Zavřít reklamu

Komerční sdělení: Pojem levný mobil je poměrně relativní. Pro některé z nás to znamená mobil za pár stovek, pro někoho končí kategorie levných mobilů na několika tisících. Při současné finanční nejistotě se zřejmě bude zvětšovat skupina těch, kteří budou při výběru nového mobilu hledět nejen na jeho funkce a design, ale i na cenu. I v předcházejících klidných letech ale byly skupiny lidí, pro které byl levnější typ mobilu ideální, určitě se jedná o malé děti, seniory, zapomnětlivce a ty, kteří nejsou na vybavení mobilu nároční, nebo ty, kteří ho při používání nijak nešetří.

Dítě školou povinné – jedině smartphone

V jakém věku dáme našim potomkům první mobil, záleží jen na nás. Když ale začnou děti samy chodit do školy nebo do zájmových kroužků, měly by už mobil mít. Děti budou mít zájem jedině o smartphone, aby mohly hrát hry, poslouchat hudbu, fotografovat a používat různé aplikace. Dokud si nebudeme jistí, že dítě mobil neztratí, vybereme mu některý z levných mobilů. Chytré mobily navíc mají tu obrovskou výhodou, že nám pomohou našeho potomka pohlídat. U iPhonu dítěti jistě nastavíme funkci najít, pomocí které zjistíme, kde se náš potomek právě nachází, a funkci automatické zavolání, která v případě potřeby umožní rychlé zavolání na tísňovou linku. Větší kontrolu nad tím, jaké aplikace si naše dítě kupuje nebo stahuje, získáme pomocí funkce schvalování nákupu a jeho aktivity na mobilu můžeme regulovat pomocí funkce rodičovský dohled.

Levný nový, nebo repasovaný?

Pokud patříme mezi chronické zapomnětlivce a jsme schopní všechno včetně mobilu několikrát za rok ztratit, nebo když mobil používáme jako běžnou věc, kterou nijak neopatrujeme a navíc nepotřebujeme vlastnit ten nejlepší typ, vybíráme si spíš levnější mobil. Potom se vyplatí na základě porovnání cen vybrat mobil, který má ten správný poměr ceny a kvality. I levnější mobily mají většinu potřebných funkcí, a pokud nejsme nároční, tak si ze současné nabídky vybereme. Když jsme náročnější a chceme mít na svém mobilu všechny top funkce, ale nechceme nebo nemůžeme do nákupu investovat moc peněz, tak je možné sáhnout po repasovaném, nebo již rozbaleném mobilu. Pak získáme „za málo peněz hodně muziky“. Ani v případě, že rádi fotografuje, nemusíme mít drahý mobil, protože i kvalitní fotomobil je možné koupit za přijatelnou cenu.

Mobil pro seniory

Při výběru mobilu pro seniory má většina z nás tendenci koupit ten nejlevnější typ, protože jsme přesvědčeni o tom, že obyčejný tlačítkový mobil, který je možné používat jen k volání a k posílání SMS, nemůže stát víc. U nejlevnějších typů je ale potřeba dát pozor na určité znaky a funkce. Aby se tlačítkový mobil dobře používal, musí být tlačítka rozmístěná dostatečně daleko od sebe, jinak by nebyl použitelný pro seniory, kteří už nemají tak šikovné prsty. Tlačítka by měla být přehledně označená a výhodou je i zvukové znamení při zmáčknutí tlačítka. Mobil pro seniory by měl také mít velký displej, na kterém je možné nastavit dobře čitelné písmo. Velice důležitou a pro seniory zásadní funkcí je SOS tlačítko, pomocí kterého je možné přivolat si pomoc. 

Jedině smartphone (i pro seniory)

Někteří senioři se nespokojí s obyčejným tlačítkovým mobilem, chtějí držet krok s dobou a zvolí si chytrý mobil. Například Apple ve svých mobilech nabízí několik zajímavých funkcí, které starším lidem práci s mobilem ulehčí. Pro lepší ovládání a přehlednost je možné zvětšit si ikony i text. Aby senior nepřehlédl došlou zprávu, lze si nastavit upozornění pomocí blikající diody. Pro rychlý výběr oblíbeného kontaktu je možné vytvořit zvláštní sekci s častými kontakty. Jistě zajímavou funkcí je funkce předčítání, pomocí které si senior může nechat předčítat to, co je zobrazeno na monitoru.

Pro starší lidi jsou velice důležité funkce, které jim pomohou v případě nějakého problému. Kromě SOS tlačítka, které je poměrně běžné, iPhone nabízí funkci automatického zavolání a funkci najít. Velice přínosná může být funkce zdravotní ID, kam si senior zaznamená své zdravotní problémy a léky, které užívá. V případě nějakého problému si pak záchranář nebo lékař může tyto informace přečíst a přizpůsobit péči zdravotnímu stavu majitele mobilu.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více