Zavřít reklamu

Jablečných telefonů si můžete všimnout především u mladších generací. Pro většinu těchto uživatelů se jedná o naprosto ideální zařízení, které je jednoduché a spolehlivé. Starší generace často vsází na postarší tlačítkové telefony, každopádně se najdou i takoví jedinci, kteří jdou s dobou a chtějí zůstat moderními. I pro ně je iPhone naprosto vhodným zařízením, jelikož nabízí nespočet různých funkcí, které dokáží seniorům pomoci – například ohledně zraku. V tomto článku se společně podíváme na 5 tipů a triků pro seniory, kteří používají iPhone.

Zvětšení displeje

Naprosto základní funkcí, kterou by se měl naučit využívat každý senior, je možnost pro zvětšení displeje. Pomocí této funkce si totiž uživatelé, kteří špatně vidí, mohou jednoduše nechat zvětšit displej. Pro aktivaci této funkce přejděte do Nastavení, kde rozklikněte kolonku Zpřístupnění. Jakmile tak učiníte, tak se v horní části přesuňte do sekci Zvětšení. Zde už jen stačí, abyste pomocí přepínače aktivovali Zvětšení. Co se týče ovládání, tak poklepáním třemi prsty provedete zvětšení (nebo opětovně zmenšíte), tažením třemi prsty posunete zvětšenou obrazovku a poklepáním třemi prsty a tažením změníte úroveň zvětšení.

Zvětšení textu

Mezi další naprosto základní možnost, které by senioři měli využít, je zvětšení textu. Pokud provedete zvětšení textu, tak pro přečtení jakéhokoliv obsahu v rámci systému nebude nutné využívat výše uvedenou funkci pro zvětšení displeje. Chcete-li na vašem iOS zařízení zvětšit text, tak se nejedná o nic složitého. Přejděte do nativní aplikace Nastavení, kde poté níže najděte a klepněte na kolonku Zobrazení a jas. Zde sjeďte úplně dolů a klepněte na Velikost textu, kterou si na další obrazovce můžete už jednoduše změnit, a to pomocí posuvníku. Velikost textu při změně můžete v reálném čase pozorovat v horní části displeje. Zároveň si můžete aktivovat Tučný text.

Předčítání textu

Součástí iOS je dále funkce, pomocí které si můžete nechat předčítat obsah, který se zrovna objeví na vaší obrazovce. Může se například jednat o naše články, anebo cokoliv jiného, co je na obrazovce možné označit. Pro aktivaci této funkce přejděte do Nastavení, kde rozklikněte možnost Zpřístupnění. Poté je nutné, abyste v kategorii Zrak otevřeli sekci Předčítání obsahu. Zde aktivujte pomocí přepínače Přečíst výběr, popřípadě můžete aktivovat Předčítat obsah obrazovky. Pokud aktivujete přečíst výběr, tak je nutné obsah označit, a poté klepnout na Předčítat. Jestliže aktivujete Předčítat obsah obrazovky, tak se spustí předčítání obsahu na celé obrazovce poté, co přejedete dvěma prsy od horního okraje obrazovky směrem dolů. Pokud rozkliknete Zvýraznit text, tak si můžete nechat zvýraznit konkrétní písmena a znaky, které jsou právě předčítány. Nechybí ani možnosti pro nastavení rychlosti čtení, atd.

Aktivace LED upozornění

U konkurenčních zařízení Android byla dlouhou dobu trendem LED notifikační dioda. Ta vás dokázala vždy jednoduše upozornit na příchozí notifikaci tím, že se na přední straně zařízení rozblikala, často různými barvami. iPhone tuto vychytávku však nikdy neměl a v současné době už ji nemají ani Android zařízení – ta totiž už disponují OLED displejem. Na iPhonu si každopádně můžete aktivovat funkci, díky které se vždy po příchodu notifikace rozbliká LED dioda, která se nachází na zádech zařízení u fotoaparátu. Chcete-li tuto funkci aktivovat, tak přejděte do Nastavení, kde klepněte na Zpřístupnění.  Zde poté níže v kategorii Sluch otevřete Audiovizuální pomůcky a dole aktivujte Výstrahy bleskem LED.

Aktivace Najít

Pomocí aplikace Najít můžete sledovat veškerá svá zařízení, která máte vedená pod svým Apple ID, kromě toho zde můžete také sledovat polohu členů rodiny a kamarádů, společně s jejich zařízeními. Najít by si na svých iPhonech rozhodně měli aktivovat všichni senioři, aby bylo případně pro rodinu jednoduše možné zjistit, kde se nachází. Kromě toho je pomocí Najít možné rozeznít iPhone i v případě, že je aktivní tichý režim, což se hodí v případě, že dotyčný nebude vědět, kde iPhone nechal. Najít aktivujete tak, že přejdete do Nastavení, kde nahoře rozklikněte vaše jméno. Poté se přesuňte do Najít, kde klepněte na Najít iPhone. Zde aktivujte Najít iPhone, Síť služby Najít a Odeslat poslední polohu. Samozřejmě je poté také nutné, abyste o jednu obrazovku zpět měli aktivní možnost Sdílet moji polohu.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.