnost Automaticky skrýt a zobrazit Dock ve výchozím nastavení skrývá Dock, ale zobrazí jej, pokud myší přejedete přes okraj obrazovky, kde jste nastavili zobrazení Docku. Uživatelé, kteří se domnívají, že Dock překáží a blokuje obrazovku, mohou tuto možnost použít k libovolnému skrývání a zobrazování Docku jednoduchým najetím myší.

Přidání a přizpůsobení složek v Docku

Chcete-li přidat soubory nebo složky do Docku, přetáhněte je do Docku, ale napravo od rozdělovací položky na pravé straně. Všechny dokumenty a složky jsou uloženy vpravo od rozdělovníku nalevo od koše. Jakmile jsou složky přidány do Docku, můžete na ně kliknout při současném stisku klávesy Control nebo pravým tlačítkem myši, a zobrazit nabídku pro přizpůsobení. Pomocí této nabídky můžete změnit způsob řazení položek složek nebo změnit způsob zobrazení obsahu po kliknutí na položku a další možnosti.

Tímto způsobem si můžete do Docku na vašem Macu přidat kromě standardních ikonek aplikací také složky a naplno přizpůsobit zobrazení jejich obsahu.

.